Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bude v Bělé u Staré Paky nový kravín? Rozhodnout by o tom mělo referendum

 
pátek, 20. září 2019, 06:02

V Bělé na Semilsku by mohl vyrůst nový kravín pro více než 500 krav a telat. O takové možnosti se debatuje v obci už řadu let, proti se ale postavila velká část obyvatel. Nejvíce se bojí nárůstu dopravy. Teď by o budoucnosti kravínu mělo rozhodnout referendum.

O výstavbě velkokapacitního kravína za 100 milionů korun rozhodne v Bělé u Staré Paky na Semilsku referendum. V obci s 270 obyvateli se bude konat 5. října. V petici se proti výstavbě postavilo přes 100 obyvatel. Obavy mají zejména ze zesílení provozu přes vesnici, řekla dnes starostka obce Alena Mihulková.

Projekt velkokapacitního kravína pro 484 krav a 100 telat se připravuje několik let. V referendu budou obyvatelé odpovídat na otázku, zda má obecní zastupitelstvo dát souhlas v územním a stavebním řízení k umístění a stavbě kravína.

Nový kravín by měl mít na výšku maximálně 15 metrů, dlouhý bude přes 150 metrů a široký skoro 53 metrů. Postavit se ho chystá společnost DS Agro Libštát, začít stavět chce na jaře příštího roku a stavbu dokončit do roku 2023. Podle jednatele společnosti Josefa Chuchlíka bude nárůst dopravy minimální. „V objemu zhruba 0,7 nákladního auta na den. K ničení silnic to určitě nepovede. Navíc hodláme pokračovat v praxi, kdy se obecní silnice opravují za použití naší techniky a obec hradí pouze materiál. Zároveň pomůžeme vybudovat 14 vyhýbacích zálivů na trase z Libštátu,“ uvedl Josef Chuchlík.

Zbytečné jsou podle něj i obavy ze zápachu či z rozšiřování současného zemědělského areálu. „Protože část starého kravína se už zbourala a odstranění odchovny mladého dobytka je v plánu. Navíc se z pozice investora zavazujeme přenechat za výhodných podmínek část areálu družstva obci a souběžně se zprovozněním nového kravína ukončit provoz peletkárny, který některé obyvatele obce rušil,“ dodal Chuchlík. Souběžně se zahájením provozu nového kravína by se měl zrušit provoz kravínů v Libštátu, Košťálově a Svojku.

Napsal(a) ČTK | Foto Hugo Trkal
 


 

Kam dál?

Hasiči bojovali s požárem domu, zásah jim komplikovaly sršně

čtvrtek, 19. září 2019, 09:10

Včera dopoledne po desáté hodině zasahovaly hasičské jednotky u požáru rodinného domu v Lomnici nad Popelkou.

Co bude se stále zavřeným koupákem v Jilemnici? Vedení hledá cestu k...

čtvrtek, 19. září 2019, 07:12

Jilemnické koupaliště je už 12 let zavřené. Minulé vedení radnice se sice chtělo pustit do jeho rekonstrukce, v referendu to ale...

Turnov se nechce smířit s výsledkem restituční kauzy Walderode. Podal...

úterý, 17. září 2019, 09:20

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.