Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Cesta z Liberce na Turnov bude pomalejší, ale nebude třeba známka

 
pátek, 4. prosince 2015, 07:59

Cesta z Liberce do Turnova bude pro řidiče od Nového roku o několik minut delší, na čtyřpruhové silnici nebudou ale potřebovat dálniční známku. Dosavadní R35 mezi Libercem a Ohrazenicemi bude nově silnicí první třídy, povolená rychlost se sníží ze 130 na 110 kilometrů v hodině. Podle primátora Tibora Batthyányho (ANO) tak Liberec bude bez rychlostního spojení na Prahu.

Liberec bude jediným krajským městem v zemi, které nemá rychlostní silniční ani železniční spojení do hlavního města, řekl Batthyány na dnešním jednání s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO). Liberec spolu s vedením Libereckého kraje usiluje o to, aby byla silnice zařazena mezi dálnice. Ťok to dnes nevyloučil.

Silnice první třídy se z R35 stane kvůli změně zákona o pozemních komunikacích, kterou se od roku 2016 ruší kategorie rychlostních silnic. Většina z nich se převede do kategorie dálnic se stejným režimem zpoplatnění. Výjimku tvoří podle informací z ministerstva dopravy vedle R35 Liberec - Ohrazenice také dosavadní R63 Bystřany - Řehlovice, která bude také nově vedena jako silnice první třídy.

"Myslím, že to bude past na řidiče, kteří jsou léta zvyklí tam jezdit stotřicítkou," řekl ke snížení rychlosti na 110 kilometrů v hodině náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Díky této změně se ale zároveň zvýší rychlost na čtyřpruhu dál z Liberce na Chrastavu, kde bude možné jet stodesítkou až k Bílému Kostelu, a také na silnici 14 z Liberce na Jablonec až ke křižovatce s Kunratickou.

Ministr dopravy dnes ale nevyloučil, že by se úsek z Liberce na Ohrazenice mohl zařadit k dálnicím. "Já to musím samozřejmě probrat na úřadě, protože pro to měli naši pracovníci na strategii a infrastruktuře, plus lidi z Ředitelství silnic a dálnic, své důvody a chci to s nimi prodebatovat," řekl Ťok novinářům. Když budou pro změnu rozumné důvody, tak podle něj není důvod primátorovi a kraji nevyhovět, čímž by se úsek stal dálnicí. "Od Nového roku už to ale nebude," upozornil ministr.

Liberec s Turnovem a hlavním městem spojuje čtyřproudá silnice od roku 2004, mezi rychlostní komunikace byla ale silnice od Liberce zahrnuta od roku 2008. Největším problémem úseku jsou podle odborníků zatáčky, které parametrům dálnice neodpovídají. Poloměry oblouků byly někde projektovány jen na rychlost 80 kilometrů v hodině. Při vyšší rychlosti kombinované se špatnými klimatickými podmínkami jsou některá místa nebezpečná. I proto je na trase na několika místech rychlost snížena na 110 nebo až na 90 km/h.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...

 
 

Kam dál?

VIDEO: Tragická nehoda na okraji Liberce zablokovala rychlostku na Chrastavu

čtvrtek, 3. prosince 2015, 14:56

Velmi vážná dopravní nehoda mezi Libercem a Chrastavou si dnes před druhou hodinou odpolední vyžádala život staršího...

Obnovení přímého spojení do Polska přes Harrachov je ohroženo

středa, 2. prosince 2015, 17:45

Obnovení přímého spojení po železnici z Liberce přes Harrachov do Sklářské Poreby v Polsku, které bylo naplánováno na...

Řidička otočila své auto na střechu. Do nemocnice ji musel transportovat vrtulník

středa, 2. prosince 2015, 00:09

Vážná dopravní nehoda zastavila v úterý večer provoz na silnici v Bratříkově. Před půl čtvrtou odpolední tam havarovalo...