Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Tramvaj Bovera slaví devadesátku, na koleje se v Liberci postavila před devatenácti lety

 
pátek, 7. června 2019, 11:03

Historickou tramvají Bovera číslo 78 mohou Liberečané při zvláštních jízdách přes centrum města jezdit už 19 let. Vyrobena byla před 90 lety, díky péči nadšenců z Boveraclubu je stále v dobrém stavu. Od roku 2000 mezi Lidovými sady a viaduktem pod vlakovým nádražím, kde zůstává úzký metrový rozchod kolejí, absolvovala již přes 12 tisíc kilometrů.

„Věřím tomu, že dokavaď nám tady zůstanou metrové koleje, tak že ji budeme používat nadále. Nicméně vzhledem k tomu věku si ji musíme šetřit," uvedl předsea Boveraclubu Tomáš Krebs. Tramvaj s 20 sedadly podle něj jezdí při slavnostních příležitostech, objednat si ji lze například i na svatbu. „Za rok ji vypravíme tak desetkrát," uvedl Krebs.

V Liberci nejezdila

V Liberci v minulosti na pravidelné lince nejezdila, vozila cestující v letech 1929 až 1965 v Ústí nad Labem. Toto město si za první republiky objednalo 18 takových tramvají, vyrobené byly u Ringhoffera v Praze, elektrickou výzbroj dodala firma Brown Bover. „Na svou dobu velice moderní tramvaje se na dlouhá léta staly typickými pro Ústí nad Labem," řekl Krebs. Od jiných typů tramvají se tento odlišoval v interiéru uspořádáním a kvalitou sedaček. „Pamětníci jsou zvyklí, že tramvaje měly dřevěné lavice, tady byly polstrované sedačky," uvedl Krebs. Zatímco ale za první republiky byly kožené, po renovaci má Bovera levnější koženkové.

Z ústecké flotily se dochovala jen jedna, a to díky tomu, že se dostala v roce 1969 do Liberce. Nejprve zde sloužila léta jako kolejový brus. Nadšenci tehdejšího Kroužku přátel městské dopravy, pozdějšího Boveraclubu, se do její opravy pustili v roce 1988 a postupně navrátili původní podobu. "Dne 25. září 1999 se vůz poprvé opět rozjel vlastní silou a za rok, po dokončení interiéru a získání průkazu způsobilosti, svezl své první cestující jako historický vůz," řekl Krebs. Jako každé historické kolejové vozidlo podle něj absolvuje každý rok elektrorevizi a brzdové zkoušky. "Ty zatím absolvovala vždy úspěšně a s naměřenými hodnotami stejnými jako v roce 1929 při prvních zkouškách," dodal.

Boveraclub Liberec

Nadšenci z libereckého Boveraclubu se renovaci tramvají věnují už přes 30 let. Pro zvláštní jízdy mají k dispozici pět vozů, nejstarší je právě Bovera z roku 1929. Historickými tramvajemi se mohou lidé v Liberci svézt při zvláštních příležitostech, jezdí hlavně o státních svátcích. Za rok to je 30 až 40 akcí, při jedné se s nimi sveze i několik set lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Boveraclub
 


 

Kam dál?

České dráhy nemají dost moderních vlaků. Na Frýdlantsku tak budou...

čtvrtek, 6. června 2019, 19:11

Společnost České dráhy musí z důvodu nedostatečného počtu vozidel a oprav techniky od pátku 7. června až do začátku prázdnin...

Průjezd přes parkoviště u bazénu prošel úpravami. Je teď bezpečnější

středa, 5. června 2019, 17:51

Na 1,4 milionu korun vyšly úpravy ulice Svatopluka Čecha, která protiná parkoviště u jabloneckého bazénu. Dostala nové dopravní...

KORID žaluje ÚHOS kvůli zrušené zakázce na odbavovací systém

středa, 5. června 2019, 15:51

Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji KORID LK podal správní žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)....

Spojka na Frýdlantsko přes Oldřichov se v srpnu uzavře. Rekonstrukce...

středa, 5. června 2019, 14:04

Využíváte pro cestu na Frýdlantsko spojku přes Oldřichov? Pomalu se připravte, že o ni na nějakou dobu přijdete. Už v srpnu se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.