Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do ulic vyrazil nový hybridní autobus. Od úterý jezdí do Géčka

 
úterý, 18. března 2014, 09:35

Liberecké ulici brázdí od úterý nový bezbariérový autobus Volvo. Ten má dopravní podnik zapůjčený na testování do konce března. Nový a pro liberecký provoz atypický autobus, můžete od dnešního dne potkat na lince 600. Stejné autobusy jezdí například v běžném provozu ve Velké Británii.

Dopravní podnik se s autobusem seznámil v listopadu na veletrhu Czechbus. „Jsme rádi, že můžeme našim cestujícím formou testování představovat nové technologie v oblasti autobusové dopravy. Tento hybridní autobus nebude v Liberci v letošním roce jediným testovaným vozidlem. V průběhu roku bude mít dopravní podnik zapůjčen také elektrobus“, vysvětlil důvod testování a zápůjčky ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.

Technické parametry autobusu

Zapůjčený vůz je klasický městský nízkopodlažní autobus o délce dvanáct metrů a je poháněn hybridní technologií kombinující vznětový motor a elektromotor. Autobus disponuje výkonem 215 koní. 

Elektromotor je poháněn energií, která je ukládána v akumulátorech. Tyto akumulátory jsou umístěny na střeše nad řidičem a jsou nabíjeny při brždění vozidla. Řidič vidí stav nabití akumulátorů na displeji počítače, který je umístěn na přístrojové desce. Autobus se při odjezdu ze zastávky nebo křižovatky rozjíždí pouze na elektřinu a při překročení rychlosti 20 kilometrů v hodině se nastartuje dieselový motor a vůz je pak poháněn oběma pohony. 

Autobus má kapacitu devětadvacet míst k sezení a osmapadesát míst k stání. Pro vozíčkáře nebo kočárek je vyhrazeno jedno místo. Příjemnější cestování by měla zajistit klimatizace celého autobusu.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Silnici na Mníšek uzavřela v pondělí dopoledne vážná nehoda

pondělí, 17. března 2014, 15:03

Z jakého důvodu sjel ze silnice na rovném a přehledném úseku devětatřicetiletý řidič Citroenu a proč před nárazem nebrzdil? To...

Řidič zastavil svůj Seat o strom. Vyvázl bez zranění

neděle, 16. března 2014, 16:30

Velké štěstí měl v neděli po desáté hodině ranní řidič staršího Seatu. Ten havaroval na mokré silnici nedaleko Grabštejnu. Z...

U Nisy havaroval motocyklista, narazil do auta a zranil se

čtvrtek, 13. března 2014, 15:23

S jarním počasím se na silnicích objevuje čím dál více motorkářů a přímo úměrně narůstá i počet jejich nehod. Střet osobního...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.