Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za násilí na údajných zlodějích soud osvobodil 3 ze 4 žalovaných

 
pondělí, 10. dubna 2017, 17:33

Krajský soud v Liberci dnes v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů osvobodil pro nedostatek důkazů tři obžalované. Skutek u čtvrtého, jednatele firmy TMK servis ze Smržovky Tomáše Kolmana, překvalifikoval z pokusu vraždy na pomoc při spáchání trestného činu omezování osobní svobody. Udělil mu desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se odvolal, pro obžalované požadoval vězení od tří do 16 let.

Kolmanovi, Janu Waňkovi a Janu Michálkovi hrozilo za pokus vraždy až 20 let vězení, Radomíru Šefrovi za omezování osobní svobody deset let. Obžaloba je vinila z toho, že ve Smržovce na Jablonecku násilím drželi a bili dva mladé bratry, které považovali za zloděje. Spoutané je pak podle obžaloby odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě a polili benzinem.

"Nebylo prokázáno, že skutek spáchali obžalovaní," uvedl předseda senátu Pavel Pachner. Podle něj sice existuje silné důvodné podezření, že se na tom podíleli, to ale nestačí. "Nelze dospět k nepochybnému závěru, kdo a jak se podílel na každém konkrétním skutku," řekl. Podle soudce se podařilo prokázat jen to, že dodávku k převezení spoutaných bratrů poskytl Kolman jako jednatel firmy. "Otázkou stále je, kdo auto řídil a kdo v něm jel," dodal Pachner.

Obžalovaní vinu odmítali, před soudem ani před tím na policii ale nevypovídali. Obžaloba se opírala o nepřímé důkazy, totožnost pachatelů nebyli schopni potvrdit ani zadržení bratři. Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že důkazy tvoří ucelený řetězec. Konkrétně vycházel z časů, kdy se kódovala hala, kde měli být bratři drženi násilím. Dalšími podpůrnými důkazy byly kamerové záznamy zachycují vjezd k tomuto místu, lokalizace telefonů obžalovaných i pachové stopy nalezené na páscích, jimiž byli bratři spoutaní. Podle Pachnera ale neprokazují, kdo bratry zadržel ani kde a kdo je násilím držel. Díky zajištěným stopám a kamerovým záznamům se ví jen to, že bratry převáželi pachatelé v dodávce firmy TMK servis.

Skutek se stal v noci na 25. května 2014. Bratři byli podle obžaloby asi dvě hodiny svázaní do kozelce v plechovém kontejneru. S roubíkem v ústech a lepicí páskou omotanou kolem hlavy je poté pachatelé odvezli autem do lesa u vesnice Veselí nedaleko České Lípy, kde je polili benzinem a vyhrožovali, že je zabijí a zakopou. Mladší z bratrů se dokázal po jejich odchodu vyprostit z pout. Kdyby to neudělal, zřejmě by oba zemřeli. Znalec z oboru lékařství Radovan Havel uvedl, že při déletrvajícím přelepení dýchacích otvorů se mohli udusit. Podle znalce obhajoby ale na životě ohroženi nebyli.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Soud rozhodl o osudu výrobců drog na Frýdlantsku, odsedět si mají od...

pondělí, 10. dubna 2017, 14:14

Tresty odnětí svobody od 5,5 do 14 let udělil dnes Krajský soud v Liberci pěti obžalovaným, z toho jsou dva Češi a tři Vietnamci....

Ve Frýdlantě padají první pokuty za porušování zákazu podomního...

pondělí, 10. dubna 2017, 09:22

Zákaz podomního a pouličního prodeje ve Frýdlantě podle všeho obchodní zástupce různých distributorů energií příliš netrápí....

FOTO: Traktor se zřítil ze stráně. Pro zraněného řidiče letěl vrtulník

pondělí, 10. dubna 2017, 09:13

Obtížný zásah čekal na hasiče, policisty a záchranáře v neděli po poledni. V katastru obce Bystrá nad Jizerou se ze stráně zřítil...

VIDEO: Na průtahu Libercem u bývalého Baumaxu hořelo v neděli navečer...

neděle, 9. dubna 2017, 19:09

Poklidný provoz na průtahu městem v neděli před 19. hodinou narušil požár jednoho z projíždějících aut. Došlo k němu ve směru na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Donald Trump teď platí státní recepce ze svého. Americká rozpočtová nouze se týká i ambasády v Česku

„Máme tu pizzy, 300 hamburgerů, hranolky, hodně, hodně hranolek! Všechno naše nejoblíbenější jídlo,” rozplýval se americký prezident před vítězi americké Národní studentské fotbalové ligy, které pozval na recepci do Bílého domu. Protože kuchaři museli kvůli rozpočtové nouzi na neplacenou dovolenou, “vaří” si teď Donald Trump sám.

Kvalita života v Brně je vyšší než v New Yorku, Praze nebo Londýně

Jak se žije v Brně? Lépe než v New Yorku nebo Londýně. Přesto si moravská metropole oproti předchozím letům v porovnání s jinými městy světa výrazně pohoršila. Žebříček měst s nejlepším prostředím životu vydává každoročně server Numbeo, který sbírá data od uživatelů a porovnává je u 226 měst světa. Brno letos skončilo na 89. místě, Praha na 97.

Fakulta umění a architektury hledá děkana. Na post se hlásí i Osamu Okamura

Už příští čtvrtek zvolí akademický senát fakulty umění a architektury liberecké Technické univerzity nového děkana. Vybírat se bude ze dvou jmen - Jana Stolína, který na fakultě působí dvacet let a Osamu Okamury, který přednáší například na pražské vysoké škole ARCHIP.