Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nechte si označit kolo nebo koloběžku unikátním kódem, lákají turnovští strážníci

 
pondělí, 19. srpna 2019, 09:20

Zítra Městská policie v Turnově se pustila do preventivní akce, v rámci které značí jízdní kola moderní metodou. V případě odcizení tak máte s takovým označení daleko větší šanci, že své kolo ještě někdy uvidíte.

Značení probíhá tak, že vám strážníci na kolo umístí nenápadný kód v mikrotečkách. „Kód je aplikován pomocí rychle tvrdnoucího roztoku na bázi průhledného silikonu s UV faktorem,“ uvedl Vladimir Hladík za městskou policii. To znamená, že celý kód je viditelný pouze pod UV světlem a nijak si jeho aplikací kolo nepoškodíte.

Navíc se nemusíte bát, že po první projetím louže o značení přijdete. „Roztok je odolný vůči běžným teplotám, a to jak letním, tak zimním, odolává i vodě, roztokům soli, kyselin i mechanickému odstranění,“ komentoval Hladík a upozornil, že zároveň tato látka nijak neškodí přírodě ani zdraví.

Označit si navíc nemusíte jen kolo. Strážníci vám rádi nanesou kód i na elektrokola, kolobrndy nebo kompenzační pomůcky. Následně bude kód zaveden do registru Cerek/Refiz. Pokud si chcete kolo nechat označit, máte příležitost zítra na cyklostezce v Dolánkách, kde se můžete se strážníky potkat.

„Kolo nebo jiný prostředek si může nechat označit majitel předmětu, který je zároveň starší 18 let s trvalým pobytem v Turnově. Případně může prostředek nechat označit zákonný zástupce majitele předmětu,“ sdělila mluvčí města Klára Preislerová. Důležité je doložit vlastnictví předmětu dokladem o vlastnictví nebo čestným prohlášením sepsaným na místě.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

TIP NA VÝLET: Technické památky v Krkonoších

sobota, 17. srpna 2019, 11:26

Krkonošský národní park ukrývá nejenom přírodní bohatství a krásy, ale také nám ukazuje kousek své historie a zručnost místních...

Semily získaly díky novým vrtům druhý zdroj vody

čtvrtek, 15. srpna 2019, 09:14

Nedaleko úpravny vody Příkrý vznikly nové vrty. Ty by měly zajistit, že ani v případě dlouhodobého sucha by se Semily, Benešov a...

Malé můstky v Harrachově by mohly fungovat už pro tuto sezonu. Pořád...

středa, 14. srpna 2019, 14:20

Už pro tuto zimní sezonu chtějí v Harrachově obnovit provoz skokanských můstků s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů, které jsou od...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.