Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V kauze machinací s pozemky Liberce chce žalobce pětileté tresty

 
úterý, 31. října 2017, 13:12

Tresty při spodní hranici zákonné sazby, která je pět let, navrhl dnes u soudu v Liberci státní zástupce pro dva obžalované v případu údajných machinací s pozemky pod sjezdovkami na Ještědu v Liberci. Obhajoba chce úplné zproštění. Obžalovaní tvrdí, že nic nezákonného neprovedli. Krajský soud vynese rozsudek ve středu odpoledne.

Původně byl obžalován i bývalý primátor Liberce Jiří Kittner, na návrh státního zástupce byl ale obžaloby zproštěn. Trestnímu stíhání nadále čelí jeho tehdejší náměstek Pavel Krenk a někdejší tajemník městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ) Jiří Zeronik. SAJ měl na starost lyžařský areál. Oběma bývalým politikům ODS hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele a podvod od pěti do 12 let vězení. Trest při dolní hranici státní zástupce navrhuje i s ohledem na délku řízení, od zahájení soudního stíhání už uplynulo šest let. Případem se soud v Liberci zabývá už podruhé. Předchozí zprošťující rozsudek vrchní soud zrušil a věc vrátil k novému projednání.

V kauze jde o pět obchodů z let 2003 až 2006. Krenk byl tehdy náměstkem primátora i předsedou představenstva SAJ a Zeronik jeho tajemníkem. Radnice převedla pozemky a nemovitosti v jiných částech města na svoji společnost a SAJ je pak údajně nevýhodně směnil nebo prodal za pozemky, jež v areálu či sousedství vlastnili soukromníci. Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun. Tu také po obžalovaných v rámci řízení vymáhá SAJ.

Stíhaní vinu odmítají, zopakovali to dnes i v závěrečné řeči. Hájí se tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu na Ještědu a přípravou lyžařského mistrovství světa, což tehdy nemohl nikdo předvídat. Podle nich existovalo několik projektů a záměrů, jak sportoviště zatraktivnit. Poté, co ale Ještěd dostala na konci roku 2006 do pronájmu firma Snowhill, se neuskutečnily.

Obžalovaní se také brání tím, že SAJ byl při směnách v nevýhodné pozici a postupovat podle obvyklých cen se nedalo. Obžaloba například za neúměrně předraženou považuje koupi louky na Pláních na Ještědu, v zimě využívané jako sjezdovka. Rodina Karla Vaniše ji koupila v roce 2005 od majitelky za 120 tisíc korun a krátce poté ji vyměnila se SAJ za lukrativní zahradu v centru města. Když pozemek v Husově ulici o tři roky později prodala, dostala za něj 4,2 milionu korun. Obžalovaní tvrdí, že louku koupili pro městskou společnost, aby eliminovali rizika, že někdo jiný bude chtít ovlivnit dění v areálu. A jinou směnu se nepodařilo dohodnout. Město zahradu v centru tehdy na SAJ převedlo za vyhláškovou cenu 650 tisíc korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Tadeáš Turnovský

Kam dál?

Následky větrné smrště budou odstraňovat několik dní. Bez proudu jsou...

pondělí, 30. října 2017, 09:49

Nedělní vichřice za sebou zanechala velké škody, jejich odstranění potrvá minimálně několik příštích dní. Aktuálně se pracuje...

FOTO: Silný vítr lámal stromy. Tisíce lidí jsou bez elektřiny, déšť...

neděle, 29. října 2017, 08:41

Varování meteorologů se vyplnilo, na Liberecko v noci dorazil silný vítr. Popadané stromy a větve komplikují situaci především s...

Hladový zloděj se vloupal do výstavní galerie, umělecká díla ho ale...

úterý, 24. října 2017, 17:33

Nepříjemné překvapení muselo čekat neznámého zloděje, když se v pátek v noci vloupal do výstavní galerie v Rakousích. Chmaták...

Bilance zlodějky v hotelu: Ukradený alkohol a televize, pomočená zeď...

pondělí, 23. října 2017, 18:45

To, co vidíte na snímku, není vybydlený byt v některém z ghett na severu Čech, ale hotelový pokoj po řádění zkušené zlodějky....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragické úmrtí muže, kterého zasypala siláž,...

  • Vyšetřování tragické nehody ve...

  • Nová silnice z Liberce do Jablonce nad Nisou...

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...