Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zakázku v Libereckém kraji vyhrála Arriva jen o 1,50 Kč na km

 
sobota, 9. února 2019, 07:01

Zakázku Libereckého kraje na zajištění dopravy na trati z Liberce přes Turnov a Semily do Staré Paky a z Železného Brodu do Tanvaldu, vyhrála společnost ARRIVA vlaky před Českými drahami. Arriva nabídla o 1,50 Kč nižší cenu za kilometr. Novinářům to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Při rozsahu téměř 756 tisíc najetých kilometrů ročně to představuje zhruba 1,34 milionu korun. Zakázku získá Arriva od prosince letošního roku na deset let.

České dráhy nabídly stejně jako Arriva na trať nízkopodlažní vlaky. Liberecký kraj dal ale přednost levnější nabídce, byť představuje určité riziko. V současné době jezdí na obou trasách České dráhy, s nimiž chtěl původně kraj prodloužit smlouvu o dva roky a pak dopravce vybírat společně se sousedním Královéhradeckým krajem. České dráhy ale chtěly podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zhruba dvojnásobek toho, co za kilometr dostávají dnes, při zachování současných vlaků. „To pro nás bylo nepřijatelné, proto jsme se rozhodli oslovit všechny dopravce na trhu," řekl Půta.

Více lidí do vlaků?

Arriva podle Půty nabídla cenu 157,12 Kč za kilometr. Tržby se tam aktuálně pohybují kolem 20 až 25 korun na kilometr, rozdíl tak bude kraj firmě doplácet. Dnes platí Českým drahám za kilometr zhruba 95 korun. Arriva navíc nabídla nízkopodlažní vlaky Siemens Desiro. Stejné soupravy jezdí z Liberce do Žitavy nebo v létě k Máchovu jezeru. Hejtman věří, že by mohly na železnici přilákat víc cestujících. České dráhy nabídly na hlavní trati vlaky RegioShark, které jezdí například mezi Libercem a Českou Lípou. Ze Železného Brodu do Tanvaldu chtěl ale dopravce nasadit vlaky Regionova, s nimiž nejsou podle hejtmana v kraji dobré zkušenosti.

Jednání o smlouvě

„Arriva získala od státu zakázku na zajištění rychlíkového spojení z Prahy do Tanvaldu, a má tak zájem v regionu získat i další zakázky," řekl Půta. Kraj bude teď s firmou jednat o smlouvě. Zakázku na trať z Liberce do Staré Paky dostane na deset let, z Tanvaldu do Železného Brodu by ale měl dopravce jezdit jen sedm let. „Tuto trať bychom chtěli zahrnout do Jizerskohorské železnice, kde současná smlouva s Českými drahami skončí v roce 2026 a budeme tam soutěžit dopravce na další období," dodal hejtman.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Arriva
 


 

Kam dál?

Parkování zdarma u krematoria skončí, město ho zpoplatní

pátek, 8. února 2019, 12:00

Placená zóna k parkování přibude od jara v Liberci u krematoria. Hlavním důvodem je, že tam jen obtížně hledají místa k odstavení...

Nový autobusák bude podle projektu Petra Stolína. Musí ho ale upravit

čtvrtek, 7. února 2019, 12:56

Bude nový autobusák podle projektu Petra Stolína na místě současného parkoviště v Žitavské ulici, nebo ne? Město projekt...

VIDEO: Na kruháči v protisměru. Řidič si zkracuje cestu v průmyslové...

čtvrtek, 7. února 2019, 10:03

Před časem jsme psali o řidiči bílé dodávky, který projel kruhový objezd v liberecké průmyslové zóně ve Svárovské ulici v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.