Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Sběrači borůvek opět ničí přírodu, ochranáři proto omezují přístup

 
pondělí, 17. července 2017, 09:26

Neurvalé nájezdy sběračů borůvek opět donutily ochránce přírody přistoupit k omezením vstupu do některých chráněných oblastí. Opatření začne platit už ve čtvrtek 20. července ve vybraných lokalitách Krkonošského národního parku (KRNAP).

V Jizerkách zatím omezení nechystají.

„Účelem opatření je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou veškerých cest pro pěší a cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP. Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení,“ informoval Radek Drahný, mluvčí KRNAP.

Nešetrným sběrem jsou keříky brusnice borůvky výrazně ničeny a trpí tak nejenom rostliny, ale i živočichové.  Zmenšuje se potravní základna pro semenožravé ptáky a savce a v důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem pro omezení vstupu je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území se nachází v I. zóně KRNAP, ve které platí od 1. 6. 2017 režim klidového území, tzn. zákaz vstupu mimo vyznačené cesty a cyklotrasy.

Lokality budou označeny pracovníky národního parku. „Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje. Největší problémy však působili zahraniční „profesionální“ sběrači, kteří podnikali nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice. Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají – hřebenového česáčku na borůvky,“ říká Radek Drahný.

Opatření obecné povahy bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2017. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce.

V Jizerských horách se zatím žádná omezení nechystají. Chování sběračů borůvek tak devastující není. Lidé, kteří se ale na borůvky chystají, se musí vydat hlouběji do lesů, a to nejen těch Jizerskohorských. „U nás v okolí už moc borůvek nenajdete, lidi je chodí sbírat od okamžiku, kdy uzrály první a tak jsou tady keříky holé,“ popisuje Ladislav Onderka, který bydlí poblíž lesů v libereckých Lidových sadech. Právě zde jsou borůvky buď velmi malé anebo už vysbírané. Větší štěstí mají sběrači třeba ve vratislavickém lese směrem na Rádlo nebo na nedalekém Prosečském hřebeni.

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragická nehoda ve Vratislavicích. Žena...

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • Veterinární správa zavřela výrobnu kebabu...

 
 

Kam dál?

Tančírna přilákala na parket před radnicí desítky Liberečanů

úterý, 25. srpna 2015, 07:57

Improvizovaný taneční parket pod širým nebem a reprodukované hudební hity 70. a 80. let minulého století. Tak vypadalo...

Video: Ochránci se radují. Natočili rysy v Jizerkách

neděle, 22. března 2015, 13:11

Ještě před dvěma sty lety byly rysové v Krkonoších a Jizerkách běžní. Narazit na ně dnes, je téměř nemožné. Je jich tak...

Sezona na hradech a zámcích začíná za pár dní

pátek, 20. března 2015, 21:58

Sezona na hradech a zámcích v Libereckém kraji začíná. Už 1. dubna představí na Grabštejně nový prohlídkový okruh,...