Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hasiči se nezastaví. Požárů lesů a luk stále přibývá

 
čtvrtek, 13. března 2014, 11:01

Takhle náročné období asi hasiči z Libereckého kraje jen tak nepamatují. Už pátým dnem je zaměstnávají desítky požárů lesů a trávy. Zatímco za první čtvrtrok loňského roku nemuseli k ničemu podobnému vyjíždět ani jednou, letos mají na svém kontě neuvěřitelných třiatřicet výjezdů.

„Nejnáročnější situaci museli řešit hasiči na Českolipsku. Zde byl ve středu v půl čtvrté odpoledne ohlášen požár lesa v části obce Zátyní kolem skalnatého kopce Čap. Jak hasiči zjistili, požár zasáhl plochu přes padesát na sto metrů v nepřístupném skalnatém terénu nedaleko vrcholu,“ popsala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Celkem šest jednotek hasičů zažehnávalo plameny až do večerních hodin. „Hasiči požár lokalizovali, ale po devatenácté hodině museli z bezpečnostních důvodů práce přesušit, neboť v noci ve skalním terénu hrozilo jejich zřícení,“ dodala mluvčí.

Na místo se vrátili ve čtvrtek po osmé hodině ranní. Požár se za noc dál nerozšířil a zůstal na stejné ploše. Kvůli dopravě vody zřídili hasiči čerpací stanoviště na rybníce v Nedamově. Přesto, že si hasiči s plameny poradili už první den, stále musí hasit doutnající hrabanku.

„Požáry přírodních porostů jsou pro hasiče komplikované. Vyznačují rychlým šířením na velkých plochách a jejich likvidace je zdlouhavá. Zásahy jsou pro hasiče náročné vzhledem k obtížnosti terénu i fyzicky a vysoké nároky jsou kladeny na počet techniky, dostatečné množství vody a samozřejmě velké množství zasahujících hasičů,“ shrnula Zdenka Štrauchová.

Právě kvůli vysokému riziku požárů zakázaly Lesy ČR pálení klestí. „Tento zákaz je platný do odvolání,“ doplnil technik společnosti Radek Novotný.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 

Kam dál?

Chybu neuznal. Bývalý majitel domu vyhrožuje novým nájemníkům

středa, 12. března 2014, 08:06

Hodně nepříjemné chvilky zažívá už nějakou dobu nový majitel jednoho z domů na Českolipsku. Celou jeho rodinu obtěžuje bývalý...

Uplynulý víkend ve znamení požárů kontejnerů

úterý, 11. března 2014, 18:40

Zdá se, že si vandalové našli oblibu v zapalování kontejnerů. Alespoň tak se dá soudit podle uplynulého víkendu, kdy hořelo...

Hasiči bojují s požáry trávy. Vyjíždí k nim denně

úterý, 11. března 2014, 13:09

Až pět požárů trávy, klestí nebo odpadu denně zaměstnává hasiče v Libereckém kraji. Řada požárů je přitom způsobena tím, že lidé...

Policie odtajnila obsah podezřelého kufříku. Byl v něm milion

pondělí, 10. března 2014, 13:15

Nejen obsluha čerpací stanice Agip zažila v sobotu před polednem hodně krušné chvilky. Kufřík, který odložil v té tobě ještě...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

  • Poznáváte muže z fotografie? Policisté by si...

  • V Liberci si můžete od středy půjčit...

  • Rekonstrukce kilometrového úseku v ulici...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....