Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Revoluce se nekoná. Město vycouvalo ze záměru placeného parkování na sídlištích

 
středa, 17. července 2019, 14:15

Zhruba před čtvrt rokem přišlo vedení města s tím, že by obyvatelé sídlišť měli za parkování platit. Tento záměr vzbudil obrovský ohlas, nyní je ale všechno jinak. Město si nechalo udělat analýzu parkovacích míst a zjistilo, že placení za parkování zavést nemůže. Alespoň ne v příštích několika letech.

„Po pečlivé analýze parkovacích míst a počtu bytů jsme došli k tomu, že počet bytů i na sídlištích výrazně převyšuje počet parkovacích míst,“ vysvětlil primátor města Jaroslav Zámečník. Připravovaný systém by tak nemohl fungovat. Radnice měla vymyšleno, že majitel bytu by platil za první auto symbolický poplatek, za další už výrazně více. Z analýzy ale vyplynulo, že by parkovací místo nevyšlo ani na každé první auto.

Parkovacích míst je méně než bytů

„Například sídliště Rochlice má 2300 bytů, ale jen 1400 parkovacích míst. Realizace modrých zón by byla možná, až kdybychom našli odhadem sedm set osm set parkovacích míst,“ dodal primátor. „Revoluce se nekoná,“ řekl.

Město se tak chce v příštích letech zaměřit na hledání a budování parkovacích míst, aby se dostalo alespoň na rovnovážný stav parkovacích míst a bytů. „Věřím, že alespoň o desítky procent se nám to během našeho volebního období povede,“ doplnil Zámečník.

ČTĚTE TAKÉ: Aut je v Liberci víc než obyvatel, na sídlištích se bude platit

„Lidi tedy teď nebudeme penalizovat za to, že mají třeba dvě nebo tři auta, budeme postupovat krok za krokem, abychom nejprve navýšili počet parkovacích míst, systém by jinak nebyl spravedlivý,“ uvedl primátor. Až poté se tak chce vrátit k původnímu záměru, že by se na sídlištích platilo.

S parkováním je velmi špatná situace na všech sídlištích, nová místa chce město získávat například i zjednosměrněním některých ulic, například v okolí Hokejky. Budovat chce také nová parkovací stání. Město už také nebude nadále vyhrazovat parkovací stání za poplatek.

Jediné místo ve městě, kde podobný systém funguje, je vnitroblok panelového domu v ulici Březová alej. „Tam si to ale obyvatelé domu sami vyžádali,“ uzavřel Zámečník.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 15:45

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

Od včerejšího dne je uzavřená propojka ulic Žitavská a Větrná v Hrádku

čtvrtek, 11. července 2019, 21:28

Od včerejšího dne neprojedou žádní řidiči propojkou mezi hrádeckými ulicemi Žitavská a Větrná. Důvodem je realizace stavby Spojka...

Hodkovice o objízdnou trasu přes Záskalí nepřijdou, rekonstrukce se...

středa, 10. července 2019, 06:24

Vedení města Hodkovice nad Mohelkou si oddechlo, podařilo se totiž posunout plánovanou uzavírku silnice vedoucí přes Záskalí,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.