Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vyhublá a trpící zvířata i uhynulá kráva a prasata. Veterináři řeší případ týrání

 
středa, 30. ledna 2019, 16:17

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Královéhradeckého kraje provedli v úterý 29. ledna ve spolupráci s Policií ČR a dalšími orgány kontrolu v jednom hospodářství v obci Slemeno v Podkrkonoší. Kontrola byla provedena na základě podnětu pro podezření na týrání zvířat, které se na místě potvrdilo. Veterináři na místě našli podvyživená i mrtvá zvířata.

„V rámci kontroly byly zjištěny skutečnosti, které se zcela vymykají veškerým zásadám péče o zvířata a zacházení s uhynulými zvířaty. V chovu se nacházely neodklizená uhynulá těla zvířat ve značném stádiu rozkladu, další kusy byly podvyživené. SVS podá trestní oznámení na chovatelku pro podezření z trestného činu týrání zvířat,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Nalezena byla uhynulá jalovice, kráva, tři prasata a čtyři kusy drůbeže. Jedna z krav měla podle chovatelky uhynout již před měsícem, druhá před týdnem. „Nalezeny byly také kosterní pozůstatky několika slepic. Všechna těla uhynulých zvířat byla v pokročilém stádiu vyhublosti, navzdory tomu, že chovatelka měla k dispozici dostatečné množství krmiva,“ dodal Vorlíček.

V podvyživeném stavu inspektoři našli kozu, tři prasata, husu a psa. Veterinární lékaři nakonec nařídili utracení tří prasat, která byla ve stavu těžké podvýživy a trpěla. Přeživší ovci, jejíž stav nebyl tak kritický, chovatelka na místě darovala obci, která zajistí náhradní péči.

Případ řeší policie

Podle Vorlíčka SVS zahájí s chovatelkou správní řízení ve věci porušení veterinárního zákona. Toho se dopustila tím, že ihned nezajistila sběr a odvoz uhynulých těl zvířat. „Za toto porušení zákona může být udělena pokuta ve výši až 500 tisíc korun. SVS zároveň podá podnět obci s rozšířenou působností ve věci porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Z důvodu míry závažnosti zjištěných porušení zároveň vypracuje a podá trestní oznámení místně příslušnému okresnímu státnímu zastupitelstvu,“ dodal.

Celou událostí se již intenzivně zabývá i policie. „V dané věci jsme již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a případ nadále šetříme ve spolupráci se Státní veterinární správou. Zákon u zmíněného přečinu pamatuje až dvouletým trestem odnětí svobody,“ řekl mluvčí policie Lukáš Vincenc.

Napsal(a) Tomáš Vodička | Foto SVS
 


 

Kam dál?

Policii se přihlásil svědek, který seděl vedle dívky, když spadla z...

úterý, 29. ledna 2019, 18:41

Když na začátku ledna spadla z harrachovské lanovky teprve šestiletá dívenka, začali policisté pátrat po svědcích. Zejména pak po...

Ženu proti její vůli ostříhali, do toho ji bili a kopali, pachatelům...

úterý, 29. ledna 2019, 18:25

Když si mladá žena půjčila peníze od svého známého, netušila, jakou cenu bude muset zaplatit. Za vším patrně byla neopětovaná...

Za tragickou leteckou nehodu, při které zemřely dvě osoby, mohla...

úterý, 29. ledna 2019, 11:02

V září 2017 spadlo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku malé letadlo. Dvoučlenná posádka tehdejší nehodu nepřežila. Ústav pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek přitom v rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman uvedl, že kdyby bylo nedávno zastavené Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě předsedy vlády udělil. Doufá ale v to, že to nebude nutné. Podle Hradu Zeman názor nezměnil.

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.