Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obchvat Žitavy otevřen, finišují i další stavby na Liberecku

 
úterý, 4. června 2013, 20:07

Devět let. Přesně tak dlouho trvalo vybudování silničního propojení České republiky, Polska a Německa v okolí Hrádku nad Nisou. Slavnostní otevření nového mostu Trojzemí mezi Sieniawkou a Žitavou proběhlo první červnový den na polské straně hranice.

„Stavba trvala poněkud déle, ale nyní je šance, že nová komunikace přivede do průmyslových zón ve všech třech zemích nové investory a zlepší se tak zaměstnanost v Trojzemí,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Výstavba silnice začala už 1. května 2004. Její dokončení se protáhlo oproti plánům o šest let. Hlavní tah na Německo měl být totiž hotov už v roce 2007.

Právě dokončení mostu dlouhou dobu zdržoval otevření celého úseku. Silnice začínající na kruhovém objezdu u Oldřichova a končící před Sieniawkou je hotova už od loňského roku. Řidiči se tak při cestě z České republiky do Německa můžou vyhnout centru Žitavy. Naopak obchvat Bílého Kostela, který uleví například Grabštejnu, má řidičům sloužit až od koncem letošního roku. Kompletní dokončení stavby je pak plánováno na srpen příštího roku.

V těchto dnech finišují práce i na další významné silnici na Liberecku. Obchvatu se zanedlouho dočkají i ve Stráži nad Nisou a Krásné Studánce. Více než čtyřkilometrový úsek ze Svárova na Mníšek má být podle plánů hotov už tento měsíc. Stavba za necelých 700 milionů korun se zpozdila kvůli přeložce vysokého napětí. Po čtyřech letech čekání se nejspíš obyvatelé okrajové části Liberce dočkají.

 

Anketa

Využijete nový obchvat propojující Českou republiku s Polskem a Německem?

 
 
81%
 
 
 
15%
 
 
 
4%
 
 
Celkem hlasovalo 27 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Konečná! ČSAD Liberec ruší další dálkové spoje

úterý, 28. května 2013, 20:24

Další dálkové spoje ruší ČSAD Liberec. Autobusem se za pár dní nesvezete do Jihlavy a Českých Budějovic. Důvod? Podobný jako na...

Dopravu na Liberecku komplikovalo v neděli několik nehod

neděle, 26. května 2013, 16:44

Nedělní odpoledne nepřálo řidičům. Policisté museli mezi třetí a pátou hodinou odpolední řešit tři dopravní nehody na Liberecku....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.