Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obchvat Žitavy otevřen, finišují i další stavby na Liberecku

 
úterý, 4. června 2013, 20:07

Devět let. Přesně tak dlouho trvalo vybudování silničního propojení České republiky, Polska a Německa v okolí Hrádku nad Nisou. Slavnostní otevření nového mostu Trojzemí mezi Sieniawkou a Žitavou proběhlo první červnový den na polské straně hranice.

„Stavba trvala poněkud déle, ale nyní je šance, že nová komunikace přivede do průmyslových zón ve všech třech zemích nové investory a zlepší se tak zaměstnanost v Trojzemí,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Výstavba silnice začala už 1. května 2004. Její dokončení se protáhlo oproti plánům o šest let. Hlavní tah na Německo měl být totiž hotov už v roce 2007.

Právě dokončení mostu dlouhou dobu zdržoval otevření celého úseku. Silnice začínající na kruhovém objezdu u Oldřichova a končící před Sieniawkou je hotova už od loňského roku. Řidiči se tak při cestě z České republiky do Německa můžou vyhnout centru Žitavy. Naopak obchvat Bílého Kostela, který uleví například Grabštejnu, má řidičům sloužit až od koncem letošního roku. Kompletní dokončení stavby je pak plánováno na srpen příštího roku.

V těchto dnech finišují práce i na další významné silnici na Liberecku. Obchvatu se zanedlouho dočkají i ve Stráži nad Nisou a Krásné Studánce. Více než čtyřkilometrový úsek ze Svárova na Mníšek má být podle plánů hotov už tento měsíc. Stavba za necelých 700 milionů korun se zpozdila kvůli přeložce vysokého napětí. Po čtyřech letech čekání se nejspíš obyvatelé okrajové části Liberce dočkají.

 

Anketa

Využijete nový obchvat propojující Českou republiku s Polskem a Německem?

 
 
81%
 
 
 
15%
 
 
 
4%
 
 
Celkem hlasovalo 27 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vydatné srážky za pár hodin zvedly hladiny toků. Pršet bude dál

sobota, 1. června 2013, 15:57

Několikahodinový vytrvalý déšť se začíná projevovat. V ulicích Liberce se zaplnily díry na silnicích i chodnících, hladiny...

Konečná! ČSAD Liberec ruší další dálkové spoje

úterý, 28. května 2013, 20:24

Další dálkové spoje ruší ČSAD Liberec. Autobusem se za pár dní nesvezete do Jihlavy a Českých Budějovic. Důvod? Podobný jako na...

Dopravu na Liberecku komplikovalo v neděli několik nehod

neděle, 26. května 2013, 16:44

Nedělní odpoledne nepřálo řidičům. Policisté museli mezi třetí a pátou hodinou odpolední řešit tři dopravní nehody na Liberecku....

Liberec zaplatil za údržbu silnic přes 50 milionů

sobota, 25. května 2013, 11:22

Zimní údržba silnic se městu prodražila. Za sjízdné silnice Liberec zaplatil přes padesát milionů korun. To je přibližně o dvacet...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Desetitisíce lidí se od rána zapojily do sbírky potravin

Desetitisíce lidí se dnes od rána zapojily v obchodech do celonárodní Sbírky potravin. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný se sbírkami v předchozích letech. Během akce dnes zákazníci 337 obchodů po celé republice mohli věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu, kde bude sbírka pokračovat ještě týden. Výsledky budou známé v neděli.