Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů lesa. Na místo byl povolán vrtulník

 
pondělí, 15. října 2018, 10:02, aktualizováno 16. října 2018, 12:15

U Raspenavy hoří les v obtížně přístupném terénu. Zasaženo je území několika hektarů, je ale menší než prvotní odhad deseti hektarů. Na pomoc byl povolán i vrtulník. Pro Frýdlantský výběžek, kde je Raspenava, platí výstraha meteorologů před silným větrem.

Požár, který se nachází asi kilometr od restaurace Koza, byl hasičům nahlášen krátce po 7:00. „Vzhledem k tomu, že je to na hřebeni skalnatého kopce a vzhledem k povětrnostním podmínkám, které jsou už pár dnů nepříznivé, se požár docela rozšířil," uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Podle nynějšího odhadu hoří asi na dvou hektarech. Hasiči mají na místě požáru přes deset jednotek a s hašením jim pomáhá i vrtulník policie. Požární jednotky si zřídili na nedalekém Šolcově rybníku čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody cisternami a plní tam i bambi vak vrtulníku.

Hasiči mají na místě nataženo přes 600 metrů hadic a z České Lípy si nechali dopravit velkokapacitní čerpadlo. „Je to kvůli tomu, že pod kopec, kde hoří, vede úzká cesta, kde se dvě cisterny nevejdou,“ uvedla mluvčí hasičů.

Úzká cesta je dlouhá asi čtyři kilometry. „Kyvadlová doprava cisternami je zdlouhavá, proto tam máme čerpadlo a napojili jsme na něj velké hadice. Přes ně vedeme vodu pod kopec i tímto způsobem,“ dodala. Za dopoledne provedl přes 30 shozů. 

Hasičům se podařilo dnes odpoledne lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S požárem v obtížně přístupném terénu bojují od dnešního rána, zasaženo bylo území bezmála šesti hektarů. „Požár se dále nešíří. Jednotky zůstávají na místě zásahu a dohašují skrytá ohniska,“ komentovala Bílková.

„Kvůli soumraku, špatné viditelnosti a rizikovému terénu přerušil v 18:00 velitel zásahu hasební práce. Jednotky se do lesů v okolí Viniční stezky nedaleko Raspenavy vrátí v úterý v 8:00,“ dodala mluvčí. Předpokládá se, že hašení s ohledem na terén a rozsah požáru potrvá nejméně do úterka. 

Hasiči dohašují požár bukového lesa v Jizerských horách. Při ranní kontrole objevili u Raspenavy na Liberecku hned několik skrytých ohnisek. Na místě už zasahuje šest jednotek. „Hasiči z Raspenavy objevili během ranního průzkumu čtyři skrytá ohniska. Povolali si proto na pomoc dalších pět jednotek,“ vysvětlila Pavlína Bílková. Příčinou požáru se i nadále zabývají vyšetřovatelé.

Napsal(a) ČTK | Foto Jiří Hušek, Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Lanovka na Ještěd opět stojí, silný vítr ji zastavil tento týden již...

neděle, 14. října 2018, 11:41

Lanovka na Ještěd se opět zastavila, důvodem je silný vítr. Tentokrát jeho rychlost dosahovala 94 kilometrů v hodině.

Aktualizováno 12. října 2018, 17:43

FOTO: U Dětřichova vyhasl život řidiče, který naboural do stromu

pátek, 12. října 2018, 11:22

Dnešní cestu po silnici I/13 ve směru od Liberce nad Frýdlant bohužel nepřežil třiatřicetiletý řidič osobního automobilu, který...

Řidič ve smyku skončil ve svodidlech, následně se odrazil a opět do...

pátek, 12. října 2018, 06:00

Nezodpovědnou jízdu má za sebou řidič vozidla značky Škoda. Ten se vydal na rychlostní silnici I/35 pod vlivem alkoholu a svou...

Zvrat v povolebním vyjednávání. ANO odmítlo být v koalici s ODS

středa, 10. října 2018, 21:26

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena. ANO odmítlo být v jedné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.