Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vážné nehody v Libereckém kraji výrazně klesají

 
úterý, 17. září 2019, 11:13

Za prvních osm měsíců letošního roku vyšetřovala Policie ČR na území České republiky celkově 69 970 dopravních nehod. Při těchto nehodách přišlo o život 352 osob. Ve srovnání s loňskými prvními osmi měsíci se jedná o meziroční nárůst obětí o 9 osob. V Libereckém kraji naproti tomu sledujeme velký pokles usmrcených i těžce zraněných.

Za leden až srpen letošního roku byla Policie ČR v Libereckém kraji volána k celkem 3 096 dopravním nehodám. To představuje sice meziroční nárůst o celých 191 nehod, následky však byly  výrazně nižší. O život na silnicích v Libereckém kraji přišlo 5 lidí a 44 osob bylo těžce zraněno. Došlo k 730 lehkým zraněním. „Oproti stejnému období roku 2018 evidujeme výrazný pokles následků dopravních nehod. Do konce srpna evidujeme o 7 usmrcených osob méně. O 21 klesl také počet těžce zraněných osob,“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Nejhorší situace na Liberecku

Nejvíce nehod s vážnými následky eviduje Liberecko. Celkem v tomto okrese došlo k 1 287 nehodám, při kterých bylo 26 lidí těžce zraněno a jeden člověk zemřel. Následuje Semilsko s 428 nehodami, 2 usmrcenými a 8 těžce zraněnými. Na Českolipsku evidují 907 dopravních nehod, 1 usmrcenou osobu a také 8 těžce zraněných osob. Jablonecko hlásí 747 nehod a 2 těžce zraněné osoby.

Meziročně o 39 nehod více nehod zavinili v Libereckém kraji řidiči motorových vozidel – celkem 2 225. Zvěř a domácí zvířata byla označena za viníky u 668 nehod. Zde evidujeme výrazný nárůst o 170 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 108 nehod a chodci 29 nehod. V 34 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 168 nehod. To je ve srovnání s předchozím rokem méně o 12 případů.

Preventivní programy

V Libereckém kraji proběhla v letošním roce řada preventivních programů. Liberecký kraj, Tým silniční bezpečnosti, Policie ČR a další partneři se věnují především dopravní výchově dětí. Letos již společně realizovali přes 50 akcí ve školách a školkách. V letošním roce byl také opět realizován velmi populární program pro motocyklisty „Učme se přežít“. Ten běží již od roku 2010 a postupně se rozšířil i na další místa do republiky. „Pro příští rok plánujeme několik dalších kurzů pro motocyklisty. Hodnocení, které máme k dispozici od odborníků, hovoří o jejich jednoznačném přínosu pro motocyklisty. Budeme se také opět věnovat dalším preventivním programům. Nejvíce tradičně dětem a dopravní výchově,“ uvádí Jan Sviták, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Tisková zpráva | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Majiteli někdo ukradl ze sklepa kolo, policie prosí veřejnost o pomoc

úterý, 17. září 2019, 10:42

O své kolo přišel majitel v panelovém domě v Novém Městě pod Smrkem. V první polovině září se do sklepní kóje ve Vaňkově ulici...

U Šalďáku došlo k dopravní nehodě. Střetl se zde autobus s chodkyní

pondělí, 16. září 2019, 16:53

Dnes odpoledne vyjížděli policisté i záchranáři k dopravní nehodě, ke které došlo v ulici Palachova nedaleko Šalďáku. Autobus se...

Autobus plný lidí bez řidiče zachránil softwarový specialista. To...

pondělí, 16. září 2019, 16:44

Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na rychlostní silnici z Liberce ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.