Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Liberecký kraj bude příští rok hospodařit s příjmy 2,8 miliardy korun

 
neděle, 25. prosince 2016, 00:10

Liberecký kraj počítá v příštím roce s příjmy 2,828 miliardy korun, výdaje budou o 97 milionů nižší. Peníze kraj použije na splácení úvěrů, které si v minulosti vzal na rekonstrukce svých silnic a mostů. S dalším zadlužováním rozpočet nepočítá. Do investic půjde 541 milionů korun, z toho 232 milionů korun představují akce spolufinancované z evropských fondů. Loni to byl více než trojnásobek.

Opoziční Změna pro Liberecký kraj kritizovala plánovanou výstavbu parkovacího domu v sousedství úřadu za 70 milionů korun. Podle předsedy klubu Josefa Šedlbauera by bylo lépe peníze použít například na zvýšení mezd v sociálních službách, kde jsou mzdy dlouhodobě podprůměrné. Podle náměstkyně hejtmana Jitky Volfové (ANO) počítá rozpočet se zvýšením prostředků na mzdy v sociálních službách o 18 milionů korun. Nevyloučila, že bude možné další peníze přidat z přebytku hospodaření letošního roku.

Do investic půjde v příštím roce 541 milionů korun, z toho 232 milionů představují akce spolufinancované z evropských fondů. K největším z nich patří česko-polský projekt "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha", v rámci kterého se rekonstrukce za 7,7 milionu eur (208 milionu Kč) dočká zhruba 25 kilometrů silnic na Frýdlantsku. V letošním roce počítal schválený rozpočet s investicemi zhruba za 427 milionů korun, nakonec byly za bezmála 1,8 miliardy korun především díky projektům, na než čerpal kraj evropské dotace. Takových akcí bylo za více než miliardu korun.

Liberecký kraj počítá v příštím roce s vyššími daňovými příjmy, víc peněz díky tomu bude směřovat do dopravy, která je finančně nejnáročnější oblastí. V příštím roce už do dopravy půjde 1,014 miliardy korun, z toho více než polovina je určena na zajištění regionální veřejné dopravy, víc peněz ale bude i na zimní a letí údržbu a opravy krajských silnic. Víc peněz dostanou podle Volfové také školy, domovy důchodců, sociální ústavy a kulturní organizace. Navíc dostanou zhruba 69 milionů korun. Rozpočet počítá i s 50 miliony korun na modernizaci Krajské nemocnice v Liberci a s 30 miliony na investice pro českolipskou nemocnici.

Na letošní rok schválili zastupitelé také přebytkový rozpočet s příjmy 2,61 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů korun nižší a přebytek byl stejně jako pro příští rok určen na splátky úvěrů. Nakonec ale podle předběžných informací dosáhne letos rozpočet rekordních 8,706 miliardy korun. Je to díky dotacím pro školství a sociální služby a především díky státním a evropským dotacím. Ty byly určeny zejména na investiční akce, které v letošním roce spotřebovaly více než pětinu rozpočtu Libereckého kraje.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Kam dál?

Kriminalisté objasnili sérii vloupání. Na Liberecku a Jablonecku...

pátek, 23. prosince 2016, 18:49

Liberečtí kriminalisté mají na svém kontě další skalp zkušeného zloděje. Od počátku letošního roku pátrali po pachateli, který...

Noční požár způsobil milionové škody. Čtyři lidé skončili v nemocnici

pátek, 23. prosince 2016, 13:52

Dnes v časných ranních hodinách zasahovali hasiči u požáru bytu v Rychnově u Jablonce nad Nisou v Husově ulici. Škoda, kterou...

Na náměstí před radnicí jsou umístěny betonové zábrany. Policie je...

čtvrtek, 22. prosince 2016, 15:52

Všimli jste si čtyř betonových zábran před libereckou radnicí? Nechala je tam nainstalovat policie v souvislosti s teroristickým...

Policisté hledají chodce, který zavinil nehodu. Poznáváte ho?

čtvrtek, 22. prosince 2016, 11:51

Liberečtí policisté hledají neopatrného chodce, který 29. listopadu zavinil dopravní nehodu v České ulici v Liberci. Neznámý muž...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO, VIDEO: Přívalový liják spláchl část...

  • Za smrt chlapce v bazénu půjde plavčík k...

  • FOTO, VIDEO: V centru Liberce hořelo. Hasiči...

  • Další uzavírka. Kromě Horákovky neprojedete...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Vizuální stránka jídla nesmyslně nabývá na důležitosti, říká Zdeněk Pohlreich

V Česku před lety nastartoval malou gastronomickou revoluci. Díky televiznímu pořadu ukazoval, že jíst se dá kvalitně a není to ani nic složitého. Zdeněk Pohlreich je dnes stále jednou z nejvýraznějších tváří gastronomického byznysu u nás. V dalším díle Drbárny se rozpovídal třeba o životě v zahraničí nebo o tom, že jídlo by mělo především dobře chutnat.

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?