Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zakázku v Libereckém kraji vyhrála Arriva jen o 1,50 Kč na km

 
sobota, 9. února 2019, 07:01

Zakázku Libereckého kraje na zajištění dopravy na trati z Liberce přes Turnov a Semily do Staré Paky a z Železného Brodu do Tanvaldu, vyhrála společnost ARRIVA vlaky před Českými drahami. Arriva nabídla o 1,50 Kč nižší cenu za kilometr. Novinářům to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Při rozsahu téměř 756 tisíc najetých kilometrů ročně to představuje zhruba 1,34 milionu korun. Zakázku získá Arriva od prosince letošního roku na deset let.

České dráhy nabídly stejně jako Arriva na trať nízkopodlažní vlaky. Liberecký kraj dal ale přednost levnější nabídce, byť představuje určité riziko. V současné době jezdí na obou trasách České dráhy, s nimiž chtěl původně kraj prodloužit smlouvu o dva roky a pak dopravce vybírat společně se sousedním Královéhradeckým krajem. České dráhy ale chtěly podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zhruba dvojnásobek toho, co za kilometr dostávají dnes, při zachování současných vlaků. „To pro nás bylo nepřijatelné, proto jsme se rozhodli oslovit všechny dopravce na trhu," řekl Půta.

Více lidí do vlaků?

Arriva podle Půty nabídla cenu 157,12 Kč za kilometr. Tržby se tam aktuálně pohybují kolem 20 až 25 korun na kilometr, rozdíl tak bude kraj firmě doplácet. Dnes platí Českým drahám za kilometr zhruba 95 korun. Arriva navíc nabídla nízkopodlažní vlaky Siemens Desiro. Stejné soupravy jezdí z Liberce do Žitavy nebo v létě k Máchovu jezeru. Hejtman věří, že by mohly na železnici přilákat víc cestujících. České dráhy nabídly na hlavní trati vlaky RegioShark, které jezdí například mezi Libercem a Českou Lípou. Ze Železného Brodu do Tanvaldu chtěl ale dopravce nasadit vlaky Regionova, s nimiž nejsou podle hejtmana v kraji dobré zkušenosti.

Jednání o smlouvě

„Arriva získala od státu zakázku na zajištění rychlíkového spojení z Prahy do Tanvaldu, a má tak zájem v regionu získat i další zakázky," řekl Půta. Kraj bude teď s firmou jednat o smlouvě. Zakázku na trať z Liberce do Staré Paky dostane na deset let, z Tanvaldu do Železného Brodu by ale měl dopravce jezdit jen sedm let. „Tuto trať bychom chtěli zahrnout do Jizerskohorské železnice, kde současná smlouva s Českými drahami skončí v roce 2026 a budeme tam soutěžit dopravce na další období," dodal hejtman.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Arriva
 


 

Kam dál?

Nový autobusák bude podle projektu Petra Stolína. Musí ho ale upravit

čtvrtek, 7. února 2019, 12:56

Bude nový autobusák podle projektu Petra Stolína na místě současného parkoviště v Žitavské ulici, nebo ne? Město projekt...

V Libereckém kraji veterináři při kontrole zabavili 120 kg masa

úterý, 5. února 2019, 20:08

Veterináři v úterý v Libereckém kraji při kontrole aut s potravinami v jednom případě zabavili zhruba 120 kilogramů hovězího masa...

Dvě desítky nehod, řidič čtyřkolky v nemocnici. Dopravu zkomplikoval...

neděle, 3. února 2019, 17:17

Policisté od dnešního rána řešili dvě desítky nehod. Důvodem je sněžení, které od rána komplikovalo dopravu, místy napadlo přes...

Od rána chumelí. Jezděte opatrně, varují policisté

neděle, 3. února 2019, 10:16

Předpověď meteorologů se vyplnila, v Libereckém kraji od rána hustě sněží. Díky slabé nedělní dopravě problémy nejsou tak velké,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.