Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

MAPA: Nejnebezpečnější silnice v Libereckém kraji

 
středa, 12. listopadu 2014, 11:19

Téměř každý den vás informujeme o dopravních nehodách, které mají často tragické následky. Na jakých úsecích silnic ale hrozí největší nebezpečí? Touto otázkou se zabývali dopravní experti při hodnocení silnic v rámci celoevropského programu EuroRAP. Mezi čtyřmi nejrizikovějšími kraji se umístil právě i Liberecký.

Nejrizikovějším úsekem je podle statistiky vedené od roku 2011 silnice I/43 na Pardubicku. Mezi „silnicemi smrti“ se ale umístilo také několik úseků v Libereckém kraji.

První desítku uzavírá dvacetikilometrový úsek silnice I/9 vedoucí k hranici se Středočeským krajem. O moc lépe nedopadl ani osmikilometrový úsek silnice I/13 mezi Libereckým a Ústeckým krajem.

A jak se mapa sestavuje? Mapování probíhá vždy pro tři po sobě jdoucí roky, aby byl snížen vliv nahodilých extrémů. Postup je založen na porovnání počtu nehod na silničním úseku o průměrné délce zhruba 20 km s dopravním výkonem, který přenáší. To znamená, že úsek o určité délce s 20 nehodami a intenzitou 10 000 voz/24 h bude mít 10krát vyšší riziko, než úsek o stejné délce a počtu nehod, kde projede 100 000 voz/24 h.

V České republice probíhá prozatím mapování rizika na síti dálnic a silnic I. třídy, což představuje v součtu více než 6 500 km.

Z pohledu četnosti výskytu rizikových úseků vztažených k celému počtu sledovaných úseků v rámci jednotlivých krajů se jeví nejrizikověji kraje Liberecký, Zlínský, Moravskoslezský a Pardubický. Naopak nejlépe si vedou kraje Olomoucký, Jihomoravský, Karlovarský a Vysočina. Výzkum potvrzuje obecně známou skutečnost, že směrově rozdělené komunikace jsou přibližně 4krát bezpečnější než směrově nerozdělené.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Na trať z Jablonce do Tanvaldu se po rekonstrukci vrátily vlaky

úterý, 11. listopadu 2014, 18:27

Na rekonstruovanou železniční trať z Jablonce nad Nisou do Tanvaldu se dnes odpoledne po několikaměsíční výluce vrátily vlaky....

Pondělí začalo tragickou nehodou za Hodkovicemi

pondělí, 10. listopadu 2014, 08:01

Nový týden začal pár hodin po půlnoci tragickou nehodou, ke které došlo mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Českým Dubem. Za odbočkou...

Sražený kůň v Oldřichově: Na čí straně bude chyba?

neděle, 9. listopadu 2014, 11:06

Velkou vlnu emocí vyvolal v pátek dopoledne článek o nehodě, při které v Oldřichově na Hranicích zahynul kůň. Pod článkem i na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.