Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rumunští podvodníci jsou zpět. Nenaleťte na jejich falešnou sbírku pro neslyšící a chudé děti

 
úterý, 8. ledna 2019, 13:30

O téhle falešné sbírce už Liberecká Drbna psala několikrát, rumunští podvodníci se ale stále vrací s tím, že jsou hluchoněmí a vybírají peníze na znevýhodněné lidi a také stavbu mezinárodního centra. Na redakci se v posledních dnech obrátilo hned několik lidí, že po nich chtěli peníze.

„Přijeli jsme autem na parkoviště, kde pán obcházel nově zaparkovaná auta, takže si rodiče odchytil hned při vystupování z vozu,” řekla Drbně čtenářka Karol, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Podle ní byl muž hodně zahalený, ale měl černý knírek, krátké tmavé vlasy a tmavě modrou bundu s kapucí na hlavě. „V podstatě jim předal desky a začal gestikulovat a ukazovat na obrázky na papíře, kde se podepisovali lidé a uváděli částky, které přispěli,” pokračuje Karol.

Její rodiče často přispívají, a tak chtěli pomoci i tomuto muži. „Neměl u sebe však žádnou kasičku a peníze si dával rovnou do kapsy. Na krku měl sice visačku, ale velmi malým písmem a běžného pohledu nešla přečíst. Choval se velice roztěkaně a neustále se rozhlížel. Bohužel jsem přišla pozdě a nestihla rodiče varovat před předáním peněz, pán to však zřejmě zaslechl a z parkoviště se po chvilce vytratil.”

Podle policie je velmi složité tyto podvodníky dopadnout. Řada lidí si vůbec neuvědomí, že jde o podvod, další zase případ neohlásí. A pokud už policisté na místo dorazí, výběrčí jsou dávno pryč. 

Na tyto podvodníky můžete narazit především na parkovištích u obchodních center, další případy jsou hlášeny i od nádraží.

Jde o přestupek

Policie také nemá mnoho možností, jak situaci řešit. Jedná se totiž o přestupek. „Policejní hlídky řeší konkrétní případy na místě udělením blokové pokuty,“ doplnil policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Aby se celá věc mohla řešit jinak než pokutou, nebo zákazem pobytu, tak by podvodníci museli z lidí vylákat více než pět tisíc korun. Pak by šlo o trestný čin.

Komu přispívat

Každý by si tak měl dát velký pozor, komu přispívá. Každý výběrčí by měl mít kasičku, která je zapečetěna a označena úředním razítkem. Dobrovolník, který kasičku nosí, musí být schopen prokázat se pověřením organizace. Na takovém dokladu by měl být kontakt na odpovědnou osobu.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto MP Česká Lípa
 


 

Kam dál?

Stav poslední pacientky po otravě krve ve Frýdlantu se zlepšil

úterý, 8. ledna 2019, 08:36

Stav posledního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant se výrazně zlepšil. Žena je...

Liberecká zoo přišla o lvíčata, obě zahynula

pondělí, 7. ledna 2019, 09:30

Mláďata objevovala svět necelé tři týdny. Bohužel lví matka o obě svá mláďata přišla. Zatím není jasná příčina, která vedla k...

Šestiletá dívka spadla v Harrachově z lanovky, po osmimetrovém pádu...

neděle, 6. ledna 2019, 15:31

Krásný sobotní den se pro rodinu změnil v tragédii, když teprve šestiletá holčička spadla z lanovky Delta, která vede na Čertovu...

Policisté pátrají po patnáctileté dívce z Jablonecka

neděle, 6. ledna 2019, 09:10

Jablonečtí policisté v těchto dnech pátrají po patnáctileté Kateřině Horálkové.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Populist Jaromíra Soukupa: sliby vs. fakta. Říkejte mi „český Berlusconi“

Necítím se být ani Dalíkem, ani Tvrdíkem. Říkejte mi spíš Berlusconi, odpovídal Jaromír Soukup v červnu roku 2009 na otázky redaktorky MF DNES. Ve středu oznámil, že zakládá nové politické hnutí – List Jaromíra Soukupa. Cíl? Prý chránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.

Na českobudějovickém sídlišti Máj ordinuje zubař, kterého ještě nikdo neviděl

Pacient se zaregistruje, zdravotní sestra ho objedná, při vstupní prohlídce vybere peníze a v den další návštěvy pošle SMS zprávu, ve které stojí, že měl pan doktor dopravní nehodu. To je zkušenost lidí, kteří k zubaři chodí do Zdravotnického zařízení Máj.

Olomoucké krematorium zrušilo pohřeb s desítkami hostů. Důvod nechápou pozůstalí ani ministerstvo

Přibližně stovka smutečních hostů, rodina v obřadní síni olomouckého krematoria a tělo zesnulého připravené k obřadu a zpopelnění. I přesto se před Vánoci v olomouckém krematoriu stala věc dosud nevídaná – provozovatel krematoria smuteční obřad odmítl provést a pohřeb na místě zrušil.