Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kauza pašování heroinu do Británie a Švédska je opět u soudu

 
středa, 20. května 2015, 11:22

Výslechy obžalovaných začalo včera u Krajského soudu v Liberci projednávání letité kauzy pašování kilogramů heroinu přes Rakousko do Británie a Švédska. Obžalovaní vinu odmítají, hrozí jim až 15 let vězení. Soudy se případem zabývají už deset let.


Soudy se případem zabývají už deset let, včera ale líčení začalo jako by se v minulosti neprojednával. Senát má jiné složení a obžalovaní nesouhlasili jen se čtením výpovědí z minulých líčení.

Obžaloba skupinu viní z toho, že pomáhala pašovat na Západ heroin z Turecka. Kurýři přebírali drogu v rakouském Linci a ukrývali v nádržích svých automobilů. V případu bylo původně obžalováno osm lidí, na dva se ale vztahovala prezidentské amnestie. Oba v kauze měli epizodní role.

Za hlavního strůjce obchodů označuje obžaloba 63letého kosovského Albánce Rexhepa Sejdia z Liberce. "Jsou to názory, spekulace, pohádky ze strany policie," odmítl dnes vinu před soudem. "Nikdy jsem se nezabýval takovou trestnou činností, nikomu jsem nedal žádné rozkazy, nic jsem neorganizoval," prohlásil. Ostatní obžalované zná hlavně jako hosty z liberecké restaurace Country salon, kterou tehdy vlastnil.

Za strůjce obchodu obžaloba považuje i padesátiletého Pavla Blechu, s nímž se zná Sejdia od roku 1989. "Byl a je mým přítelem, ale takové obchody jsme nikdy nedělali. S Blechou jsem spolupracoval v rámci jedné firmy zabývající s exportem a importem textilu," řekl Sejdiu. Před libereckým soudem stanul kvůli heroinu už v letech 2001 a 2002, drogové obchody se mu ale nepodařilo prokázat. Dnes u soudu uvedl, že ho z toho tehdy nepravdivě obvinil Martin Šlapák. Nyní je také mezi obžalovanými a jako jediný ze skupiny se v minulosti k převážení heroinu do Británie přiznal. Šlapák by měl vypovídat ve středu. Ostatní vinu popírají.

Podle obžaloby skupina dvakrát vezla drogu do Británie, kam poprvé mířilo zhruba devět kilogramů směsi obsahujícího velice kvalitní heroin, podruhé asi dvojnásobek. Vozidla měla vypadat nenápadně, kromě řidiče v nich proto cestovala ještě žena s dítětem. V jiném voze na pokyn Blechy jel za nimi Šlapák. Při druhé cestě Britové kurýra zadrželi a odsoudili k jedenáctiletému vězení.

V případu figurují ještě Lenka Mačicová a syn kosovského Albánce, Hamdi Sejdi, který nyní pracuje ve Švýcarsku. Podle obžaloby žena s instrukcemi od Sejdiho převážela do Švédska téměř kilogram heroinu. Droga se později našla v autě člověka, s nímž byla v kontaktu. Sejdi dnes u soudu uvedl, že žena měla ve Švédsku pouze vyzvednout peníze, které by zavezl na Balkán jako humanitární pomoc v souvislosti s konfliktem v Kosovu. "Banky tam nefungovaly, neexistovaly jiné možnosti, jak je tam poslat," řekl. Sám nemohl vycestovat kvůli vízu a Mačicovou takto využil čtyřikrát, vozila 50.000 až 100.000 německých marek. Kromě Mačicové využíval k takovým cestám i Jiřího Braunera, jenž je v tomto případu také obžalován.

Krajský soud už v případu vynesl tresty od podmínek až po 12 let vězení. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil pro vady v dokazování. V květnu je hlavní líčení nařízeno na šest dnů, zaznít by mohl i rozsudek.

Zdroj: ČTK

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Spanilou jízdu kamionů narušil agresivní Českolipan

úterý, 19. května 2015, 09:05

Víkendový sraz kamioňáků, který se konal ve Vratislavicích pod názvem Truck May Day, se letos neobešel bez komplikací. Sobotní...

VÝZVA POLICIE: Pomozte najít vraha, který možná odjel tramvají

pondělí, 18. května 2015, 15:24

Je to pět dní, co policisté začali vyšetřovat vraždu šedesátiletého muže z Vratislavic nad Nisou. Pachatel si stále běhá na...

Začal soud se zastupiteli. Ze třiadvaceti nedorazil ani jeden

pondělí, 18. května 2015, 11:53

Bez účasti obžalovaných začal dnes v Liberci soud s 23 bývalými zastupiteli Liberce. Podle obžaloby v roce 2007 schválením údajně...

Požár historického Kounicova domu vyšetřuje policie

neděle, 17. května 2015, 07:55

Požár historického Kounicova domu v České Lípě vyšetřuje policie pro obecné ohrožení z nedbalosti. I přes snahu několika...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jedineční Agnus Dei nabízí záznam ze svého comebackového koncertu. Zdarma

Před rokem se v plzeňském Divadle Pod Lampou uskutečnila památná událost. Na scénu se po dlouhých sedmnácti letech vrátila kultovní kapela Agnus Dei. Kapela, která psala dějiny tuzemského symfonického metalu. Kdo se tehdy do klubu nedostal, nemusí již slzet, Agnus Dei v těchto dnech zveřejnili profesionální záznam celého koncertu.

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro studenty vysokých škol

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný systém vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR? Jak to změnit? Například intenzivnější výukou dopravní bezpečnosti na základních, ale třeba i středních a vysokých školách. Nezkušenost, a především nevědomost mladých řidičů totiž mají velmi často fatální následky.

Film Narušitel se chystá do kin, na premiéru přišly největší hvězdy českého hereckého nebe

Pražské Kino Lucerna se v úterý večer zahalilo do slavnostního hávu. V honosných prostorách se poprvé promítal dlouho očekávaný snímek Narušitel od teprve osmnáctiletého režiséra z Hradce Králové Davida Baldy. Na první projekci zavítala i řada hvězd českého filmového nebe.