Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za násilí na údajných zlodějích soud osvobodil 3 ze 4 žalovaných

 
pondělí, 10. dubna 2017, 17:33

Krajský soud v Liberci dnes v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů osvobodil pro nedostatek důkazů tři obžalované. Skutek u čtvrtého, jednatele firmy TMK servis ze Smržovky Tomáše Kolmana, překvalifikoval z pokusu vraždy na pomoc při spáchání trestného činu omezování osobní svobody. Udělil mu desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se odvolal, pro obžalované požadoval vězení od tří do 16 let.

Kolmanovi, Janu Waňkovi a Janu Michálkovi hrozilo za pokus vraždy až 20 let vězení, Radomíru Šefrovi za omezování osobní svobody deset let. Obžaloba je vinila z toho, že ve Smržovce na Jablonecku násilím drželi a bili dva mladé bratry, které považovali za zloděje. Spoutané je pak podle obžaloby odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě a polili benzinem.

"Nebylo prokázáno, že skutek spáchali obžalovaní," uvedl předseda senátu Pavel Pachner. Podle něj sice existuje silné důvodné podezření, že se na tom podíleli, to ale nestačí. "Nelze dospět k nepochybnému závěru, kdo a jak se podílel na každém konkrétním skutku," řekl. Podle soudce se podařilo prokázat jen to, že dodávku k převezení spoutaných bratrů poskytl Kolman jako jednatel firmy. "Otázkou stále je, kdo auto řídil a kdo v něm jel," dodal Pachner.

Obžalovaní vinu odmítali, před soudem ani před tím na policii ale nevypovídali. Obžaloba se opírala o nepřímé důkazy, totožnost pachatelů nebyli schopni potvrdit ani zadržení bratři. Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že důkazy tvoří ucelený řetězec. Konkrétně vycházel z časů, kdy se kódovala hala, kde měli být bratři drženi násilím. Dalšími podpůrnými důkazy byly kamerové záznamy zachycují vjezd k tomuto místu, lokalizace telefonů obžalovaných i pachové stopy nalezené na páscích, jimiž byli bratři spoutaní. Podle Pachnera ale neprokazují, kdo bratry zadržel ani kde a kdo je násilím držel. Díky zajištěným stopám a kamerovým záznamům se ví jen to, že bratry převáželi pachatelé v dodávce firmy TMK servis.

Skutek se stal v noci na 25. května 2014. Bratři byli podle obžaloby asi dvě hodiny svázaní do kozelce v plechovém kontejneru. S roubíkem v ústech a lepicí páskou omotanou kolem hlavy je poté pachatelé odvezli autem do lesa u vesnice Veselí nedaleko České Lípy, kde je polili benzinem a vyhrožovali, že je zabijí a zakopou. Mladší z bratrů se dokázal po jejich odchodu vyprostit z pout. Kdyby to neudělal, zřejmě by oba zemřeli. Znalec z oboru lékařství Radovan Havel uvedl, že při déletrvajícím přelepení dýchacích otvorů se mohli udusit. Podle znalce obhajoby ale na životě ohroženi nebyli.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Soud rozhodl o osudu výrobců drog na Frýdlantsku, odsedět si mají od...

pondělí, 10. dubna 2017, 14:14

Tresty odnětí svobody od 5,5 do 14 let udělil dnes Krajský soud v Liberci pěti obžalovaným, z toho jsou dva Češi a tři Vietnamci....

Ve Frýdlantě padají první pokuty za porušování zákazu podomního...

pondělí, 10. dubna 2017, 09:22

Zákaz podomního a pouličního prodeje ve Frýdlantě podle všeho obchodní zástupce různých distributorů energií příliš netrápí....

FOTO: Traktor se zřítil ze stráně. Pro zraněného řidiče letěl vrtulník

pondělí, 10. dubna 2017, 09:13

Obtížný zásah čekal na hasiče, policisty a záchranáře v neděli po poledni. V katastru obce Bystrá nad Jizerou se ze stráně zřítil...

VIDEO: Na průtahu Libercem u bývalého Baumaxu hořelo v neděli navečer...

neděle, 9. dubna 2017, 19:09

Poklidný provoz na průtahu městem v neděli před 19. hodinou narušil požár jednoho z projíždějících aut. Došlo k němu ve směru na...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Ještěd zahalil kouř. Na hřebeni...

  • Bezmoc ve veseckém domě. Město tam dočasně...

  • V průmyslové zóně hoří odpad v potrubí

  • FOTO, VIDEO: Na Proseči hoří skládka

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co dělat, aby kolos udržel na silnici. Jízdu ukončil výbuch pneumatiky

Ohrozil sebe, ale především další účastníky silničního provozu. Tak by se dalo shrnout chování řidiče tahače převážející další automobily na silnici mezi Jihlavou a Želetavou. Za volantem evidentně nestabilní soupravy měl co dělat, aby ji udržel na silnici. Video, které natočil Tomáš Máca a umístil jej na Facebook, končí chvíli poté, co návěsu bouchne pneumatika.

Nehoda na dálnici? Policie, záchranka a hasiči mají mít stejný průjezd jako v okolních zemích

Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ulička se tak bude tvořit stejně jako v okolních evropských zemích. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku.

Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu za úmyslnou nehodu

Lobbista Roman Janoušek neuspěl s žádostí o prominutí zbytku svého trestu, který si má odpykat za dopravní nehodu. Zamítnutí žádosti potvrdil pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Do vězení se lobbista zatím vrátit nemusí, protože Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o dvouletém odkladu lobbistova návratu za mříže kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.