Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec chce před krádežemi aut varovat cedulemi, letos je umístí na Ještěd a dalších šest míst

 
pátek, 29. ledna 2016, 09:50

Na místa, kde je zvýšené riziko krádeží aut, chce Liberec ještě letos rozmístit varovné cedule. Inspiroval se v Německu. Cedule budou zejména v okolí Ještědu. Novinářům to řekl ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. V rámci prevence plánuje městská policie také pořízení tří mobilních kamer, využít je chce pro řešení krátkodobých problémů. Na oba projekty se pokusí město získat dotaci od ministerstva vnitra. Pořízení cedulí bude stát zhruba 100 tisíc korun, kamery asi 243 tisíc korun.

Počet krádeží aut v Liberci sice v posledních letech klesá, přesto nadále patří město mezi lokality nejvíce zatížené touto kriminalitou. V Libereckém kraji bylo loni odcizeno 621 aut a motocyklů, z toho přes 40 procent v Liberci a okolí.

Podle Krajčíka se jim ale například osvědčilo umístění kamery na centrálním parkovišti na Ještědu, hlídá ho zhruba dva roky. "Docházelo tam ke krádežím v masivní míře. Od té doby, co jsme tam dali kameru, tak nebylo prakticky ukradeno jediné auto," uvedl. Někteří motoristé ve snaze ušetřit hledají v okolí Ještědu místa, kde se za parkování neplatí. "Už si ale neuvědomují, že se jedná o nepřehledná a nehlídaná prostranství na okraji města, kde ve zvýšené míře evidujeme krádeže vozidel," řekl Krajčík.

Varovné cedule by se ještě letos měly objevit na sedmi místech, na Ještědu například na Výpřeži, televizní cestě nebo Trianglu. Obdobné jsou v Sasku ve Zhořelci u Berzdorfského jezera, na místech mimo oficiální parkoviště. "Jsou tam upozorňující cedule, že pokud člověk parkuje na divoko, tak mu hrozí vykradení vozidla," uvedl liberecký manažer prevence kriminality Lukáš Poruba.

Zamezit krádežím aut v Liberci by mělo do budoucna pomoci i rozšiřování kamerového systému. Podle Poruby mezi riziková místa patří venkovní parkoviště u obchodních center, na sídlištích a v turisticky atraktivních lokalitách u zoo, botanické zahrady, muzea nebo knihovny. "Víme o tom a chceme se na to v rámci prevence soustředit," uvedl Poruba. Podle městského plánu prevence kriminality pro roky 2016 až 2018 je počet pevných kamerových bodů ve městě nedostatečný, je jich 29.

Letos chce ale městská policie nakoupit mobilní kamery. Zatím má jednu. Strážníci si ji sice pochvalují, její nevýhodou ale je, že musí být stále připojena k elektrické síti. Pokud město uspěje při žádosti o dotaci, strážníci získají letos tři další. Ty už budou vybavené vlastním zdrojem, který je schopen udržet je v provozu alespoň dva dny. Kamery strážníci využijí při řešení krátkodobých problémů. Třeba při zvýšeném počtu loupežných přepadení v nějaké lokalitě, jako se to stalo loni v závěru roku na Králově Háji. Jeden muž tam během pěti dnů přepadl na ulici pět seniorek. Kamery by strážníkům měly pomoci i při problémech s vandaly nebo při dohlížení na pořádek při sportovních a kulturních akcích.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Policisté i hasiči pátrali po muži v korytě Nisy, nikoho nenašli

čtvrtek, 28. ledna 2016, 17:30

Policisté, strážníci i hasiči si ve středu večer pořádně mákli. Před devátou hodinou se jim na tísňovou linku ozval náhodný...

Cizinci, který způsobil smrtelnou nehodu u Hrádku, hrozí šest let...

středa, 27. ledna 2016, 10:06

Policisté zahájili trestní stíhání pětapadesátiletého cizince, který vloni v květnu zavinil nehodu u kruhového objezdu v Hrádku...

Zlaté časy bytařů končí? Počet vykradených domácností v Libereckém...

úterý, 26. ledna 2016, 12:51

Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností v Libereckém kraji. Zatímco v roce...

Opilý řidič skončil se svým autem na střeše v řece, od nehody utekl

úterý, 26. ledna 2016, 12:29

Dvaapadesátiletý řidič z Českolipska si o víkendu zadělal na pořádné problémy. Hodinu po sobotní půlnoci usedl za volant své...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Autům bez technické kontroly možná bude hrozit odtah z ulic

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Vláda před zákonodárci podle podkladů zřejmě podpoří návrhu skupiny poslanců ANO, podle kterého by mohli odvézt také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku. Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor.

Jeden z jihočeských policistů, kterého vyšetřovala GIBS, spáchal sebevraždu

Jeden z jihočeských policistů, které od září stíhá Generální inspekce bezpečnostních souborů kvůli údajnému mučení třiadvacetiletého Roma, spáchal na začátku týdne sebevraždu. S informací přišel jako první dnes ráno Českobudějovický deník.

Otec věřil, že ho můj bratr udal, uvedl Rath ve sporu o závěť

Bývalý středočeský hejtman David Rath trvá na pravosti závěti, kterou mu jeho otec Ratmír odkázal veškerý majetek. Staršího syna Michala prý Ratmír v testamentu opominul, protože věřil, že ho tento syn udal na policii. Lékař a někdejší politik to dnes uvedl u soudu. Michal Rath v projednávané žalobě zpochybňuje, že závěť napsal a podepsal jeho otec.