Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zipování na průtahu Libercem? Hodně řidičů pořád nechápe, jak se před zúžením chovat

 
středa, 14. srpna 2019, 17:45

Každý den je to stejné. Před zúžením na průtahu Libercem před tunelem se tvoří kolona. Jenže místo zipu tam probíhá chaotické zařazování aut, které zdržuje úplně všechny.

„Strašně mě to rozčiluje. V levém pruhu je kolona a řidiči v ní nechtějí pouštět ty, co prostě jen zipovat umí. A zdržují i další řidiči, kteří se snaží do kolony zařadit už desítky metrů před zúžením,“ napsal do redakce jeden z řidičů, který průtahem občas projíždí.

Řidiči v průběžném pruhu musí pouštět

Přitom zipování není nic složitého, v tomto libereckém případě ale moc nefunguje. „Správný postup nabádá řidiče v končícím jízdním pruhu dojet až na konec, a pak jsou řidiči jedoucí v průběžném jízdním pruhu povinni střídavě pouštět řidiče, kteří se musí zařadit. To je ideální stav,“ vysvětluje dopravní expertka Stanislava Jakešová z Týmu silniční bezpečnosti.

Jenže na průtahu se tvoří dlouhá kolona v průběžném jízdním pruhu, kam si řidiči přejíždějí už daleko před zúžením. „Pravdou je, že chybují řidiči v obou pruzích. Ti, co se snaží připojit k průběžnému jízdnímu pruhu ještě před ukončením toho ve kterém jedou, matou řidiče v průběžném jízdním pruhu, ti je většinou pouští,“ dodala.

§ 12 Zákona o provozu na pozemních komunikacích 

Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.

Doplňující definice souběžné jízdy

Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.

I v Liberci ale řada řidičů pouštět řidiče z končícího pruhu nechce. „Pokud řidič v souladu se zákonem dojede až na konec jízdního pruhu pak se stává, že ho řidiči v průběžném jízdním pruhu považují za „drzouna“ a úmyslně ho nepouští. Oba případy jsou špatně,“ upozorňuje Jakešová.

Zajímavé také je, že při dopravní nehodě, kdy jeden řidič nepustí do svého jízdního pruhu druhého řidiče (na konci druhého jízdního pruhu), je za viníka považován ten, kdo řídí v průběžném jízdním pruhu.

Obyčejná ohleduplnost

Celé zipování je podle Jakešové o jednoduchém pravidlu, ale i o obyčejné lidské ohleduplnosti. „Myslím, že řidič přemýšlí jinak když jede v průběžném jízdním pruhu a když jede v tom co končí. Nejen přemýšlí, ale i jedná. A jsme zpět u otázky ohleduplnosti, předvídavosti a tolerance na silnici. Bez těchto vlastností to na silnici vypadá přinejmenším jako v tajném závodě,“ uzavírá dopravní expertka.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Příjezd do Liberce brzdila dlouhá kolona až od Ždárku. Na Paceřáku se...

středa, 14. srpna 2019, 16:43

Na silnici 35 mezi Turnovem a Libercem byla ve středu odpoledne dlouhá kolona, která měla asi devět kilometrů. Od Ždárku až do...

Konec nalepování dálničních známek? Od roku 2021 budou řidiči...

středa, 14. srpna 2019, 15:32

Motoristé by měli od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změnu zákona, která to...

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné...

středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.