Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné zachovat všechny spoje

 
středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka neměl kraj jinou možnost. „Mohli jsme omezit některé autobusové a železniční spoje. Touto cestou jsme jít nechtěli, jelikož by se to dotklo zejména linek v okrajových oblastech. A proto jsme museli přistoupit k navýšení cen,“ uvedl Jan Sviták.

Od posledního navýšení cen uběhlo šest let a za tu dobu došlo ke zvýšení nákladů na dopravu, inflaci, mezd a zároveň kraj neustále zvyšuje kvalitu veřejné dopravy. To se týká například obnovy vozového parku či zlepšování dopravní dostupnosti v jednotlivých obcích. „V příštím roce se náklady na dopravu zvýší přibližně o 60 milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Půta. Důvodem jsou zejména nové smlouvy týkající se převážně železniční dopravy.

Přestože se ceny zvýší, stále pokryjí zhruba polovinu zvýšených nákladů. Zbytek musí doplatit kraj. „I nadále tak platí, že více než šedesát procent výdajů za veřejnou dopravu financuje kraj,“ upozornil hejtman. 

Pro cestující to znamená, že si při svém cestování o pár korun připlatí. Pokud ale budou cestovat s kupóny nebo OPUSCARD, vyjde je cestování stále výhodněji než s jízdenkou papírovou. „Před touto úpravou se ceny papírových jízdenek pohybovaly zhruba v průměru ve srovnání s ostatními kraji, zato ceny s kartou OPUSCARD byly výrazně pod průměrem. Nyní bude cena klasických jízdenek o něco dražší a ceny s OPUSCARD budou srovnatelné z dalšími kraji,“ informoval Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK.

Ten zároveň upozornil, že sice v loňském roce došlo v ceníku k výrazným změnám, tehdy se ale jednalo o státem nařízené slevy. Ty se dotkly dětí, studentů a seniorů nad 65 let. Aktuálně se zlevněné jízdné sice zvýší na krátké vzdálenosti, ale jen o jedinou korunu. „U síťových dokladů se částky měnit nebudou,“ dodal Blažek. Náměstek pro resort dopravy navíc uporoznil, že i přes tyto změny budou senioři a děti za jídné platit stále méně než v roce 2013.

Přehled všech změn, ceník a další informace budou zveřejněny během měsíce září na webu www.iidol.cz. Zároveň by na stránkách mělo být od října i počítadlo, které cestujícím pomůže přehledně porovnat různé varianty jízdného a doporučit nejlevnější variantu. Plánovanou změnu tarifu IDOL musí ještě schálit zastupitelstvo na konci měsíce.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Flickr.com
 


 

Kam dál?

Příjezd do Liberce blokovala nehoda. U benzínky ve Stráži se srazila...

úterý, 13. srpna 2019, 09:57

V osm hodin ráno byla na tísňovou linku nahlášena nehoda tří vozidel na příjezdu do Liberce od Hrádku nad Nisou. Došlo k ní na...

Železniční trať z Tanvaldu do Železného Brodu se dočká obnovy, vyžádá...

sobota, 10. srpna 2019, 07:00

Železniční trať mezi Železným Brodem a Tanvaldem čeká rozsáhlá rekonstrukce. Z toho důvodu ale od 2. září potrvá až do konce...

Cyklisté na chodnících. Jablonečtí strážníci se na ně zaměřili

středa, 7. srpna 2019, 16:45

Jízda na kole po chodníku? Zakázáno. Přesto se v ulicích měst můžeme často setkat s tím, že tento zákaz cyklisté nerespektují. V...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.