Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecký kraj bude příští rok hospodařit s příjmy 2,8 miliardy korun

 
neděle, 25. prosince 2016, 00:10

Liberecký kraj počítá v příštím roce s příjmy 2,828 miliardy korun, výdaje budou o 97 milionů nižší. Peníze kraj použije na splácení úvěrů, které si v minulosti vzal na rekonstrukce svých silnic a mostů. S dalším zadlužováním rozpočet nepočítá. Do investic půjde 541 milionů korun, z toho 232 milionů korun představují akce spolufinancované z evropských fondů. Loni to byl více než trojnásobek.

Opoziční Změna pro Liberecký kraj kritizovala plánovanou výstavbu parkovacího domu v sousedství úřadu za 70 milionů korun. Podle předsedy klubu Josefa Šedlbauera by bylo lépe peníze použít například na zvýšení mezd v sociálních službách, kde jsou mzdy dlouhodobě podprůměrné. Podle náměstkyně hejtmana Jitky Volfové (ANO) počítá rozpočet se zvýšením prostředků na mzdy v sociálních službách o 18 milionů korun. Nevyloučila, že bude možné další peníze přidat z přebytku hospodaření letošního roku.

Do investic půjde v příštím roce 541 milionů korun, z toho 232 milionů představují akce spolufinancované z evropských fondů. K největším z nich patří česko-polský projekt "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha", v rámci kterého se rekonstrukce za 7,7 milionu eur (208 milionu Kč) dočká zhruba 25 kilometrů silnic na Frýdlantsku. V letošním roce počítal schválený rozpočet s investicemi zhruba za 427 milionů korun, nakonec byly za bezmála 1,8 miliardy korun především díky projektům, na než čerpal kraj evropské dotace. Takových akcí bylo za více než miliardu korun.

Liberecký kraj počítá v příštím roce s vyššími daňovými příjmy, víc peněz díky tomu bude směřovat do dopravy, která je finančně nejnáročnější oblastí. V příštím roce už do dopravy půjde 1,014 miliardy korun, z toho více než polovina je určena na zajištění regionální veřejné dopravy, víc peněz ale bude i na zimní a letí údržbu a opravy krajských silnic. Víc peněz dostanou podle Volfové také školy, domovy důchodců, sociální ústavy a kulturní organizace. Navíc dostanou zhruba 69 milionů korun. Rozpočet počítá i s 50 miliony korun na modernizaci Krajské nemocnice v Liberci a s 30 miliony na investice pro českolipskou nemocnici.

Na letošní rok schválili zastupitelé také přebytkový rozpočet s příjmy 2,61 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů korun nižší a přebytek byl stejně jako pro příští rok určen na splátky úvěrů. Nakonec ale podle předběžných informací dosáhne letos rozpočet rekordních 8,706 miliardy korun. Je to díky dotacím pro školství a sociální služby a především díky státním a evropským dotacím. Ty byly určeny zejména na investiční akce, které v letošním roce spotřebovaly více než pětinu rozpočtu Libereckého kraje.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Kriminalisté objasnili sérii vloupání. Na Liberecku a Jablonecku...

pátek, 23. prosince 2016, 18:49

Liberečtí kriminalisté mají na svém kontě další skalp zkušeného zloděje. Od počátku letošního roku pátrali po pachateli, který...

Noční požár způsobil milionové škody. Čtyři lidé skončili v nemocnici

pátek, 23. prosince 2016, 13:52

Dnes v časných ranních hodinách zasahovali hasiči u požáru bytu v Rychnově u Jablonce nad Nisou v Husově ulici. Škoda, kterou...

Na náměstí před radnicí jsou umístěny betonové zábrany. Policie je...

čtvrtek, 22. prosince 2016, 15:52

Všimli jste si čtyř betonových zábran před libereckou radnicí? Nechala je tam nainstalovat policie v souvislosti s teroristickým...

Policisté hledají chodce, který zavinil nehodu. Poznáváte ho?

čtvrtek, 22. prosince 2016, 11:51

Liberečtí policisté hledají neopatrného chodce, který 29. listopadu zavinil dopravní nehodu v České ulici v Liberci. Neznámý muž...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Ještěd zahalil kouř. Na hřebeni...

  • Tragická nehoda uzavřela silnici u Doks. Na...

  • Bezmoc ve veseckém domě. Město tam dočasně...

  • V průmyslové zóně hoří odpad v potrubí

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci, šokoval svým vyjádřením komunista Filip

„Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci.“ S takovýmto vyjádřením dnes rozčeřil vody předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Ten nepřímo obvinil Ukrajince z ozbrojeného vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Ukrajinci podle něj byli hlavní silou invazních armád.

Aktualizováno před hodinou

VIDEO: Pád mostu v Janově si vyžádal více než tři desítky obětí. Zřítil se i český kamion

Na části dálničního mostu, která se dnes před polednem zřítila v italském Janově, bylo v době neštěstí 35 osobních aut a tři kamiony. Uvedl to na tiskové konferenci mluvčí italské civilní obrany. Neštěstí si vyžádalo nejméně 30 obětí, podle italského ministerstva dopravy ale tento počet nejspíš nebude konečný. Televize Rai informuje také o 13 zraněných. Z mostu spadl i kamion pražské dopravní společnosti SPED-IT. Informaci České televize potvrdila firma. Řidič vozu neštěstí přežil. Česká diplomacie nemá zprávy o jiných českých zraněných či obětech.

Požár na Ještědu způsobila nedbalost, porost vzplanul možná nedopalkem nebo svíčkou

Příčinu včerejšího požáru v blízkosti hotelu a vysílače Ještěd řeší i nadále policie. Možných scénářů je hned několik.