Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Kam v Harrachově po výletě nebo při špatném počasí? Do muzea

 
čtvrtek, 18. července 2019, 09:41

Tradice, šikovné ruce, odvaha, pracovitost, originalita, píle a poctivost – tak to a mnohem víc uvidíte a zažijete díky expozicím a prohlídkám výroby v muzeích v Harrachově. Pokud se chcete ukrýt před nepříznivým počasím, pokud si chcete odpočinout od kilometrů, které jste nachodili v Krkonoších anebo pokud se chcete dozvědět zajímavé příběhy místních lidí, rozhodně navštivte některé z muzeí v Harrachově.

Muzeum skla

Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu Sklárny a minipivovaru Novosad & Syn, obsahuje přes 5000 exponátů, které mapují více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty, které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před 2. světovou válkou jako firemní vzorkovna nejlepších výrobků tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Vzorky nechal zazdít do tajné místnosti Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach před německou armádou a objeveny byly až při rekonstrukci vzorkovny v 70. letech.

Ski museum

Pro milovníky zimních sportů a historie vznikla unikátní expozice čítající úctyhodných 8000 exponátů. Díky odhodlání rodiny Slavíků, jejich lásce ke sportu, a skokanskému zvláště, sběratelské vášni a trpělivosti, si můžete prohlédnout např. přes čtyři sta párů lyží z osmnácti zemí, staré lyže (ski) včetně rákosového vázání, paletu lyžařských vosků, někdejší skokanskou výzbroj a stovky dalších zajímavých a mimořádných fotografií a archiválií.

Hornické muzeum

Harrachovský rudný důl je znám již od poloviny 18. století. Těžba zde byla ukončena v září roku 1992 a Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa je vedená typickým prostředím rudného dolu.

Muzeum Šindelka

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes žulový dům slouží jako jedna z expozic Krkonošských muzeí a je otevřen každému zájemci o lesnictví a myslivost. A co můžete v expozici vidět? V expozici vám předvedou, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Na vlastní oči uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích s 32 vycpanými zvířaty. Anebo je tu připraven funkční model klauzy – zařízení, která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh.

 


 

Kam dál?

Nová vyhláška zakazuje v Turnově alkohol na veřejných místech

neděle, 14. července 2019, 10:32

Nová vyhláška, kterou na konci června schválili turnovští zastupitelé, zakazuje pití alkoholu na veřejných místech ve městě. Na...

Sbírka Pozvedněte slabé podpořila turnovské Centrum pro rodinu Náruč

sobota, 13. července 2019, 18:29

Nadace Euronisa uspořádala v letošním roce už 17. ročník letní části veřejné sbírky Pozvedněte slabé! Sbírka probíhala i v...

I Turnov se pustil do zavlažování stromů pomocí vaků

pátek, 12. července 2019, 19:09

Novinka v podobě zavlažovacích vaků dorazila i do Turnova, kde je město poprvé využívá v ulici 5. května. A zavlažovacích vaků...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.