Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Státní letecká záchranka nese riziko selhání systému, říká Daniel Tuček z královéhradecké společnosti DSA

 
neděle, 6. ledna 2019, 13:35

Podle Daniela Tučka z královéhradecké společnosti DSA, která zajišťuje LZS nepřetržitě od roku 1993, by vytvoření státní letecké záchranné služby bylo velkou chybou a rizikem selhání celého systému. Nové doporučení ministerstva zdravotnictví vládě odstoupit od záměru leteckou záchranku postátnit považuje za krok správným směrem.

„Ukazuje se to, co opakujeme 20 let, že to umíme, a jde o model, který se osvědčil všude ve světě," řekl Daniel Tuček. Záměr vytvořit státní podnik letecké záchranné služby v minulosti kritizoval.

Zdravotnický deník uvedl, že ministerstvo letos předloží vládě variantu pro léta 2021 až 2029 v podobě provozu deseti základen, z nichž jedna bude v režii policie, druhá armády a z ostatních osmi mají zasahovat soukromé firmy. Výběrové řízení by chtělo ministerstvo ukončit letos. „Je to osvědčený systém provozu, který byl zajišťován v letech 2008 až 2016," sdělil Tuček.

Podle něj proti státní letecké záchrance stojí řada argumentů, počínaje vysokou vstupní investicí státu a konče nedostatkem kvalifikovaného a zkušeného personálu. „Obával bych se i možného výrazného poklesu kvality, bezpečnosti a dostupnosti služby. Mohlo by dojít k rozbití dobře fungujícího systému a jsme přesvědčení, že nelze v tomto případě hazardovat a podstupovat rizika při neúspěchu projektu v neprospěch pacienta," uvedl Tuček.

Firma DSA nyní zajišťuje LZS pro Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj s přesahy do okolních krajů. Základny má v blízkosti fakultních nemocnic, v případě Liberce je základna na letišti společně s pozemní výjezdovou základnou. Na každou její stanici připadá v průměru 500 zásahů ročně. Firma DSA má k dispozici pět vrtulníků EC 135 v LZS konfiguraci a 16 pilotů pro LZS.

Upozornil na to, že LZS je vysoce specializovaná činnost, která je kombinací dlouhodobé spolupráce Zdravotnické záchranné služby a provozovatele vrtulníků. „A tato spolupráce by příchodem nového nezkušeného subjektu mohla být značně poškozena," řekl.

Pokus o přebudování systému LZS začala vláda Bohuslava Sobotky v roce 2016 složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Proti vytvoření státního podniku byla Asociace krajů ČR i některé politické strany a ministerstva, naopak podporu měl hlavně z ANO, KSČM a Zelených. V současné době LZS vzlétá v ČR z deseti základen. V Plzni a v jihočeské Bechyni ji provozuje armáda, v Praze a v Brně policie. Šest zbývajících mají na starosti do konce roku 2020 tři soukromé firmy včetně DSA.

Podle Tučka by ke zdokonalení systému mohlo přispět sjednocení poskytované služby. „Pokud je naší snahou poskytovat službu v ještě lepší kvalitě, měli bychom se zaměřit na jednotné postupy, výcviky, komunikaci, zálohování kompatibilní technikou a úroveň bezpečnosti," dodal.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Policejní psovodi zabodovali na Mistrovství republiky

středa, 12. září 2018, 11:20

Minulý týden proběhlo v blízkosti vodní nádrže Orlík Mistrovství České republiky psovodů se služebními psy. Zástupcům z...

Na skalním útvaru "Milenci" v Adršpašských skalách se objevil nápis

pátek, 7. září 2018, 11:12

Nápisem na jednom z nejznámějších skalních útvarů zvaném "Milenci" v Adršpašsko-teplických skalách se nyní zabývá náchodská...

Singltrek pod Smrkem slaví úspěch, získal ocenění kvality

čtvrtek, 6. září 2018, 14:09

Zájem o devadesát kilometrů cyklostezek na Singltreku pod Smrkem stále roste. Nyní tato lokalita získala jako jeden ze tří...

V Jizerkách pokračuje vysazování pstruhů a střevlí, pomůže moderní...

čtvrtek, 6. září 2018, 08:13

S rozšířením pstruhů a střevlí v jizerskohorských tocích nově pomůže moderní technika v podobě Firzlaffova inkubačního přístroje....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.