Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Autobus přes soušskou přehradu má za sebou zkušební provoz. Za pět týdnů přepravil přes pět set lidí

 
sobota, 14. září 2019, 12:23

Začátkem srpna začala jezdit z Tanvaldu na Smědavu autobusová linka. Šlo o zkušební provoz, který měl ukázat, zda o ni bude zájem. Během pěti týdnů linka přepravila 562 lidí, v některých dnech tak byla i přeplněná.

Silnice kolem soušské přehrady vede částečně v prvním ochranném pásmu, provoz tam je navíc omezen pro vozidla do 3,5 tuny. „Udělení výjimky předcházel velmi složitý proces schvalování,“ vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana. I proto linka jezdila jen měsíc.

Na lince jezdil elektrobus s kapacitou devětadvaceti míst. Vyrážel z Tanvaldu a končil na Smědavě, kde mohli lidé jedoucí na Frýdlantsko přestoupit na další autobus. Cesta z Frýdlantska na Tanvaldsko se tak díky elektrobusu zkrátila o desítky kilometrů.

O linku byl mezi cestujícími slušný zájem. „I přes zahájení provozu až v polovině prázdnin linku využilo 552 cestujících. Bezproblémový byl také průjezd autobusu mezi Smědavou a Souší,“ dodal Sviták.

V některých dnech pak byl autobus dokonce přeplněný a při překonávání velkého výškového rozdílu se přetěžovaly elektrické součástky. Autobus musel být dokonce několikrát odstaven, aby se namáhané součástky ochladily. 

V plánech pro příští sezonu je hned několik změn. Autobus by mohl jezdit na zemní plyn a zajíždět by mohl například do Harrachova, kam nemohl elektrobus protože tam není dobíjecí elektrostanice.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Dopravu v Novém Boru od pondělí zkomplikuje uzavírka ve Skalické ulici

sobota, 14. září 2019, 08:35

Uzavírka ve frekventované Skalické ulici zkomplikuje od pondělí dopravu v Novém Boru. Řidiči budou muset místo složitě objíždět,...

Silnice v Lindavě se dočká opravy, je to největší letošní akce a...

neděle, 8. září 2019, 09:45

Ačkoli se kraji nepodařilo získat na opravu silnice v Lindavě žádnou dotaci, přesto na opravu dojde. Liberecký kraj ji...

Nový povrch ve Švermovce vydržel rok. ČEZ silnici překopal kvůli...

čtvrtek, 5. září 2019, 11:16

Od loňského června mohli řidiči konečně využít nového povrchu silnice mezi Svedem a slévárnou v Ostašově. Jenže neporušený asfalt...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.