Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Rozsáhlý zátah. Policie zadržela devět lidí, stovku nelegálních zbraní i granáty

 
čtvrtek, 6. června 2019, 12:08

Takový případ policie v Libereckém kraji nepamatuje za nejméně posledních pět let. Všechno začalo zadržením dvojice, která střílela na Frýdlantsku v lese ze samopalů, koncem května pak proběhlo rozsáhlé zatýkání, policisté u devíti mužů nalezla samopaly, krátké zbraně i mnoho střeliva včetně tříštivých granátů nebo nábojů do kanónů.

Všichni zadržení jsou obviněni z přečinu nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až pět let vězení. Kvalifikace se ale může ještě měnit. „Vyšetřování je teprve na začátku, čekáme na znalecké posudky, především z oblasti balistiky,” řekl vyšetřovatel Jaroslav Mareček.

Podle něj případ začal zadržením dvou mužů na Frýdlantsku na podzim loňského roku. „Stříleli tam ze samopalů. V jejich výpovědích se objevily zvláštnosti,” dodal.

Policisty pak jejich práce dovedla ke skupině devíti lidí, u kterých koncem května proběhly domovní prohlídky. Při nich zajistili velké množství neregistrovaných nebo zakázaných zbraní, namátkou 26 samopalů, kulomet, desítky krátkých zbraní a také střelivo nejrůznějších ráží, střelný prach, trhavo-tříštivé granáty a rozbušky.

Zadržení se mezi sebou většinou znali, potkávali se na burzách a komunikovali spolu i telefony nebo přes internet. Dva jsou z Pardubického kraje, zbytek z Libereckého kraje.

„Často nakupovali nefunkční zbraně, které uvedli do střelbyschopného stavu. K přechovávání takových zbraní a dalšího zajištěného materiálu žádné oprávnění neměli,” dodala mluvčí policie Ivana Baláková.

Proč zadržení drželi takové množství zbraní a k čemu měli sloužit, to je předmětem šetření. „Když někdo má takové množství zbraní, je to samo o sobě velké bezpečnostní riziko,” vysvětlil Ondřej Musil, náměstek ředitele krajské policie. „Nevíme, kam se mohou ty zbraně dostat, třeba k někomu, kdo by je chtěl použít,” dodal.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Luboš Vrabec a Policie ČR
 


 

Kam dál?

Propuštěného vězně vzala domů, aby se najedl a vykoupal. Pak nechtěl...

čtvrtek, 6. června 2019, 11:13

Padesátiletá žena se rozhodla pomoci muži, který právě vyšel z vězení a neměl kam jít. Jenže málem na to doplatila. Muž totiž pak...

Pohádala se s bývalým přítelem. Pěstí rozbila čelní sklo auta

čtvrtek, 6. června 2019, 06:01

Až dva roky vězení hrozí šestadvacetileté ženě, která se v něděli po hádce se svým expartnerem neovládla a pěstí rozbila okno...

FOTO: Fenka ohaře Yetti se vrhá do nestabilních sutin. Se svým...

středa, 5. června 2019, 07:01

V prestižním závodu psovodů z celého Česka Pohár plemen uspěla i fenka Yetti se svým psovodem, libereckým hasičem Pavlem Málkem....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.