Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec chystá loučení s tramvajemi, jež nikde jinde už nejezdí

 
středa, 14. listopadu 2018, 18:05

Liberecký dopravní podnik chystá rozloučení s tramvajemi T2R, které nikde jinde ve světě už v pravidelném provozu nejezdí. Na meziměstskou linku mezi Libercem a Jabloncem je naposledy nasadí v sobotu dopoledne.

„Protože očekáváme značný zájem, budou vozy, které běžně jezdí na lince jako sóla, nasazeny v soupravě," uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Martina Prošová. Na odpoledne podle ní chystají zvláštní jízdy pro dopravní fandy, zájem o ně byl velký. „Rezervace maximálních 130 možných účastníků byly naplněny během čtyřiadvaceti hodin. Akce se zúčastní odborníci a fandové nejen z celé republiky, ale také ze Slovenska, Německa, Polska, Francie i Ruska," dodala.

Typ T2R je modernizací tramvají T2 vyráběných společnostmi Tatra Smíchov a ČKD Stalingrad, těch bylo v letech 1955 až 1962 vyrobeno 771. Do Liberce bylo v letech 1960 a 1961 dodáno 14 vozů T2 a v letech 1965 až 1971 přibylo dalších devět z likvidovaného tramvajového provozu v Ústí nad Labem.

Provoz tramvají T2 byl v Liberci ukončen v roce 1988. Osm vozů v podobě typu T2R se na liberecké tratě vrátilo v letech 1995 a 1996. „Jednalo se o vyřazené vozy z Ostravy, které však byly v lepším technickém stavu než v Liberci provozované mladší T3. Důvodem pro pořízení byl dočasný nedostatek tramvají způsobený odesíláním libereckých tramvají na modernizace," uvedla Poršová.

Poslední dvě tramvaje T2R prošly v Liberci v roce 2006 velkou prohlídkou a díky tomu se podle Poršové staly unikáty, posledními vozy svého druhu v pravidelném provozu na světě. „Ostatní byly zlikvidovány s výjimkou dvou, které byly předány do Plzně a Ústí nad Labem," dodala Poršová.

Napsal(a) ČTK | Foto DPMLaJ

Štítky MHD, tramvaje, Liberec, T2R

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 14. listopadu 2018, 17:07

FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé tělo. Okolnosti smrti...

úterý, 13. listopadu 2018, 13:35

Tělo muže bez známek života leželo v korytě řeky Nisy nedaleko ubytovny v Košické ulici. Muž měl u sebe doklady, pravděpodobně...

Jen letos se při srážce s autem těžce zranilo 11 chodců. Buďte vidět

neděle, 11. listopadu 2018, 16:44

Nepozornost řidičů, neopatrnost chodců či alkohol. To jsou jedny z hlavních příčin dopravních nehod, při kterých hrají hlavní...

Teplý podzim končí, v noci může mrznout, pršet bude dál málo

sobota, 10. listopadu 2018, 17:00

Nadprůměrně teplý podzim z posledních dvou týdnů končí, začne se ochlazovat. V příštím týdnu meteorologové očekávají přes den...

FOTO, VIDEO: Další liberecké Kameny zmizelých byly slavnostně...

pátek, 9. listopadu 2018, 17:48

Stolpersteine neboli Kameny zmizelých byly dnes položeny v libereckých ulicích jako památka Židů a Romů, kteří zde před osmdesáti...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.