Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecký kraj bude příští rok hospodařit s příjmy 2,8 miliardy korun

 
neděle, 25. prosince 2016, 00:10

Liberecký kraj počítá v příštím roce s příjmy 2,828 miliardy korun, výdaje budou o 97 milionů nižší. Peníze kraj použije na splácení úvěrů, které si v minulosti vzal na rekonstrukce svých silnic a mostů. S dalším zadlužováním rozpočet nepočítá. Do investic půjde 541 milionů korun, z toho 232 milionů korun představují akce spolufinancované z evropských fondů. Loni to byl více než trojnásobek.

Opoziční Změna pro Liberecký kraj kritizovala plánovanou výstavbu parkovacího domu v sousedství úřadu za 70 milionů korun. Podle předsedy klubu Josefa Šedlbauera by bylo lépe peníze použít například na zvýšení mezd v sociálních službách, kde jsou mzdy dlouhodobě podprůměrné. Podle náměstkyně hejtmana Jitky Volfové (ANO) počítá rozpočet se zvýšením prostředků na mzdy v sociálních službách o 18 milionů korun. Nevyloučila, že bude možné další peníze přidat z přebytku hospodaření letošního roku.

Do investic půjde v příštím roce 541 milionů korun, z toho 232 milionů představují akce spolufinancované z evropských fondů. K největším z nich patří česko-polský projekt "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha", v rámci kterého se rekonstrukce za 7,7 milionu eur (208 milionu Kč) dočká zhruba 25 kilometrů silnic na Frýdlantsku. V letošním roce počítal schválený rozpočet s investicemi zhruba za 427 milionů korun, nakonec byly za bezmála 1,8 miliardy korun především díky projektům, na než čerpal kraj evropské dotace. Takových akcí bylo za více než miliardu korun.

Liberecký kraj počítá v příštím roce s vyššími daňovými příjmy, víc peněz díky tomu bude směřovat do dopravy, která je finančně nejnáročnější oblastí. V příštím roce už do dopravy půjde 1,014 miliardy korun, z toho více než polovina je určena na zajištění regionální veřejné dopravy, víc peněz ale bude i na zimní a letí údržbu a opravy krajských silnic. Víc peněz dostanou podle Volfové také školy, domovy důchodců, sociální ústavy a kulturní organizace. Navíc dostanou zhruba 69 milionů korun. Rozpočet počítá i s 50 miliony korun na modernizaci Krajské nemocnice v Liberci a s 30 miliony na investice pro českolipskou nemocnici.

Na letošní rok schválili zastupitelé také přebytkový rozpočet s příjmy 2,61 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů korun nižší a přebytek byl stejně jako pro příští rok určen na splátky úvěrů. Nakonec ale podle předběžných informací dosáhne letos rozpočet rekordních 8,706 miliardy korun. Je to díky dotacím pro školství a sociální služby a především díky státním a evropským dotacím. Ty byly určeny zejména na investiční akce, které v letošním roce spotřebovaly více než pětinu rozpočtu Libereckého kraje.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Kriminalisté objasnili sérii vloupání. Na Liberecku a Jablonecku...

pátek, 23. prosince 2016, 18:49

Liberečtí kriminalisté mají na svém kontě další skalp zkušeného zloděje. Od počátku letošního roku pátrali po pachateli, který...

Noční požár způsobil milionové škody. Čtyři lidé skončili v nemocnici

pátek, 23. prosince 2016, 13:52

Dnes v časných ranních hodinách zasahovali hasiči u požáru bytu v Rychnově u Jablonce nad Nisou v Husově ulici. Škoda, kterou...

Na náměstí před radnicí jsou umístěny betonové zábrany. Policie je...

čtvrtek, 22. prosince 2016, 15:52

Všimli jste si čtyř betonových zábran před libereckou radnicí? Nechala je tam nainstalovat policie v souvislosti s teroristickým...

Policisté hledají chodce, který zavinil nehodu. Poznáváte ho?

čtvrtek, 22. prosince 2016, 11:51

Liberečtí policisté hledají neopatrného chodce, který 29. listopadu zavinil dopravní nehodu v České ulici v Liberci. Neznámý muž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jedineční Agnus Dei nabízí záznam ze svého comebackového koncertu. Zdarma

Před rokem se v plzeňském Divadle Pod Lampou uskutečnila památná událost. Na scénu se po dlouhých sedmnácti letech vrátila kultovní kapela Agnus Dei. Kapela, která psala dějiny tuzemského symfonického metalu. Kdo se tehdy do klubu nedostal, nemusí již slzet, Agnus Dei v těchto dnech zveřejnili profesionální záznam celého koncertu.

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro studenty vysokých škol

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný systém vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR? Jak to změnit? Například intenzivnější výukou dopravní bezpečnosti na základních, ale třeba i středních a vysokých školách. Nezkušenost, a především nevědomost mladých řidičů totiž mají velmi často fatální následky.

Film Narušitel se chystá do kin, na premiéru přišly největší hvězdy českého hereckého nebe

Pražské Kino Lucerna se v úterý večer zahalilo do slavnostního hávu. V honosných prostorách se poprvé promítal dlouho očekávaný snímek Narušitel od teprve osmnáctiletého režiséra z Hradce Králové Davida Baldy. Na první projekci zavítala i řada hvězd českého filmového nebe.