Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Dva zásahy pro drogové podsvětí. Kriminalisté rozkryli gang, který mohl do Čech dovézt až 7 kilogramů pervitinu

 
středa, 11. května 2016, 16:00

Drogové podsvětí dostalo v posledních dnech dva výrazné zásahy. Nejprve kriminalisté z libereckého Toxi týmu se svými polskými kolegy pozatýkali desetičlenný gang prodejců pervitinu i s organizátorem celého byznysu, v druhém případě se libereckému týmu specializovanému na drogy podařilo začátkem května zadržet muže, který měl ve svém voze neuvěřitelný kilogram té samé drogy.

Na prvním zmíněném případě spolupracovali kriminalisté z obou zemí od loňského června. V poutech nakonec skončilo deset osob z Libereckého kraje a čtyřiapadesátiletý muž z Kosova, který byl hlavním distributorem. „Jedná se zatím o nejrozsáhlejší případ, který doposud krajský tým řešil, navíc s mezinárodním přesahem,“ řekl vedoucí Toxi týmu Pavel Folprecht.

Celý drogový byznys ovládal muž z Kosova, který si varnu pervitinu zřídil v jednom ze statků v malé polské vesnici pár stovek metrů od Hrádku nad Nisou. Kriminalisté měli zásah proti němu naplánovaný už na konec loňského roku, tehdy ale z neznámých důvodů celý objekt vyhořel. Čeští a polští kriminalisté tak musel na novo zjišťovat všechny podstatné informace. V minulosti trestně stíhaný muž původem z Kosova mezitím přesouval výrobu drog po česko-polském pohraničí, jedním z posledních míst byla Jelení Hora. Právě pervitin z jeho varny se dostával až na Liberecko a Jablonecko.

Po detailním zjišťování informací sklapla past na začátku května. Kriminalisté se dozvěděli o další zásilce, která měla být do Čech dovezena. Po přejezdu hraničního přechodu v Harrachově zásahová jednotka pozatýkala posádku vytipovaného auta, u tří osob zajistili kriminalisté 95 gramů pervitinu. Zatýkání pokračovalo i později. „Zatýkání tak velkého počtu osob bylo podmíněno detailní přípravě, jednotlivé postupy kriminalistů musely být zcela profesionálně naplánovány a zkoordinovány,“ dodal Folprecht. Dva ze zadržených jsou ve výkonu trestu, dalších šest je ve vazbě, jedna žena je vyšetřována na svobodě a Kosovan je v takzvané vydávací vazbě v Polsku.

Deseti osobám ve věku 29 až 54 let teď hrozí za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami až osmnáctileté vězení. Podle zatím zjištěných informací mohl gang do Čech přivést až 7 kilogramů pervitinu.

Recidivista ukrýval kilogram pervitinu v krabičce na jídlo

V rukou kriminalistů skončil začátkem května také další drogový dealer, v jehož autě našli členové Toxi týmu neuvěřitelný kilogram pervitinu. To je pro srovnání tolik, co se podařilo zadržet za celý loňský rok na území Libereckého kraje.

Jednačtyřicetiletý muž z Liberecka převážel drogu v plastové doze na jídlo. Spolu s krabičkou napěchovanou pervitinem zadrželi kriminalisté také jeho Audi A6, ve které drogu převážel, sedmdesát tisíc korun v hotovosti a plynovou pistoli. Několik gramů pervitinu našli policisté také při domovní prohlídce.

„Jednalo se o velmi zkušeného recidivistu, ve své trestní minulosti má i záznamy spojené s výrobou či distribucí psychotropních látek, zejména pervitinu,“ uzavřel Folprecht. Podle něho byl muž na svobodu propuštěn teprve před rokem. Do té doby seděl ve vazbě pro násilnou trestnou činnost. V tomto případě mu hrozí za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami až deset let za mřížemi.

Už teď je v určitých ohledech letošní rok pro Toxi tým úspěšnější než ten předchozí. Do konce dubna odhalil 65 případů a zajistil 10 domácích varen pervitinu, což je o tři více než v loňském roce.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 

Kam dál?

V Mníšku řádil zloděj. Vykradl cukrárnu a jeden rodinný dům, do...

úterý, 10. května 2016, 14:53

V Mníšku u Liberce řádil neznámý zloděj. Během čtvrteční noci se vloupal do místní cukrárny a jednoho rodinného domu, do dalšího...

Liberečtí celníci odhalili 60 kilogramů nezdaněného tabáku

úterý, 10. května 2016, 13:59

V síti libereckých celníků skončil další nezdaněný tabák. Ten hlídka nalezla minulý týden v autě, který řídil český občan. V...

VIDEO: U soudu v Liberci padl výjimečný trest. Fejfar si za ubodání...

úterý, 10. května 2016, 12:01

Chladnokrevně ubodal jedenácti ranami svého známého, oblékl si jeho oblečení a několikrát se vrátil do jeho bytu, aby si odnesl...

V lese u Šolcáku našel muž funkční granát z druhé světové války

úterý, 10. května 2016, 09:48

Jsou to ale náhody. Právě v den, kdy se v České republice oslavuje konec druhé světové války, nedaleko Šolcova rybníka u...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragické úmrtí muže, kterého zasypala siláž,...

  • Vyšetřování tragické nehody ve...

  • Nová silnice z Liberce do Jablonce nad Nisou...

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...