Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za násilí na údajných zlodějích soud osvobodil 3 ze 4 žalovaných

 
pondělí, 10. dubna 2017, 17:33

Krajský soud v Liberci dnes v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů osvobodil pro nedostatek důkazů tři obžalované. Skutek u čtvrtého, jednatele firmy TMK servis ze Smržovky Tomáše Kolmana, překvalifikoval z pokusu vraždy na pomoc při spáchání trestného činu omezování osobní svobody. Udělil mu desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se odvolal, pro obžalované požadoval vězení od tří do 16 let.

Kolmanovi, Janu Waňkovi a Janu Michálkovi hrozilo za pokus vraždy až 20 let vězení, Radomíru Šefrovi za omezování osobní svobody deset let. Obžaloba je vinila z toho, že ve Smržovce na Jablonecku násilím drželi a bili dva mladé bratry, které považovali za zloděje. Spoutané je pak podle obžaloby odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě a polili benzinem.

"Nebylo prokázáno, že skutek spáchali obžalovaní," uvedl předseda senátu Pavel Pachner. Podle něj sice existuje silné důvodné podezření, že se na tom podíleli, to ale nestačí. "Nelze dospět k nepochybnému závěru, kdo a jak se podílel na každém konkrétním skutku," řekl. Podle soudce se podařilo prokázat jen to, že dodávku k převezení spoutaných bratrů poskytl Kolman jako jednatel firmy. "Otázkou stále je, kdo auto řídil a kdo v něm jel," dodal Pachner.

Obžalovaní vinu odmítali, před soudem ani před tím na policii ale nevypovídali. Obžaloba se opírala o nepřímé důkazy, totožnost pachatelů nebyli schopni potvrdit ani zadržení bratři. Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že důkazy tvoří ucelený řetězec. Konkrétně vycházel z časů, kdy se kódovala hala, kde měli být bratři drženi násilím. Dalšími podpůrnými důkazy byly kamerové záznamy zachycují vjezd k tomuto místu, lokalizace telefonů obžalovaných i pachové stopy nalezené na páscích, jimiž byli bratři spoutaní. Podle Pachnera ale neprokazují, kdo bratry zadržel ani kde a kdo je násilím držel. Díky zajištěným stopám a kamerovým záznamům se ví jen to, že bratry převáželi pachatelé v dodávce firmy TMK servis.

Skutek se stal v noci na 25. května 2014. Bratři byli podle obžaloby asi dvě hodiny svázaní do kozelce v plechovém kontejneru. S roubíkem v ústech a lepicí páskou omotanou kolem hlavy je poté pachatelé odvezli autem do lesa u vesnice Veselí nedaleko České Lípy, kde je polili benzinem a vyhrožovali, že je zabijí a zakopou. Mladší z bratrů se dokázal po jejich odchodu vyprostit z pout. Kdyby to neudělal, zřejmě by oba zemřeli. Znalec z oboru lékařství Radovan Havel uvedl, že při déletrvajícím přelepení dýchacích otvorů se mohli udusit. Podle znalce obhajoby ale na životě ohroženi nebyli.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Soud rozhodl o osudu výrobců drog na Frýdlantsku, odsedět si mají od...

pondělí, 10. dubna 2017, 14:14

Tresty odnětí svobody od 5,5 do 14 let udělil dnes Krajský soud v Liberci pěti obžalovaným, z toho jsou dva Češi a tři Vietnamci....

Ve Frýdlantě padají první pokuty za porušování zákazu podomního...

pondělí, 10. dubna 2017, 09:22

Zákaz podomního a pouličního prodeje ve Frýdlantě podle všeho obchodní zástupce různých distributorů energií příliš netrápí....

FOTO: Traktor se zřítil ze stráně. Pro zraněného řidiče letěl vrtulník

pondělí, 10. dubna 2017, 09:13

Obtížný zásah čekal na hasiče, policisty a záchranáře v neděli po poledni. V katastru obce Bystrá nad Jizerou se ze stráně zřítil...

VIDEO: Na průtahu Libercem u bývalého Baumaxu hořelo v neděli navečer...

neděle, 9. dubna 2017, 19:09

Poklidný provoz na průtahu městem v neděli před 19. hodinou narušil požár jednoho z projíždějících aut. Došlo k němu ve směru na...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: U Dětřichova vyhasl život řidiče,...

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nechcete se dívat v cirkusech na medvědy a slony? To zjišťuje anketa Ministerstva životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo na svých stránkách anketu na téma divoká zvířata v cirkusech. Naprostá většina hlasujících chce, aby se tato zvířata v cirkusech neobjevovala.

Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka u motorky je jen prodávání masa, říká mladý fotograf

Nahé ženy jsou u nás foceny buď narvané v latexu u nějaké mašiny, nebo dokonale vyretušované, a to je škoda, říká mladý fotograf David Weinhauer. Už několik let se živí jako fotograf ženských aktů. Na první pohled dokonale uhlazené fotky nahých žen byste ale v jeho portfoliu hledali marně.

Jak jsou na tom zimní pneumatiky? Propadly ty nejlevnější

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s nimi i povinnost zimního obutí aut. Zákon stanoví, že pokud mají zimní pneumatiky vzorek nižší než 4 mm, je třeba pořídit nové. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiky po čtyřech až šesti letech užívání. Spolehlivým rádcem při výběru kvalitních gum je časopis dTest, který ve spolupráci s německým autoklubem ADAC přinesl výsledky nového testu zimních pneumatik o průměru ráfku 14 a 16 palců. Závěr je jednoznačný – šetřit se nevyplácí.