Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Nemocnice v Liberci má soudní lékařství, pomůže to policii

 
pátek, 27. února 2015, 15:32

V krajské nemocnici v Liberci vzniklo od února pracoviště soudního lékařství, je spojené s patologií. Plnohodnotné oddělení dosud v Libereckém kraji chybělo, což komplikovalo činnost policie. Novinářům to dnes řekl krajský náměstek policie pro trestní řízení Ondřej Musil.

Policie dosud využívala pracoviště soudního lékařství v jablonecké nemocnici. Podle Musila jim potíže přinášelo, že někteří znalci pouze dojížděli. "Pitvy byly prováděné v předem stanovených dnech, pokud se nejednalo o urgentní záležitost. To se pak muselo domlouvat," uvedl. V Liberci bude soudní lékařství policistům k dispozici každý den.

Policie v Libereckém kraji v posledních letech nařizovala 125 až 130 soudních pitev za rok. Zpravidla chtěla znát příčinu smrti u obětí dopravních nehod nebo lidí, u kterých si nebyla jisté, zda zemřeli přirozeně. Poslední takový případ se udál tento týden. Těla 53leté ženy a jejího 28letého syna objevili policisté v uzamčeném bytě v Jablonci zhruba čtvrt roku od jejich smrti, cizí zavinění se ale při pitvě nezjistilo.

Soudní pitvy hradí policie, loni za ně v Libereckém kraji zaplatila 2,35 milionu korun. Soudní lékařství v Libereckém kraji dosud fungovalo s omezením kromě Jablonce i v Turnově, pracovníky z obou míst převzalo nové liberecké oddělení. Vedoucím lékařem se stal zkušený soudní lékař Tomáš Adámek, který minulých 18 let pracoval v pražské nemocnici Vinohrady a dva roky vypomáhal v jablonecké nemocnici. Podle něj soudní pitvy tvoří jen část jejich práce. Mnohem častější jsou takzvané zdravotní pitvy, kdy ošetřující lékař není schopen určit příčinu smrti svého pacienta. "Poměr je tak 4:1," uvedl. Zdravotní pitvy hradí pojišťovna zemřelého.

Soudní lékařství je v Liberci spojeno s patologií, takový model spolupráce je v republice ojedinělý. "Ve většině nemocnic funguje oddělení patologie a soudního lékařství odděleně. Nám se podařilo najít shodu a součástí komplexně poskytovaných služeb je i toxikologie," uvedl Tomáš Jirásek, který je primářem patologie od ledna. Také Jirásek přišel do Liberce z vinohradské fakultní nemocnice.

Toxikologii do budovy patologie přestěhuje nemocnice v nejbližších týdnech z budovy staré interny. "Přemístění toxikologie a nákup nového vybavení pro oddělení patologie si vyžádaly investici za 15 až 20 milionů korun," řekl generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. Od lepšího vybavení si například slibuje, že patologie bude ještě lépe schopna pomoci onkocentru při léčbě nádorových onemocnění.

Napsala ČTK

Kam dál?

Opilec na konečné v Hanychově nadával řidiči a močil na koleje

pátek, 27. února 2015, 09:51

Další z libereckých příběhů se odehrál na konečné tramvaje v Hanychově. V neděli odpoledne tam velmi opilý muž napadal řidiče,...

Na smrti ženy z Jablonce a jejího syna se nikdo nepodílel

čtvrtek, 26. února 2015, 09:27

Příčina smrti matky a syna v jednom z jabloneckých bytů zůstává neznáma. Nařízená soudní pitva však vyloučila cizí zavinění....

Soud zprostil obžaloby matku z Liberce kvůli vraždě dítěte

středa, 25. února 2015, 16:23

Pražský vrchní soud dnes definitivně osvobodil matku z Liberce, která podle obžaloby v roce 2009 zavraždila novorozené dítě. Žena...

Policie zná totožnost mrtvého muže v Jizerkách

středa, 25. února 2015, 09:23

Policisté již znají totožnost muže, kterého našli turisté včera odpoledne nedaleko kříže letců na Smědavské hoře. „Jednalo se o...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Bude se měřit. Policisté chystají manévry,...

  • Policie zasahovala v libereckém dopravním...

  • Kauza dopravní podnik: Policie obvinila...

  • Policisté dopadli sexuálního násilníka. V...

 
 

O čem píše Drbna.cz

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti dnešního sjezdu KSČM V Nymburku dali přednost před stranickým místopředsedou Josefem Skálou. Filipa volilo 165 delegátů. Skála obdržel 145 hlasů. Po úvodních projevech Filipa a prezidenta Miloše Zemana se sjezd koná za zavřenými dveřmi. Proti Zemanově účasti na sjezdu protestovaly v Nymburku stovky lidí.

Zeman označil na sjezdu KSČM Vítězný únor za prohraný únor

Prezident Miloš Zeman dnes na sjezdu KSČM připomenul oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistů k totalitní moci, označil za prohraný únor. Před závěrem svého vystoupení krátce zmínil nynější vyjednávání o vládě hnutí ANO s ČSSD s tolerancí KSČM. Zeman nabádal, aby strana nepromarnila příležitost a nekladla si přemrštěné podmínky. Zemanův příjezd na sjezd komunistů provázely protesty.

Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český

Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané kategorii nejlevnější. Předmětem srovnání byl točený a měkký salám, silné párky, rybí prsty, lahůdkový salát, jahodový jogurt a kysané zelí. Německé produkty prodávané za podobnou měrnou cenu obsadily v porovnání kvality dvakrát první místo. České zboží se svou kvalitou nestalo vítězem ani jednou, obsadilo však třikrát příčku poslední.