Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Požár na Vysoké způsobil žhavý uhlík z nedbale vysypaného popela. Město vyhlásilo sbírku

 
úterý, 4. prosince 2018, 08:01

Příčinou rozsáhlého požáru, který v noci na sobotu zničil velkou část koňské farmy Vysoká v Chrastavě, byla zřejmě nedbalost. Škody vyšetřovatelé předběžně odhadli na 50 až 60 milionů korun. Policie událost vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Vedení Chrastavy v pondělí na mimořádné radě schválilo uspořádání sbírky ve prospěch farmy. „Farma Vysoká je dlouhodobě klenotem města Chrastava. Konají se tu festivaly, je tu reprezentativní hotel a především je tu proslulá péče o koně," uvedl starosta Chrastavy a senátor Michael Canov.

Do vyšetřování příčin požáru zapojili policisté psa. „Provedeným šetřením bylo zjištěno, že příčinou rozsáhlého požáru byla nedbalost. Požár vznikl od popela z kamen vysypaného na dvůr. Žhavý uhlík byl větrem zafouknut na suché listí pod uskladněnými trámy u stěny pod střechou objektu," popsala příčiny požáru policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

K požáru v rekreačním areálu vyjeli hasiči v pátek po 22:00. Hořela střešní konstrukce zrekonstruovaného objektu, v němž je penzion a apartmány a také stáje. Z objektu museli před ohněm evakuovat 20 lidí a také více než 50 koní ze sousedních stájí. „Starost zasahujícím hasičům dělalo velké množství uskladněného sena v dalších částech objektu a ve stodolách za budovou. Chlazením budov však zabránili rozšíření požáru do zemědělské části," uvedla mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková.

Na obnovu farmy lze přispět v rámci sbírky, a to buď do kasičky v infocentru nebo na sbírkový účet 5529559309/0800. Město dnes vyhlásilo sbírku i ve prospěch rodiny, jejichž dům v Chrastavě byl také v sobotu částečně zničen při jiném požáru. „Příčinou požáru bylo vznícení zazděného trámu v komínovém tělese. Škoda je odhadována na 300 tisíc korun," uvedla Bílková. Účet sbírky pro rodinu je 5529564319/0800. Podle Canova budou na zastupitelstvu 10. prosince projednávat i přímou podporu města, a to formou darů. Pro Farmu Vysoká radní města navrhují 250 tisíc korun a pro rodinu 100 tisíc.

Napsal(a) ČTK | Foto HZS LK
 


 

Kam dál?

Dostal peníze na stavební materiál, koupil si za ně auto

pondělí, 3. prosince 2018, 18:45

Naložit s penězi po svém se rozhodl šestapadesátiletý muž, který si pořídil auto, ačkoli za finance měl nakoupit stavební...

Během noci tři desítky výjezdů. Hasiči odklízí popadané stromy

pondělí, 3. prosince 2018, 09:03

Vydatný déšť s teplotami okolo nuly a v některých oblastech i silný vítr zasáhl během neděle Liberecký kraj. Kvůli tomu začaly...

FOTO: V Chrastavě hořel další objekt, tentokrát rodinný dům

neděle, 2. prosince 2018, 15:36

Pro Chrastavu není první adventní víkend příliš veselý. K nočnímu požáru farmy se včera odpoledne přidal ještě požár krásného...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.