Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bezpečnostní pás: Podceňovaná nezbytnost, co zachraňuje životy

 
pondělí, 13. srpna 2018, 12:14

Každý, kdo usedne do vozidla, je ze zákona povinen se připoutat bezpečnostním pásem. Přesto se tomu tak často neděje a pásy jsou pro mnohé cestující pouze zbytečností, která je omezuje v pohodlné jízdě. Spousta dopravních nehod by však nemusela být tak fatální, kdyby lidé více mysleli na svou bezpečnost a těch pár vteřin svého času pásům věnovali.

„V České republice se vpředu poutá na 92 procent řidičů a 98 procent spolujezdců, vzadu je to výrazně méně - jen zhruba tři ze čtyř cestujících. Lidé, kteří usedají ve vozidle vpředu, zpravidla již nebezpečí vnímají a bezpečnostní pásy používají, avšak je mnoho těch, kteří usedají vzadu a poutat se odmítají,“ upozorňuje dopravní expert Roman Budský. Dle jeho slov přitom pásy jen na silnicích Evropské unie ročně zachrání na osm a půl tisíce životů.

Pokud je nepřipoutaný spolucestující plnoletý, řidič za něj již nezodpovídá. „Řidič nenese odpovědnost za to, že se dospělý pasažér v autě nepřipoutá. Nicméně zodpovědný šofér na to dotyčného alespoň upozorní,“ vyzývá k důslednosti Budský. Případnou pokutu za nepoužití bezpečnostního pásu v takovém případě platí sám spolujezdec.

Bloková pokuta přímo na místě poté činí maximálně dva tisíce korun, ve správním řízení se může vyšplhat až na dva a půl tisíce. Pokud se nepřipoutání kohokoliv ve vozidle týká i řidiče, policie mu odebere tři body.

Existuje spousta mýtů o tom, kdy se lidé v autě poutat musejí a kdy už nikoliv. Nepřipásat se má přitom člověk právo pouze ve zvláštních případech. „Výjimky se týkají například couvání, policistů a záchranářů ve službě. Výjimku může udělit i lékař ze zdravotních důvodů. Zákon také nepostihuje řidiče veteránů, které byly vyrobeny bez pásů,“ uvádí situaci na pravou míru tisková mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Všichni pasažéři by se proto měli poutat téměř pořád, a to i na krátké vzdálenosti. Právě v těchto případech se totiž stává vysoké procentro havárií. Relevantní není ani výmluva, že bezpečnostní pás komplikuje vyproštění v případě dopravní nehody nebo pádu vozidla do vody, či že je to ztráta času a osobní věc každého člověka. „Pokaždé, když usednete do vozidla, myslete na to, že váš život je to nejcennější, co máte,“ dodává na závěr Šrýtrová.

Napsal(a) Kateřina Dobešová | Foto Pixabay
 


 

Kam dál?

FOTO: Fotbal ve Vratislavicích pomáhá plnit životní sny

sobota, 11. srpna 2018, 19:45

Ve Vratislavicích nad Nisou dnes proběhlo benefiční fotbalové utkání s názvem Jiskra pro Markétu. Akce se konala již po druhé,...

Děti jsou na internetu stále častěji terčem vydírání. Nemají problém...

sobota, 11. srpna 2018, 17:31

Děti jsou stále častější obětí deviantů či jen pomstychtivých spolužáků na sociálních sítích, upozorňuje policie. Podle brněnské...

FOTO: Barokní sloup projde rozsáhlou rekonstrukcí

sobota, 11. srpna 2018, 10:58

Sloup Panny Marie z roku 1717 u Kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci čeká kompletní oprava. Na jaře tohoto roku přešel objekt do...

FOTO, VIDEO: Na Proseči hoří skládka

pátek, 10. srpna 2018, 22:22

V Proseči nad Nisou hoří skládka tříděného odpadu. Na místě zasahují jednotky hasičů. Voda je na místo dovážena kyvadlově, hasí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Norimberku byly pobodány tři ženy, útočník není znám

V Norimberku byly v noci na dnešek pobodány tři ženy, jejich zranění jsou vážná. Informovala o tom zpravodajská televize n-tv. Německá policie zatím neví, zda spolu případy souvisejí a zda ženy napadl stejný útočník, uvedla ale, že na teroristické pozadí zatím nic neukazuje.

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.