Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kdo zajistí autobusovou dopravu pro Jablonecko a Semilsko? Kraj hledá dopravce

 
pondělí, 25. června 2018, 13:21

Liberecký kraj vyhlásí veřejnou soutěž na zajištění autobusové dopravy pro východní část regionu. Tendr bude rozdělen na dvě části - Jablonecko a Semilsko. Dnes v obou regionech jezdí autobusy společnosti BusLine, smlouva s dopravcem ale z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) 19. dubna příštího roku končí. Kraj tak musí na dopravu vypsat soutěž.

O tom, jak zajistí dopravu v dalších částech kraje, bude rozhodovat nejpozději v září. Veřejnou autobusovou doprava v Libereckém kraji v posledních letech neprověřuje jen antimonopolní úřad. Vyšetřovatelé z národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v dubnu na krajském úřadu, v ČSAD Liberec a také v poradenské firmě NEXIA AP.

Vyžádali si materiály, které souvisejí se zajištěním dopravní obslužnosti v oblasti Sever. Zahrnuje Liberecko a Frýdlantsko a na základě příkazní smlouvy ji zajišťuje právě ČSAD Liberec. Policie se zajímala i o dokumenty, které se vztahují k záměru kraje odkoupit majoritní podíl akcií tohoto dopravce a záměru na zřízení takzvaného vnitřního dopravce.

Kraj je ale podle Půty přesvědčen o tom, že v těchto věcech nepochybil. Zakázku na východní regiony Jablonecko a Semilsko kraj vypíše na deset let s předpokládaným zahájením 20. dubna 2019. „Museli jsme urychlit přípravu soutěže a na základě doporučení odborníků jsme oblast rozdělili na dvě, abychom snížili vstupní náklady a soutěž otevřeli co největšímu počtu dopravců," řekl hejtman Martin Půta.

Rozsah dopravy by měl podle něj zůstat zachován, smlouva ale umožní reagovat na potřeby cestujících i kraje a případně rozsah dopravy o čtvrtinu zvýšit či snížit. Cena bude rozhodovat z 90 procent, posuzovat se bude také nasazení nízkopodlažní vozů, vybavení klimatizací a informačními systémy. Na Jablonecku jde o zakázku na zajištění 2,013 milionu kilometrů ročně s maximální cenou 37,12 Kč za kilometr, což představuje za deset let kolem 750 milionů korun. Rozsah dopravy na Semilsku je zhruba dvojnásobný - 4,123 milionu naježděných kilometrů. Zadání připouští maximální cenu 37,35 Kč za kilometr, což představuje zakázku za více než 1,5 miliardy korun. V současné době tam BusLine jezdí za 36,39 Kč.

Při přípravě zakázky podle Půty kraj zohlednil růst cen pohonných hmot a také zvýšení mezd řidičů. Už v roce 2012 vypsalo tehdejší sociálnědemokratické vedení Libereckého kraje velký tendr na autobusovou dopravu od prosince 2014 do prosince 2024. Zakázku mohl získat jediný uchazeč nebo až tři. Soutěž za více než čtyři miliardy korun byla od začátku terčem kritiky a opakovaně ji prověřoval ÚOHS. V květnu 2014 dokonce zakázku zrušil, Liberecký kraj se ale odvolal. Konečné rozhodnutí padlo až v září 2016. ÚOHS vrátil hodnocení nabídek na začátek. V závěru roku 2016 ale kraj soutěž zrušil, protože nabídky dopravců už neodpovídaly současnému trhu, mimo jiné nezohledňovaly zvýšení mezd řidičů o 1. ledna 2017.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

PŘEHLED: Prázdninový provoz hromadné dopravy? Řada objížděk a omezení

sobota, 23. června 2018, 17:59

Od 1. července přechází jednotlivé linky na prázdninový provoz tak, jako každý rok. Horší už je to s uzavírkami a objížďkami,...

FOTO, VIDEO: Na výpadovce u Makra hořel kamion

sobota, 23. června 2018, 09:47

O pořádné pozdvižení se postaral kamion, který začal hořet na výpadovce směrem do Liberce nedaleko Makra. Na kamionu ve čtvrtek...

Policisté na víkend chystají rozsáhlé kontroly. Zaměří se na...

pátek, 22. června 2018, 17:08

Již tento víkend se musí řidiči v Libereckém kraji připravit na zvýšené policejní kontroly. Dopravní policie startuje...

Korupční kauza ohrozila získání stamilionových dotací na stavbu tratě...

pátek, 22. června 2018, 14:24

V libereckém dopravním podniku začalo pracovat nové představenstvo. Nově je pouze tříčlenné, nikoliv devítičlenné. Podle slov...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody,...

  • Řidič, který jel v protisměru a způsobil...

  • Další uzavírka v centru. Do konce prázdnin...

  • V blízkosti Hamerského jezera hoří

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Další nepříjemnosti pro SPD. Bývalý tajemník půjde k soudu kvůli výrokům o menšinách

Ex-tajemník hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Staník půjde k soudu kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Staník podle některých svědků incidentu loni v říjnu posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu.

Smart-totalitní společnost. Co všechno o vás řekne váš mobil či fotka na Instagramu

Monitor hned proti vchodu do Galerie NTK v pražské Národní technické knihovně vypadá docela obyčejně. Ve skutečnosti jde o multimediální instalaci, která legálně proskenuje mobilní telefon každého nově příchozího a identifikační údaje v podobě metadat okamžitě zobrazuje právě na obrazovce.

Vláda asi nepodpoří přejmenování mateřské a rodičovské dovolené

Přejmenování mateřské a rodičovské dovolené na mateřskou a rodičovskou péči vláda ANO a ČSSD před zákonodárci zřejmě nepodpoří. K novele zákoníku práce, jak ji navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s Alešem Juchelkou (ANO), by se měl kabinet postavit na úterní schůzi podle podkladů záporně.