Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V kauze s hejtmanem obhajoba zpochybnila zákonnost odposlechů

 
úterý, 21. května 2019, 07:01

Liberecký soud v pondělí pokračoval v projednávání korupční kauzy související s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun, které připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Někteří obhájci zpochybnili zákonnost odposlechů, jež patří mezi klíčové důkazy. V případu je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), a hrozí jim tresty od pěti do 12 let.

Soudce Petr Neumann dopoledne četl listinné důkazy, odpoledne vypovídala bývalá členka Regionální rady ROP Severovýchod Ivana Hujerová. Odmítla, že by ji hejtman při hlasování o projektech v radě ovlivňoval. Svědci budou vypovídat i v dalších dnech, jednání jsou nařízena do čtvrtka. Páteční jednání soudce zrušil a další termíny stanovil na září. Předpokládá, že při zářijových líčeních se podaří provést všechny zbývající důkazy.

Výhrady k přepisům

Mezi obžalovanými je i firma Metrostav a dva její zaměstnanci. Jejich obhájci vyjádřili výhrady k přepisům odposlechů, podle nich neodpovídají skutečnosti a jsou v nich návodné poznámky od policie. Obhájci požadují, aby soud kvůli nezákonnosti nepřihlížel k odposlechům ani jejich přepisům. Podle soudce se ale jejich námitkami bude senát zabývat, až na tyto důkazy dojde řada.

Půta v případu čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830 tisíc korun v souvislosti s opravou kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze, uvedla obžaloba. „Od začátku kauzy v listopadu 2014 tvrdím, že jsem obviněn z toho, co jsem neudělal a ani udělat nemohl, žádný úplatek jsem nepřijal ani mi ho nikdo nenabízel," uvedl Martin Půta v písemném prohlášení před začátkem dnešního jednání.

Míní, že v jeho prospěch vyzněla i výpověď Hujerové. Už dříve ve své výpovědi před soudem zpochybnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) to, že by Půta mohl sám ovlivnit hlasování v radě složené ze zástupců tří krajů. Podle Půty z jejich výpovědí vyplývá, že hlasovali na základě svobodné vůle. „Bez jakéhokoliv ovlivňování z mé strany," řekl v pondělí Půta u soudu.

O co v kauze jde

Soud se zabývá dvěma projekty, na něž chtěla získat dotace liberecká společnost GEPO. Ani na jeden z nich nakonec peníze vyplaceny nebyly. Podstatná část obžaloby se týká téměř dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin i při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo.

Napsal(a) ČTK | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

V Jenišovicích vzplály piliny, na místě zasahovali hasiči

úterý, 21. května 2019, 06:00

V neděli v podvečer byli přivoláni hasiči na Jablonecko, konkrétně do Jenišovic. Došlo zde totiž k požáru dřevního odpadu. Byl...

Tři divočáci nepřežili střet s autem. Hyundai museli po nehodě...

pondělí, 20. května 2019, 19:16

Dopravní nehodu auta se zvěří řešili v neděli před půlnocí policisté na silnici u Bílého Kostela ve směru na Rynoltice. Černému...

Z odstavených strojů kdosi vycucal 550 litrů nafty, případ není...

pondělí, 20. května 2019, 16:11

Policisté v poslední době řeší hned několik podobných případů. Zatím neznámí pachatelé ze zaparkovaných vozů odčerpávali pohonné...

Uvěřila na seznamce emotivnímu příběhu a poslala neznámému muži přes...

pondělí, 20. května 2019, 07:52

Přestože o podvodech na seznamkách, a obecně na internetu, se mluví poměrně často, i tak se občas někdo nachytá. Podvodníci totiž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.