Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Silný déšť zaplavoval silnice. Při pytlování zemřel muž

 
úterý, 30. července 2013, 08:12

Silný přívalový déšť zasáhl v pondělí večer Liberecko. Kvůli rychle stoupající vodě museli hasiči v několika místech evakuovat desítky obyvatel. Na jiných místech naopak voda zalila silnice. V centru města se tak tvořily laguny, kvůli kterým policisté uzavřeli několik silnic.

Přívalový déšť si vyžádal na Liberecku jednu oběť. Čtyřiašedesátiletý muž zemřel při pytlování u svého domu v Jeřmanicích. „Jak uvedl lékař, který byl k muži přivolán, zemřel z chorobných příčin,“ popsala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Bouřka se silným nárazovým větrem a vydatnými srážkami dorazila těsně před osmou hodinou večerní do Libereckého kraje. Od té doby se hasiči nezastavili a vyjížděli k jedné události za druhou. Za pouhé dvě hodiny zasahovali hasiči u čyřiačtyřiceti událostí, za další hodinu už již řešili sedmašedesát.

Nejčastěji šlo o popadané stromy, které na několika místech kraje zatarasily silnice. Neprůjezdné byly komunikace ve Vrchovanech na Českolipsku, na Semilsku, pak například ve Vítkovicích, Bukovině u Čisté, v části obce Dolní Štěpanice, na Turnovsku v Modřišicích, Ploukonicích, Kacanovech, Hrubé Skále, Příšovicích či nedalekých Svijanech. Vodu během celého večera odčerpávali v Turnově, několika čtvrtích Liberce nebo třeba v Doksech.


Neprůjezdná ulice Dr. Milady Horákové v Liberci.

Například v centru Liberce voda vytvořila lagunu hned v několika místech. Několik desítek minut byla neprůjezdná ulice Košická poblíž centra Babylon. „Voda ucpala kanály a neměla kam odtékat,“ popsal velitel zásahu.

Podle prvního odhadu se škoda, způsobená extrémními srážkami na majetku města Liberce, vyšplhá do výše několika desítek milionů korun.

Na Frýdlantsku evakuovali desítky obyvatel

Až na třetí povodňový stupeň vystoupala Smědá u Předlánců. Silný déšť zvedl hladinu během jediné hodiny o téměř dva metry. Nebezpečí hrozilo na více místech.

„V některých lokalitách jsme přistoupili, z bezpečnostních důvodů, k evakuaci osob z domů, sousedících s řekami a říčkami, tak jako například v Mníšku u Liberce,“ popsala mluvčí policie. Kvůli stoupající hladině Smědé museli hasiči evakuovat několik desítek lidí z autokempu a dětského tábora na Frýdlantsku. "Čtyři jednotky hasičů pomáhaly s evakuací dětského tábora v Raspenavě, celkem bylo evakuována 84 osob," potvrdila mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Podle informací od čtenářů se vytvořila laguna například v areálu fotbalového Slovanu. Voda měla podle dostupných informací natéct i do nákupních center Forum a Nisa.

Silný déšť ve spojení s větrem nadělal paseku i na drahách. Kvůli popadaným stromům a podemleté trati nemohly ráno vyjet vlaky na trasách Hodkovice – Turnov, Karlov pod Ještědem – Křižany, Nové Město pod Smrkem – Jindřichovice pod Smrkem a Raspenava – Bílý Potok pod Smrkem. Většinu tratí by měli železničáři zprovoznit ještě během úterního dopoledne.

Záchranné složky měly dost práce s odstraňováním následků deště, přesto se našli jedinci, kteří jim práci komplikovali. V půl druhé ráno vyhrožoval ve Frýdlantě skokem do vody muž stojící na mostě.

„Muž do vody skutečně skočil a hasiči se ihned připravili na jeho záchranu s potřebným vybavením jako je člun, suché obleky a lana. Muž měl velké štěstí, zhruba po 500 metrech ho zpětný proud vynesl do náhonu, kde bylo pouze po kolena vody a odkud sám vylezl,“ doplnila Zdenka Štrauchová.

Prohnal se přívalový déšť i u vás? Máte zajímavé snímky či videa? Pošlete nám je na redakce@libereckadrbna.cz a my je zveřejníme.

Výzva magistrátu města Liberec

Pokud byla vaše nemovitost vyplavena přívalovým deštěm a máte zájem o zapůjčení vysoušeče, můžete se obrátit na Evu Fialkovou, pracovnici oddělení krizového řízení, tel. 485 243 149.

Momentálně je k dispozici 20 vysoušečů, jež jsou do vyčerpání zásob k vyzvednutí v budově Uranu (1. máje 108, Liberec 2), na pracovišti krizového řízení, ve 4. patře. Zapůjčení je bezplatné.

Kde zasahovali dobrovolní hasiči z Liberce?
Růžodol:
Borový vrch 1031 – Dům s pečovatelskou službou, vysokotlakem pročištěno potrubí a vyčištěna výtahová šachta
Zeyerova 832 – Ústav pro postižené, zatopená kotelna, byl odpojen elektrický proud a plyn
Generála Svobody 75/100 – Zřícena zíďka na přípojku plynovodu
Proboštská 267/2 – odčerpání laguny kalovým a plovacím čerpadlem
ZO SDH Mníšek – pomoc jednotce
Na Cihelnách 1134 – čerpání vody kalovým čerpadlem
Na Hradbách – FC Slovan Liberec – vyčerpána vody ze 2 místností a strojovny kalovým a plovoucím čerpadlem
Cyklostezka u Nisy – čerpáno cca 40 cm hladina vody + kanály
Ulice 1. Máje 863 – nákupní středisko Centrum čerpání v podzemních garáží plovoucím a kalovým čerpadlem

Krásná Studánka:
Svojsíkova ul., Hrdinů, Restaurace Potrefená husa v Barvířské ulici – čerpání vody plovoucím a kalovým čerpadlem, Hejnická ulice – čištění propustků, Dětřichovská, Krásná Studánka – úklid cca 10 cm vody v hasičské zbrojnici

Horní Hanychov:
Ul. Dr. Horákové 381 a 367 – čerpání sklepních prostor, odčerpání laguny na ulici

Vesec:
Rochlice – restaurace Černá vdova, suterén hospody
Jeřmanická ulice – panelový dům, oprava okapního svodu ze střechy, procházejícího vnitřkem domu
ZO SDH Mníšek – pomoc jednotce
U Družiny 871, Vesec – garáž hasičské zbrojnice

Machnín:
Ul. Stará, Machnín – záchrana psa z vody na zahradě domu, čerpání vody

Vratislavice:
Zámecký vrch 1402 – střešní svod, procházející domem
Na Skřivanech 168 – truhlářská dílna, čerpání vody
Na Břehu, Vratislavice – odčerpávání lagun a sklepů domů

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Přívalový déšť má oběť. V Jeřmanicích vytáhli z vody muže

pondělí, 29. července 2013, 23:38

Smutná bilance tragických úmrtí na Liberecku pokračuje. Záchranáři marně v nočních hodinách oživovali muže, kterého vytáhli ze...

Na Frýdlantsku havaroval traktor. Přimáčkl řidiče

pondělí, 29. července 2013, 17:53

K vážné nehodě došlo v pondělí před šestou hodinou večerní na Frýdlantsku poblíž Višňové. Podle prvních informací řidiče traktoru...

Muž našel v peřiňáku granát. Policie musela evakuovat dům

pondělí, 29. července 2013, 11:56

Někdo má v peřiňáku peřiny a někdo granát. Skutečně, v sobotu večer se o tom přesvědčil jeden z nových nájemníků v Hejnické ulici...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek přitom v rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman uvedl, že kdyby bylo nedávno zastavené Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě předsedy vlády udělil. Doufá ale v to, že to nebude nutné. Podle Hradu Zeman názor nezměnil.