Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud v Liberci se znovu zabývá kauzou pěstírny ve Vratislavicích

úterý, 21. června 2016, 14:38

Liberecký krajský soud se dnes začal znovu zabývat kauzou pěstování marihuany v areálu bývalé textilní továrny v Liberci-Vratislavicích. Ve špičkově vybavené pěstírně policisté zajistili před dvěma lety 2300 rostlin, z nichž mohl gang získat až 172 kilogramů marihuany.

V případu bylo sedm obžalovaných, liberecký soud se ale nyní zabývá mírou provinění jen jednoho z nich - Davida Mrázka. Podle obžaloby prostory k pěstování marihuany gangu pronajímal a dostával za to část zisku. Mrázek odmítá, že by věděl, k čemu prostory sloužily. Liberecký soud už ho jednou pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby, vrchní soud ale osvobozující rozsudek zrušil. Mrázek měl dnes u soudu vypovídat, kvůli pobytu v nemocnici se ale nedostavil.

Před soudem dnes stanul jako svědek Miloslav Blatnický, jemuž Mrázek prostory pronajal. Blatnický s ohledem na trestní stíhání v této kauze ale využil svého práva a nevypovídal. Ani Blatnický ještě nebyl odsouzen, kvůli závažné duševní nemoci bylo jeho stíhání přerušeno.

Dalších pět obžalovaných už slyšelo pravomocný rozsudek. Spolupracující obžalovaný Josef Šlechta vyvázl s podmínkou, další dva členy gangu soud potrestal třemi roky vězení a dva hlavní organizátory deseti lety. Liberecký soud pro ně chtěl 13 let, odvolací vrchní soud jim ale tresty zmírnil. Zdůvodnění se nelíbí nejvyššímu státnímu zástupci, proto si podal proti pravomocnému verdiktu dovolání. "Má za to, že právní kvalifikace, jak uvedl náš soud, je správná. A nesouhlasí s tím, že dle vrchního soudu se nejednalo o organizovanou skupinu ve vícero státech," uvedla dnes předsedkyně krajského senátu v Liberci Eva Drahotová.

Rozpor se týká vyvezení většího množství drogy do Norska, na čemž se podílela jen část pachatelů. Podle odvolacího soudu se nepodařilo prokázat, že tato marihuana pocházela právě z liberecké pěstírny a že na území Norska odsouzení působili jako organizovaná skupina. Vzhledem k tomu už dva hlavní obžalované neohrožovala sazba od deseti do 18 let, ale od osmi do 12 let vězení. Desetiletý trest dostali Jiří Limburský a Quang Nguyen Anh, který dnes u soudu v Liberci také vypovídal. Připustil, že Mrázek se účastnil nějakých jednání. Čeho se týkala, ale nevěděl. "Už je to dlouho, nepamatuji se," byla jeho nejčastější odpověď. Soud se bude kauzou znovu zabývat na konci srpna.

Organizovaná skupina marihuanu v továrně ve Vratislavicích pěstovala podle spisu minimálně od jara 2013 do policejního zásahu v květnu 2014. Limburský a Quang Nguyen Anh financovali nákup vybavení, zajišťovali personální obsazení pěstírny, kontrolovali pracovní nasazení pěstitelů a zajišťovali prodej drogy. Šlechta měl na starosti dopravu a zásobování, Limburského synovec Marek se podílel na provozu pěstírny, která včetně zázemí zabírala sedm místností. Pěstitelé byli vietnamské národnosti a průběžně se měnili. Zadržet a odsoudit se podařilo jediného.

Ve speciálně a sofistikovaně upraveném prostředí policisté i celníci zajistili bezmála 2 300 rostlin konopí v různém stupni růstu. Při dalších domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor zajistili kriminalisté další podpůrné důkazy, které byly předloženy soudu a zabaveny byly i tři luxusní osobní vozy, které pachatelé při své trestné činnosti využívali. Byznys vynášel miliony korun.

Případ je ojedinělý i množstvím zabaveného sušeného konopí. Toho policisté v objektu našli za bezmála 13 milionů korun. Konkrétně se jednalo o téměř 64 kilogramů. Pokud by v následujícím období stihl gang „sklidit,“ usušil by dalších 172 kilogramů konopí za více než 34 milionů korun. 

 


 

Kam dál?

Generální inspekce obvinila policistu z krajského ředitelství....

pondělí, 20. června 2016, 18:19

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila jednoho z policistů z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Informaci...

Muže, který během čtyř dní přepadl čtyři ženy, dopadla policie....

čtvrtek, 16. června 2016, 12:56

Policii se podařilo chytit muže, který v neděli a pondělí hrubým způsobem přepadl dvě ženy a ukradl jim kabelku. Na svědomí má...

Vandal popsal fixem lavičku Václava Havla, nepoškozena vydržela čtvrt...

středa, 15. června 2016, 17:41

Jen tři měsíce vydržela nepoškozena lavička Václava Havla u Krajské vědecké knihovny v Liberci. Nejspíš o uplynulém víkendu se na...

Výbuch plynu zdemoloval rodinný dům, příčina zatím není známa

středa, 15. června 2016, 14:59

Poranění jedné z nájemnic rodinného domu ve vsi Svojek na Semilsku si vyžádal dnešní výbuch plynu. Žena utrpěla lehčí poranění a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • Zdrogovaný Polák ujížděl policistům. Luxusní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Míříme ke globální katastrofě, varovali vědci na panelu OSN. Planeta se ohřívá stále rychleji

Planeta se otepluje ještě rychleji, než se vědci obávali. Do konce století by se tímhle tempem zvedla průměrná teplota o dva stupně, což by mělo dalekosáhlé následky. Uvádí to zpráva, kterou minulý týden na závěr zasedání v jihokorejském Inčchonu zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 lze nyní naplnit již jen pomocí rychlých a dalekosáhlých změn ve všech oblastech společnosti.

Babiš hájil cestu Vondráčka do Ruska a zpochybnil vyznamenání pro Krúpu

Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v souvislosti s jeho cestou do Ruska, kde jednal i s politiky, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států.

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací.