Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec chystá loučení s tramvajemi, jež nikde jinde už nejezdí

 
středa, 14. listopadu 2018, 18:05

Liberecký dopravní podnik chystá rozloučení s tramvajemi T2R, které nikde jinde ve světě už v pravidelném provozu nejezdí. Na meziměstskou linku mezi Libercem a Jabloncem je naposledy nasadí v sobotu dopoledne.

„Protože očekáváme značný zájem, budou vozy, které běžně jezdí na lince jako sóla, nasazeny v soupravě," uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Martina Prošová. Na odpoledne podle ní chystají zvláštní jízdy pro dopravní fandy, zájem o ně byl velký. „Rezervace maximálních 130 možných účastníků byly naplněny během čtyřiadvaceti hodin. Akce se zúčastní odborníci a fandové nejen z celé republiky, ale také ze Slovenska, Německa, Polska, Francie i Ruska," dodala.

Typ T2R je modernizací tramvají T2 vyráběných společnostmi Tatra Smíchov a ČKD Stalingrad, těch bylo v letech 1955 až 1962 vyrobeno 771. Do Liberce bylo v letech 1960 a 1961 dodáno 14 vozů T2 a v letech 1965 až 1971 přibylo dalších devět z likvidovaného tramvajového provozu v Ústí nad Labem.

Provoz tramvají T2 byl v Liberci ukončen v roce 1988. Osm vozů v podobě typu T2R se na liberecké tratě vrátilo v letech 1995 a 1996. „Jednalo se o vyřazené vozy z Ostravy, které však byly v lepším technickém stavu než v Liberci provozované mladší T3. Důvodem pro pořízení byl dočasný nedostatek tramvají způsobený odesíláním libereckých tramvají na modernizace," uvedla Poršová.

Poslední dvě tramvaje T2R prošly v Liberci v roce 2006 velkou prohlídkou a díky tomu se podle Poršové staly unikáty, posledními vozy svého druhu v pravidelném provozu na světě. „Ostatní byly zlikvidovány s výjimkou dvou, které byly předány do Plzně a Ústí nad Labem," dodala Poršová.

Napsal(a) ČTK | Foto DPMLaJ

Štítky MHD, tramvaje, Liberec, T2R

 


 

Kam dál?

Nejkrásnější nádraží roku 2018 mají v Blíževedlech

neděle, 11. listopadu 2018, 07:01

Nejkrásnějším nádražím roku 2018 se stávají Blíževedly v Libereckém kraji s celkovým počtem 7356 platných hlasů. Převzaly štafetu...

Vozy libereckého dopravního podniku budou v listopadu jezdit s...

pátek, 2. listopadu 2018, 10:45

Kníry na vozech MHD nebo grafické materiály s motivem kníratých autobusů či tramvají , se od 1. listopadu objeví ve třinácti...

Od listopadu je lepší mít přezuto. Na čtrnácti silnicích musíte mít...

středa, 31. října 2018, 06:01

Už čtvrtým rokem by měli řidiči od listopadu do března jezdit na zimních pneumatikách. O to více v Liberci a okolí, kde bývá zima...

Libereckým cyklistům ulehčí jízdu po městě nová aplikace

pondělí, 29. října 2018, 13:02

Chtěli byste do práce jezdit na kole, ale nechcete kličkovat mezi chodníky, uzavírkami a opravami silnic? S nalezením ideální...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Desetitisíce lidí se od rána zapojily do sbírky potravin

Desetitisíce lidí se dnes od rána zapojily v obchodech do celonárodní Sbírky potravin. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný se sbírkami v předchozích letech. Během akce dnes zákazníci 337 obchodů po celé republice mohli věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu, kde bude sbírka pokračovat ještě týden. Výsledky budou známé v neděli.