Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vězni ve Stráži pod Ralskem se nově starají o včely

 
čtvrtek, 28. července 2016, 15:56

Odsouzení ve věznici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku se mohou nově starat o včely. Zatím jde o vzdělávací aktivitu, která by ale časem mohla přinést i zisk. Při zahájení projektu to dnes řekl ředitel strážské věznice Ladislav Blahník.

Projekt souvisí s novou celostátní koncepcí vězeňské služby. "V jejím rámci plánujeme, že se vězni budou starat o domácí zvířata. Slibujeme si od toho získání pracovních návyků, různých dovedností i korekci jejich chování," řekl novinářům generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Až do letošního roku podle něj ve věznicích žádný chov nebyl. Kromě Stráže se o včely starají i odsouzení ve věznici Jiřice na Nymbursku, za týden s tím chtějí začít v jablonecké věznici Rýnovice. Dohnal předpokládá, že do konce roku s chovem včel začne ještě jedna věznice a příští rok minimálně dalších šest. "Je to na dobrovolnosti, žádné direktivum," dodal Dohnal. Počítá s tím, že v říjnu začne ještě jeden obdobný projekt, což bude chov daňků v Jiřici. Nyní se tam buduje obora.

Ve Stráži pod Ralskem se do chovu včel zatím zapojilo deset vězňů, i když zájem byl mnohonásobně vyšší. Jde totiž o činnost mimo věznici. Podle Blahníka vybírali vězně, kteří nespáchali závažnou trestnou činnost a kteří pracují. "To znamená, že tuto aktivitu mají navíc ke svému pracovnímu zařazení," řekl.

Odsouzení k úlům docházejí několikrát týdně. Podle speciálního pedagoga věznice Robina Horáčka, který je do tajů včelaření zasvěcuje, s tím nemá většina z nich zkušenosti. Za prospěšné považuje, že je konec včelařské sezony. "Výhoda je v tom, že jako nováčci nepřijdou k tomu, že je potřeba tisíce věcí. Oni vyrůstají společně s těmi včelami. Jedou od začátku," uvedl. Na travnatém dvorku vedle věznice jsou zatím čtyři úly, příští rok by jich tam mohlo být už dvanáct.

O včely učí se učí starat i třiatřicetiletý Marcel, který si ve věznici odpykává 68měsíční trest. Pomáhá mu to i psychicky. I když jde ven naštvaný, vrací se vyrovnaný. "Práce o včely mě uklidňuje," řekl. Za výhodu také považuje, že se dostane mimo věznici. "Nemusím být na baráku. Je to něco jiného, než tam být zalezlý," dodal. Po vypršení trestu by chtěl zkusit včelařit.

Ve věznici ve Stráži pod Ralskem si odpykává trest 787 vězňů, z toho jich 359 pracuje. Pracují například ve firmě zaměřené na technická svítidla, u výrobce skla či krmiv pro kočky a zvířata, výrobce rakví nebo v pekárně. Kromě včelaření mají ve věznici kroužky akvaristiky, výuky německého jazyka, pravidel silničního provozu nebo práce na počítači.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Bezohledný motocyklista ujížděl policistům po cyklostezce, nakonec...

středa, 27. července 2016, 17:24

O pořádný rozruch se včera před půl šestou večerní postaral neznámý motocyklista, který na svém stroji několik kilometrů ujížděl...

Nečesaný se soudu omluvil kvůli nemocni; potvrzení má z otcovy...

středa, 27. července 2016, 15:04

Pražský vrchní soud dnes odročil naplánované odvolací jednání s Lukášem Nečesaným, který senátu řekl, že je nemocný. Lékařskou...

FOTO: Požár osobního auta v Jizerkách způsobila technická závada

úterý, 26. července 2016, 10:20

V plamenech skončilo včera večer osobní auto, jehož řidič právě projížděl Bílým Potokem směrem k nádrži Souš. Kvůli technické...

Neznámý vandal poškodil čtyřmetrové sousoší v Osečné, ulomil z něho...

pondělí, 25. července 2016, 13:56

Českodubští policisté pátrají po neznámém vanadalovi, který mezi 15. a 24. červencem poškodil na okraji Osečné sousoší "U tří...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Sněmovna schválila zdanění státních náhrad církvím

Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, zřejmě budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela poslanců KSČM, kterou dnes schválila Sněmovna. Pravice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy, která nyní poputuje k posouzení do Senátu. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?