Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj odkoupil akcie společnosti LIAD, je to další krok k vybudování vlastního funkčního dopravce

 
středa, 17. října 2018, 19:25

Uzavření smlouvy o převodu akcií schválila v úterý Rada kraje. Tím se společnost Autobusy LK stane majoritním vlastníkem ČSAD Liberec, ale také servisní společnosti Autocentrum Nord.

Společnost ČSAD bude dle smlouvy zajišťovat dopravu do konce příštího roku. Od ledna 2020 by tak dopravní obslužnost měl již zajišťovat nový dopravce v podobě Autobusů LK. „Nákup akcií považuji za hospodárné a dlouhodobě efektivní řešení. Navíc budeme mít pod kontrolou veškeré náklady spojené s autobusovou dopravou,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Za akcie přes deset milionů

„Jsem rád, že se nám podařilo završit hektické období a dokončit tento projekt. Pro nás je to významná záležitost z hlediska strategického pohledu na budoucnost dopravy v kraji. A věřím, že časem dokážeme, že to bylo nejekonomičtější řešení pro zachování solidní dopravní obslužnosti,“ řekl jednatel společnosti Autobusy LK Jiří Řádek. Za akcie zaplatí kraj 10,6 milionů korun.

Původní cena akcií přitom byla daleko vyšší. Důvodem jejího snížení jsou závazky a pohledávky z minulosti. Dle slov hejtmana aktuální cena vychází ze znaleckého posudku, ale mohla by se klidně ještě snížit.

O vlastním dopravci se rozhodlo již na začátku tohoto roku. Liberecký kraj tak chce zajistit kvalitní dopravní obslužnost a zároveň mít pod kontrolou i veškeré náklady. „Autobusová doprava patří mezi největší položky rozpočtu. Pro příští rok je vyčleněno 330 milionů korun,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Jedná se tak přibližně o desetinu z celkového rozpočtu.

Bez nečekaných situací

V případě, že bude autobusovou dopravu v kraji zajišťovat vnitřní dopravce, měl by se nejen zvýšit komfort cestujících a snížit cena, ale zároveň by nehrozily nečekané situace, které by ohrozily autobusovou dopravu. „Nechceme znovu čelit takové situaci, kdy dopravce oznámí, že pokud nepřistoupíme na jeho požadavky, nebude jezdit,“ dodala Volfová.  Předejít takovým situacím je podle vedení kraje možné pouze skrze vlastního dopravce.

Do budoucna by se měli lidé dočkat nových autobusů, lepšího odbavování i klimatizace. „Předpokládáme, že bychom během příštího roku vyměnili minimálně sedmnáct autobusů, které jsou starší dvanácti let, a nahradili je zcela novými,“ komentoval Řádek. Celkově je nyní ve vozovém parku 67 autobusů. 

Vlastnictví dopravce by kraj nemělo finančně zatížit více, než když autobusovou dopravu zajišťovala soukromá firma. „Při rozjezdu bude potřebná určitá finanční podpora. Dlouhodobý cíl je ovšem takový, že peníze vložené na začátku sníží platbu za dopravu. Během několika let by měla od kraje dostávat společnost Autobusy LK pouze peníze v rámci dopravní obslužnosti, které bychom museli vyplatit jakékoliv jiné firmě zajišťující dopravu,“ zakončil Půta.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jaroslav Appeltauer
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Před policisty ujížděl Libercem opilý řidič v Bentley....

úterý, 16. října 2018, 08:55

Liberečtí policisté v noci na čtvrtek minulý týden pronásledovali luxusní bílé Bentley ulicemi Liberce. Řidič totiž nereagoval na...

Při cvičení je důležitá správná technika, říká bývalý hokejista a...

pondělí, 15. října 2018, 12:43

S přicházejícím podzimem si mnoho lidí oddychlo od únavných veder. Jenže k těmto měsícům patří i sychravé počasí a vítr šlehající...

Lanovka na Ještěd opět stojí, silný vítr ji zastavil tento týden již...

neděle, 14. října 2018, 11:41

Lanovka na Ještěd se opět zastavila, důvodem je silný vítr. Tentokrát jeho rychlost dosahovala 94 kilometrů v hodině.

Aktualizováno 12. října 2018, 17:43

FOTO: U Dětřichova vyhasl život řidiče, který naboural do stromu

pátek, 12. října 2018, 11:22

Dnešní cestu po silnici I/13 ve směru od Liberce nad Frýdlant bohužel nepřežil třiatřicetiletý řidič osobního automobilu, který...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé...

  • Na Šalďáku srazila tramvaj mladou dívku,...

  • POČASÍ: Ohlásí se zima? Přijde mráz, po...

  • Liberec chystá loučení s tramvajemi, jež...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš po sobotním setkání se svým synem. Napsal to na svém facebookovém profilu. Uvedl, že se synem v Ženevě strávil pět hodin.

Hamáček by teď pro pád vlády nebyl, ČSSD podle něj teprve rozhodne

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček by teď pro opoziční návrh na vyslovení nedůvěry vládě nehlasoval. V České televizi dnes také řekl, že opozice nemá plán pro případ pádu kabinetu. Pokud ČSSD odejde z vlády, nahradí ji hnutí Svoboda a přímá demokracie, uvedl. Zdůraznil však, že ČSSD o svém stanovisku teprve rozhodne. Předsednictvo strany se stejně jako poslanecký klub sejde zřejmě ve středu, řekl. Do pátku strana definitivně oznámí svůj postup.

VAROVÁNÍ: V celé republice hrozí od nedělního večera náledí

V celé republice platí od dnešního večera výstraha před náledím. Místy se mohou objevit i zmrazky. Silnice a chodníky mohou nebezpečně namrzat také v dalších nocích, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00. Řidiči a chodci by být na cestách opatrní.