Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kauza Lukáše Nečesaného nekončí, jeho advokát podal ústavní stížnost. Dovolání podá i státní zástupce

 
pondělí, 29. dubna 2019, 12:13

Server Česká justice dnes uvedl, že Nečesaného advokát podal ústavní stížnost proti výrokům soudce vrchního soudu, který sice odvolání státní zástupkyně zamítl, v odůvodnění jí ale dal ve věci zapravdu. Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové pak podá v případu Lukáše Nečesaného podnět pro dovolání k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně.

„V současnosti je zpracován podnět k podání dovolání, který bude v nejbližších dnech postoupen Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, které rozhodne, zda ve věci obviněného Nečesaného dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně podá," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Je přesvědčena, že pro dovolání jsou důvody. „Ve svém rozhodnutí (VS) konstatoval, že odvolání státní zástupkyně proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové je důvodné, přesto je jako nedůvodné zamítá," dodala.

Dovolání je mimořádný opravný prostředek, může jej podat obviněný prostřednictvím svého obhájce nebo nejvyšší státní zástupce. Dovolání se podává do dvou měsíců od doručení rozsudku.

Řada odvolání

Hradecký krajský soud Nečesaného osvobodil už v listopadu 2017, Faltusová se odvolala a pražský vrchní soud její odvolání zamítl, a Nečesaného tím pravomocně zprostil viny. Předseda odvolacího senátu Lněnička ale v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že rozhodnutí je špatné, ale vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. Řekl, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné. Proti těmto výrokům podal ústavní stížnost Nečesaného advokát Zdeněk Koudelka. Soudcovy výroky označil za porušení práva na spravedlivý proces, napsal dnes server Česká justice.

Koudelka podle České justice tvrdí, že Lněnička zneužil moc, protože jeho odůvodnění neslouží prvotně k odůvodnění výroku, ale k tomu, že fakticky označuje Nečesaného za vinného. Soudí, že rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právem na spravedlivý proces, s principem právního státu, s vázaností státní moci zákonem a principem presumpce nevinny. V ústavní stížnosti žádá, aby Ústavní soud svým nálezem tento jeho názor potvrdil.

Případ Lukáše Nečesaného

Pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku se stal před šesti lety, hradecké státní zastupitelství z něj obžalovalo tehdejšího studenta Lukáše Nečesaného. Obžaloba tvrdila, že ženu uhodil do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Hradecký krajský soud postupně vynesl pět rozsudků. Mladík nejprve dvakrát skončil ve vězení, kde si odpykal dva roky. Na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu NS, který poté nařídil výměnu krajského soudního senátu. Ten pak Nečesaného dvakrát osvobodil. Nečesaný vinu od začátku odmítal.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Mladý motorkář má problém. S osmi zákazy řízení ho zastavila policie,...

pondělí, 29. dubna 2019, 12:06

Policejní hlídka v noci na neděli ve Velkých Hamrech kontrolovala motocyklistu. A zjistila zajímavé věci, teprve pětadvacetiletý...

V Liberci v noci shořelo auto. Policisté šetří, zda ho někdo zapálil

neděle, 28. dubna 2019, 09:23

Hasiči v noci na neděli vyjížděli požáru osobního auta do liberecké Franklinově ulice. Hořel tam Volkswagen Golf, kterému...

Machinace s pozemky kvůli lyžařskému šampionátu? Soud řeší kauzu už...

sobota, 27. dubna 2019, 14:18

Soud v Liberci se začal potřetí zabývat případem údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.