Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policisté u soudu v kauze staré vraždy odmítli ovlivňování svědků

 
úterý, 13. února 2018, 14:16

Tvrzení obžalovaných o zastrašování, zvýhodňování či ovlivňování svědků odmítli dnes u soudu v Liberci dva policisté, kteří vyšetřovali zmizení Martina Říhy. Podle policie muž odsouzený za vytunelování kampeličky zemřel násilnou smrtí před téměř 15 lety. Jeho tělo se nikdy nenašlo. V případu jsou tři muži obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest, vinu popírají. Čtvrtý obžalovaný se zpovídá z pokusu o krádež.

Dva někdejší operativce z bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nechala předvolat státní zástupkyně. Někteří obžalovaní a svědci z řad vězňů totiž tvrdili, že je policisté zastrašovali nebo naopak nabízeli výhody, když budou vypovídat tak, jak chtějí. Oba policisté to u soudu odmítli. "Kdo toto říkal, tak na něj podám trestní oznámení," řekl u soudu šestačtyřicetiletý vrchní komisař Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Podle něj je v republice zhruba 40 až 50 lidí s kriminální minulostí, o nichž se ví, že by k závažným případům mohli něco vědět. Proto se z nich snaží policie dostat při vyšetřování nějaké informace. Nátlak na ně ale podle policisty nemá smysl vyvíjet. "Buď se rozhodnou vypovídat, nebo ne," řekl. Odmítl také, že by jim mohli přislíbit výměnou za informace dřívější propuštění z vězení. "O tom rozhoduje nezávislý soud," dodal.

Podle některých obžalovaných měli za "mluvení" mít svědci z řad vězňů slíbeno přemístění do jiné věznice, která jim vyhovuje více. I to policisté odmítli, podle nich se tak v některých případech činilo jen na ochranu svědků. "Vím, jak to ve vězení chodí," uvedl padesátiletý policista, který u ÚOOZ pracoval 25 let. Obavy ze zastrašování a ovlivňování vedly podle něj také k tomu, proč v případu figuruje tolik utajených svědků. "Když má svědek obavu, tak mu raději vyhovíme, než aby se mu něco stalo," dodal.

Z Říhovy vraždy jsou obžalovaní Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil. Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy 17. dubna 2003 a odvezli do penzionu v Josefově Dole na Jablonecku. Tam ho podle obžaloby brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky. Podle tvrzení jednoho svědka ho pálili letlampou a vrtali mu kolena vrtačkou. V mučení poté pokračovali na neznámém místě. Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky Říha zemřel. Jeho dům měl podle spisu následně prohledat obžalovaný Josef Pavelka s komplicem, zřejmě ale nic nenašli.

Rozsudek v případu v dohledné době nezazní, někteří svědci ještě nebyli vyslechnuti a nebyly provedené ani všechny důkazy.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Řidič Audi nezvládl řízení na namrzlé silnici a havaroval,...

úterý, 13. února 2018, 13:25

Rychlá jízda na namrzlé silnici se v pondělí večer vymstila řidiči Audi A4, který havaroval v Mostecké ulici v Jablonci nad...

Tragická dopravní nehoda u Chlumu. Jeden mrtvý a tři vážně zranění

úterý, 13. února 2018, 11:09

K tragické srážce dvou osobních aut došlo v úterý po deváté hodině ráno na silnici číslo devět u obce Chlum. A následky jsou...

Muž se opil tak, že skončil na záchytce. Hned po propuštění se...

úterý, 13. února 2018, 09:45

Zatímco některé opilce vozí strážníci městské policie na záchytnou stanici do Liberce poměrně často, občas přibydou i takoví,...

Soud zamítl všechny návrhy na neplatnost referenda v Jablonci

pondělí, 12. února 2018, 11:19

Krajský soud v Liberci zamítl všechny stížnosti na platnost referenda o výherních automatech v Jablonci nad Nisou. Zabýval se...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Ještěd zahalil kouř. Na hřebeni...

  • Bezmoc ve veseckém domě. Město tam dočasně...

  • Pět hasičských jednotek vyráží k požáru...

  • Auto se střetlo s motorkářem, ten v...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.