Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dva zásahy pro drogové podsvětí. Kriminalisté rozkryli gang, který mohl do Čech dovézt až 7 kilogramů pervitinu

 
středa, 11. května 2016, 16:00

Drogové podsvětí dostalo v posledních dnech dva výrazné zásahy. Nejprve kriminalisté z libereckého Toxi týmu se svými polskými kolegy pozatýkali desetičlenný gang prodejců pervitinu i s organizátorem celého byznysu, v druhém případě se libereckému týmu specializovanému na drogy podařilo začátkem května zadržet muže, který měl ve svém voze neuvěřitelný kilogram té samé drogy.

Na prvním zmíněném případě spolupracovali kriminalisté z obou zemí od loňského června. V poutech nakonec skončilo deset osob z Libereckého kraje a čtyřiapadesátiletý muž z Kosova, který byl hlavním distributorem. „Jedná se zatím o nejrozsáhlejší případ, který doposud krajský tým řešil, navíc s mezinárodním přesahem,“ řekl vedoucí Toxi týmu Pavel Folprecht.

Celý drogový byznys ovládal muž z Kosova, který si varnu pervitinu zřídil v jednom ze statků v malé polské vesnici pár stovek metrů od Hrádku nad Nisou. Kriminalisté měli zásah proti němu naplánovaný už na konec loňského roku, tehdy ale z neznámých důvodů celý objekt vyhořel. Čeští a polští kriminalisté tak musel na novo zjišťovat všechny podstatné informace. V minulosti trestně stíhaný muž původem z Kosova mezitím přesouval výrobu drog po česko-polském pohraničí, jedním z posledních míst byla Jelení Hora. Právě pervitin z jeho varny se dostával až na Liberecko a Jablonecko.

Po detailním zjišťování informací sklapla past na začátku května. Kriminalisté se dozvěděli o další zásilce, která měla být do Čech dovezena. Po přejezdu hraničního přechodu v Harrachově zásahová jednotka pozatýkala posádku vytipovaného auta, u tří osob zajistili kriminalisté 95 gramů pervitinu. Zatýkání pokračovalo i později. „Zatýkání tak velkého počtu osob bylo podmíněno detailní přípravě, jednotlivé postupy kriminalistů musely být zcela profesionálně naplánovány a zkoordinovány,“ dodal Folprecht. Dva ze zadržených jsou ve výkonu trestu, dalších šest je ve vazbě, jedna žena je vyšetřována na svobodě a Kosovan je v takzvané vydávací vazbě v Polsku.

Deseti osobám ve věku 29 až 54 let teď hrozí za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami až osmnáctileté vězení. Podle zatím zjištěných informací mohl gang do Čech přivést až 7 kilogramů pervitinu.

Recidivista ukrýval kilogram pervitinu v krabičce na jídlo

V rukou kriminalistů skončil začátkem května také další drogový dealer, v jehož autě našli členové Toxi týmu neuvěřitelný kilogram pervitinu. To je pro srovnání tolik, co se podařilo zadržet za celý loňský rok na území Libereckého kraje.

Jednačtyřicetiletý muž z Liberecka převážel drogu v plastové doze na jídlo. Spolu s krabičkou napěchovanou pervitinem zadrželi kriminalisté také jeho Audi A6, ve které drogu převážel, sedmdesát tisíc korun v hotovosti a plynovou pistoli. Několik gramů pervitinu našli policisté také při domovní prohlídce.

„Jednalo se o velmi zkušeného recidivistu, ve své trestní minulosti má i záznamy spojené s výrobou či distribucí psychotropních látek, zejména pervitinu,“ uzavřel Folprecht. Podle něho byl muž na svobodu propuštěn teprve před rokem. Do té doby seděl ve vazbě pro násilnou trestnou činnost. V tomto případě mu hrozí za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami až deset let za mřížemi.

Už teď je v určitých ohledech letošní rok pro Toxi tým úspěšnější než ten předchozí. Do konce dubna odhalil 65 případů a zajistil 10 domácích varen pervitinu, což je o tři více než v loňském roce.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

V Mníšku řádil zloděj. Vykradl cukrárnu a jeden rodinný dům, do...

úterý, 10. května 2016, 14:53

V Mníšku u Liberce řádil neznámý zloděj. Během čtvrteční noci se vloupal do místní cukrárny a jednoho rodinného domu, do dalšího...

Liberečtí celníci odhalili 60 kilogramů nezdaněného tabáku

úterý, 10. května 2016, 13:59

V síti libereckých celníků skončil další nezdaněný tabák. Ten hlídka nalezla minulý týden v autě, který řídil český občan. V...

VIDEO: U soudu v Liberci padl výjimečný trest. Fejfar si za ubodání...

úterý, 10. května 2016, 12:01

Chladnokrevně ubodal jedenácti ranami svého známého, oblékl si jeho oblečení a několikrát se vrátil do jeho bytu, aby si odnesl...

V lese u Šolcáku našel muž funkční granát z druhé světové války

úterý, 10. května 2016, 09:48

Jsou to ale náhody. Právě v den, kdy se v České republice oslavuje konec druhé světové války, nedaleko Šolcova rybníka u...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Smrtící syntetickou drogu šířil i žák základní školy

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v případu obvinila 11 lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva muži po jejím užití zemřeli.

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

Kvůli alkoholu zemřely v roce 2016 přes tři miliony lidí

V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem podle WHO připadaly na muže.