Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odborníci: Omezování užívání tabáku je pro stát výhodnější

 
neděle, 8. září 2019, 13:29

Omezovat užívání tabáku v populaci je podle odborníků pro ekonomiku státu výhodnější než daňové příjmy z jeho spotřeby. Vyšší daně tabáku i ceny cigaret nutí část lidí k pokusům o odvykání kouření, čímž se ušetří na jejich zdravotní péči. Zároveň nedojde ke ztrátě odpracovaných let u kuřáků, kteří dříve onemocní či zemřou. Na semináři na téma Ekonomika tabáku to v Senátu uvedli odborníci.

"Asi 20 procent veškeré úmrtnosti jde na vrub kouření," řekla na úvod národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová působící na Úřadu vlády. Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové, která pracuje v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, je při předčasném úmrtí kuřáků největší ztráta na odpracovaných letech.

Odmítla také argument, že stát na tabáku vydělává skrze spotřební daň. Výdaje jsou podle ní i dalších odborníků větší. "Peníze ušetřené za cigarety lidé nevyhazují, koupí si za ně něco jiného," dodala. Spotřební daň v loňském roce vynesla 58,8 miliardy korun, vláda navrhla její zvýšení. Náklady na léčbu kuřáků jsou asi 100 miliard ročně.

Diskuse se vedla také o elektronických cigaretách a zahřívaném tabáku. "Chtěl bych varovat před tím, abychom mladé generaci představovali tyto výrobky jako neškodné," řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Odborníci se shodují na tom, že i ostatní formy tabáku by měly být zdaněny. Právě mezi dětmi a mládeží počty kuřáků těchto alternativních forem strmě rostou.

Odborník na ekonomiku tabáku Frank Chaloupka z univerzity v Chicagu uvedl, že se zvýšením daně z tabáku a následně cen cigaret se rychle snižuje jejich spotřeba. Více se snaží přestat kouřit chudší obyvatelé, u bohatších je efekt menší.

Jako další efektivní opatření pro omezení kouření uvedl Chaloupka zákaz reklamy a omezení kouření na veřejných místech. Takzvaný protikuřácký zákon, který mimo jiné zakázal kouření v restauracích nebo na zastávkách MHD, platí v Česku od května 2017. První data ukazují nižší výskyt infarktů i hospitalizací kvůli dalším nemocem, například astmatu. Případný vliv na výskyt rakoviny plic se podle odborníků projeví až za desítky let.

Zásadní je podle odborníků to, aby nezačínaly kouřit děti. Vliv na to mají i jednotná balení a odpuzující obrázky na krabičkách cigaret. Podle Králíkové jsou v Česku v gesci ministerstva zemědělství, s nímž se nedaří vyjednat "zhoršení" vzhledu krabiček, například jednotný font písma či barvu krabičky. "Cena může mít také velký vliv na rozhodnutí dětí začít používat tyto produkty," dodal Chaloupka s tím, že zdaněné by proto měly být i elektronické cigarety a další zařízení.

Řada českých dětí vyzkouší poprvé cigaretu již v devíti letech, většina do 12 let. Podle Králíkové je kouření v zásadě "dětská nemoc", závislost u dětí totiž vzniká snadněji. Začínajících kuřáků je mezi dospělými pouhá desetina.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Proč je dobré mít pojištění domácnosti?

úterý, 2. července 2019, 06:02

Řešíte aktuálně otázku toho, jak co nejlépe vyřešit ochranu týkající se vašeho domova a vybavení? Zaměřte se na pojištění...

Pošta se loni poprvé propadla do ztráty přes čtvrt miliardy

středa, 15. května 2019, 07:49

Česká pošta loni poprvé v historii skončila v červených číslech. Vykázala ztrátu 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91...

Nejlépe se podniká v Jablonci. Liberec je až šestý

úterý, 19. března 2019, 06:00

Jablonec je nejlepší místo pro podnikání. Své prvenství si město udrželo v provedeném výzkumu již po třetí. Za to Liberec skončil...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.