Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podnik má kvůli korupci pozastavené dotace. Musí si vzít úvěr na 43 milionů

 
pátek, 1. února 2019, 09:00

Liberecký dopravní podnik (DPMLJ) si musí vzít úvěr 43 milionů korun. V souvislosti s policejním vyšetřováním podezření z korupce má pozastavené dotace ve výši 85,5 milionu korun. Ručení za úvěr se splatností pět let dnes schválilo liberecké zastupitelstvo.

„Situace našeho dopravního podniku není jednoduchá," řekl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK). „Probíhá šetření dvou zakázek, nemohou být proplaceny dotace a doplácí na to dopravní podnik v cash flow," dodal.

Zásah loni v dubnu

Policie v dopravním podniku a dalších firmách zasahovala loni v dubnu. Obvinila devět lidí, mezi nimi i bývalého ředitele DPMLJ Luboše Wejnara a bývalého předsedu představenstva Pavla Šulce. Policie případ prošetřuje pro šest trestných činů, včetně podplácení a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Dopravní podnik má pozastavené dotace ve dvou zakázkách z roku 2017. Jednou je rekonstrukce tramvajové trati v centru Liberce téměř za 57 milionů korun a druhou nákup 17 autobusů na zemní plyn za 108 milionů korun. Předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek uvedl, že problémy s nedostatek peněz dosud řešili šetřením. „Omezili jsme veškeré investiční akce, ale i opravy tramvajových tratí," uvedl. Odložila se například oprava dvou úseků páteřní tramvajové trati, čímž dopravní podnik ušetřil zhruba deset milionů korun. „Dostáváme se ale do situace, kdy skutečně opravy tramvajových tratí v některých úsecích musíme udělat, jinak by nebyly provozuschopné," dodal Zděnek.

Problémy s Jabloncem

DPMLJ má od června loňského roku nové tříčlenné představenstvo složené z manažerů, jedním z důvodů změny je vyšetřování podezření na dotační podvod. Dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. „K ručitelskému závazku se Jablonec nepřipojí," řekl Šolc. To se nelíbilo opozičnímu zastupiteli Jaromírovi Baxovi (LOL). „Jablonec má velká akcionářská práva, měl by se podílet svým podílem," řekl. Podle Šolce chtějí mít s druhým akcionářem co nejlepší vztahy a s Jabloncem musí nejdřív vyřešit jiné problémy spojené s provozováním autobusových linek a meziměstské tramvajové trati.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Jak vyřešit dopravní kolapsy v Jizerkách? Od pátku do hor pojede více...

středa, 30. ledna 2019, 17:11

V Libereckém kraji se od února změní jízdní řády dvou autobusových linek, které zajišťují sezonní dopravu k zimním střediskům v...

Aktualizováno 29. ledna 2019, 19:41

V Chrastavské ulici unikal plyn, ulice byla uzavřená, nyní již...

úterý, 29. ledna 2019, 19:02

V Chrastavské ulici v centru Liberce došlo k masivnímu úniku plynu. Konkrétní místo úniku hledali plynaři. Ulice byla uzavřená a...

Pro papírovou jízdenku k řidiči a s přesnou částkou. Budou muset...

neděle, 27. ledna 2019, 06:23

Situaci v autobusové dopravě se podařilo v Jablonci vyřešit. Nadále ji bude zajišťovat společnost BusLine LK. Autobusy včera bez...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek přitom v rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman uvedl, že kdyby bylo nedávno zastavené Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě předsedy vlády udělil. Doufá ale v to, že to nebude nutné. Podle Hradu Zeman názor nezměnil.

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.