Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klesá kriminalita? Policie řešila nejméně případů od roku 2010

 
pátek, 30. ledna 2015, 15:14

Policisté z Libereckého kraje loni řešili 12 504 trestných činů, to je nejméně od vzniku krajského ředitelství v roce 2010. Meziročně kriminalita poklesla o více než deset procent. Objasněnost zároveň stoupla ze 44 na 48 procent. Novináře o tom informoval náměstek policie pro kriminalitu Ondřej Musil.

Kriminalita v Libereckém kraji postupně klesá od roku 2010, výjimkou byl pouze rok 2013. "Projevila se amnestie," připomněl Musil.

I přes pokles patří Liberecký kraj mezi regiony, které jsou v zemi více zatížení kriminalitou. Na jednoho policistu připadá 9,6 případu, hůře je na tom jen Praha s 11,4 případy. V objasněnosti na jednoho policistu je na tom Liberecký kraj nejlépe, jeden vyřešil 4,6 případu.

Loni kriminalisté v kraji řešili jen dvě vraždy, v předchozích letech bývalo ročně takových případů osm. "Obě byly naštěstí jen ve stádiu pokusu a jednalo se o partnerské problémy," uvedl Musil. V Lázní Libverda muž zaútočil nožem na svého údajného soka, na Novoborsku použil jiný muž nůž na svoji manželku. Policisté loni vyřešili 712 z 996 násilných trestných činů. Od vzniku krajského ředitelství je to tak poprvé, co jejich počet klesl pod tisícovku. Loupeží bylo 159, oběťmi byli většinou teenageři a senioři.

Tradičně nejmenší objasněnost byla u majetkových deliktů, které řeší policie nejčastěji a kam například patří kapesní krádeže či vloupání do bytů a aut. Policie vyřešila 1875 případů ze 7151. I krádeží ale meziročně ubylo.

Jednou z mála oblastí, kde kriminalisté zaznamenali nárůst počtu případů, byly drogy. "Je to dáno tím, že jsme se na tuto oblast zaměřili," vysvětlil Musil. V roce 2013 policisté řešili 200 případů, loni, kdy vznikl speciální toxi tým, bylo případů 230. Policisté odhalili 13 varen pervitinu a deset pěstíren. Největší pěstírna byla v Liberci, gang podle obvinění prodal marihuanu za 13 milionů korun a rostliny za dalších 34 milionů policisté zajistili. Na sklonku roku kriminalisté odhalili historicky největší varnu pervitinu na území kraje. Ze surovin, jež tam objevili, bylo možné vyrobit až 150 kilogramů pervitinu.

Drogová kriminalita bude patřit podle krajského ředitele policie v Liberci Vladislava Husáka i letos mezi priority. Tam řadí i zajišťování výnosů z trestné činnosti nebo zmírňování následků dopravních nehod, loni při nich zemřelo 28 lidí. To je o osm více než v roce 2013. Policie se více zaměří i na sociálně vyloučené lokality, kyberkriminalitu a extremismus. "Liberecký kraj v tomto sice nemá až tak velké problémy, ale nechceme tuto otázku podcenit. Zaznamenáváme dílčí pokusy o to, jak by se zde mohla extrémistická scéna etablovat, zaznamenávám koncerty směřující k pravicovému extremismu, snahu o svolávání různých akcí," nastínil Husák.

Liberecký kraj má tabulkově 1308 policistů, ve skutečnosti jich je o osm více. Podle ředitele je to dáno přirozenou fluktuací, volná místa chce letos naplnit a do budoucna bude usilovat o navýšení počtu policistů. Ředitel loni musel řešit 158 stížností na špatný postup, chování nebo nečinnost svých mužů. Jako oprávněné jich alespoň částečně vyhodnotil 12. K dnešnímu dni je také 12 policistů trestně stíháno, z toho jeden je ve vazbě a pět je dočasně zproštěno výkonu služby. "Jsou v tom ale i případy staré několik let," upozornil Husák.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Oheň zachvátil obchod v liberecké Volgogradské ulici

středa, 28. ledna 2015, 08:47

U požáru jednopodlažní budovy sloužící jako obchod zasahovaly v úterý odpoledne v ulici Volgogradská v Liberci tři jednotky...

Policie i rodina opět pátrají po Karolíně Danešové

úterý, 27. ledna 2015, 14:54

Policisté opět pátrají po třináctileté Karolíně Danešové z Liberce. Naposledy viděna byla 25. ledna pět minut po půlnoci, jak se...

Policistu z Frýdlantska obvinili z krácení daně za milion korun

pondělí, 26. ledna 2015, 11:36

Policista z Nového Města pod Smrkem, kterého minulý týden zadržela policejní inspekce, byl obviněn z krácení daně za milion...

Policie prošetřuje další podezření na žhářský útok

pondělí, 26. ledna 2015, 10:17

Další podezření na žhářský útok prošetřují policisté ze Železného Brodu. Dnes před půl sedmou ranní se do Těpeřské ulice v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Auto bez filtru od října neprojde emisemi

Hustý dým z výfuků aut výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší a útočí na lidské zdraví. Na vině jsou zejména dieselové motory se zaneseným, nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic. Od 1. října 2018 se změní způsob měření a kontroly emisí, auta s vysokou kouřivostí neprojdou.

Špion, který vám nesahá ani po kotníky. Co všechno o vás ví domácí robotický vysavač

Technologický pokrok čím dál více přibližuje utopický obraz budoucnosti, který může začínat i uvnitř našeho vlastního obýváku. Robotický vysavač čistí podlahy zatímco jsme v práci, v bytě zatopí termostat ovládaný přes mobil, nákupní seznam ohlídá chytrá lednice. Tohle pohodlí ale není bez rizika.

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.