Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nemocnice v Liberci má soudní lékařství, pomůže to policii

 
pátek, 27. února 2015, 15:32

V krajské nemocnici v Liberci vzniklo od února pracoviště soudního lékařství, je spojené s patologií. Plnohodnotné oddělení dosud v Libereckém kraji chybělo, což komplikovalo činnost policie. Novinářům to dnes řekl krajský náměstek policie pro trestní řízení Ondřej Musil.

Policie dosud využívala pracoviště soudního lékařství v jablonecké nemocnici. Podle Musila jim potíže přinášelo, že někteří znalci pouze dojížděli. "Pitvy byly prováděné v předem stanovených dnech, pokud se nejednalo o urgentní záležitost. To se pak muselo domlouvat," uvedl. V Liberci bude soudní lékařství policistům k dispozici každý den.

Policie v Libereckém kraji v posledních letech nařizovala 125 až 130 soudních pitev za rok. Zpravidla chtěla znát příčinu smrti u obětí dopravních nehod nebo lidí, u kterých si nebyla jisté, zda zemřeli přirozeně. Poslední takový případ se udál tento týden. Těla 53leté ženy a jejího 28letého syna objevili policisté v uzamčeném bytě v Jablonci zhruba čtvrt roku od jejich smrti, cizí zavinění se ale při pitvě nezjistilo.

Soudní pitvy hradí policie, loni za ně v Libereckém kraji zaplatila 2,35 milionu korun. Soudní lékařství v Libereckém kraji dosud fungovalo s omezením kromě Jablonce i v Turnově, pracovníky z obou míst převzalo nové liberecké oddělení. Vedoucím lékařem se stal zkušený soudní lékař Tomáš Adámek, který minulých 18 let pracoval v pražské nemocnici Vinohrady a dva roky vypomáhal v jablonecké nemocnici. Podle něj soudní pitvy tvoří jen část jejich práce. Mnohem častější jsou takzvané zdravotní pitvy, kdy ošetřující lékař není schopen určit příčinu smrti svého pacienta. "Poměr je tak 4:1," uvedl. Zdravotní pitvy hradí pojišťovna zemřelého.

Soudní lékařství je v Liberci spojeno s patologií, takový model spolupráce je v republice ojedinělý. "Ve většině nemocnic funguje oddělení patologie a soudního lékařství odděleně. Nám se podařilo najít shodu a součástí komplexně poskytovaných služeb je i toxikologie," uvedl Tomáš Jirásek, který je primářem patologie od ledna. Také Jirásek přišel do Liberce z vinohradské fakultní nemocnice.

Toxikologii do budovy patologie přestěhuje nemocnice v nejbližších týdnech z budovy staré interny. "Přemístění toxikologie a nákup nového vybavení pro oddělení patologie si vyžádaly investici za 15 až 20 milionů korun," řekl generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. Od lepšího vybavení si například slibuje, že patologie bude ještě lépe schopna pomoci onkocentru při léčbě nádorových onemocnění.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Opilec na konečné v Hanychově nadával řidiči a močil na koleje

pátek, 27. února 2015, 09:51

Další z libereckých příběhů se odehrál na konečné tramvaje v Hanychově. V neděli odpoledne tam velmi opilý muž napadal řidiče,...

Na smrti ženy z Jablonce a jejího syna se nikdo nepodílel

čtvrtek, 26. února 2015, 09:27

Příčina smrti matky a syna v jednom z jabloneckých bytů zůstává neznáma. Nařízená soudní pitva však vyloučila cizí zavinění....

Soud zprostil obžaloby matku z Liberce kvůli vraždě dítěte

středa, 25. února 2015, 16:23

Pražský vrchní soud dnes definitivně osvobodil matku z Liberce, která podle obžaloby v roce 2009 zavraždila novorozené dítě. Žena...

Policie zná totožnost mrtvého muže v Jizerkách

středa, 25. února 2015, 09:23

Policisté již znají totožnost muže, kterého našli turisté včera odpoledne nedaleko kříže letců na Smědavské hoře. „Jednalo se o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zahraniční štáby v ČR loni utratily pět miliard korun, víc točí seriály

Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a jejich útrata se vyšplhala k pěti miliardám korun. Výroba seriálů měla na celkovém objemu zahraniční produkce podíl kolem 65 procent, jejich produkce v ČR v roce 2018 během 500 natáčecích dnů utratily téměř 3,2 miliardy korun.

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.