Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Společné hlídky policistů z ČR a Saska by měly být častější

 
pondělí, 30. června 2014, 13:22

Česko a Sasko budou více spolupracovat při potírání přeshraniční kriminality, zejména obchodu s drogami. Častější budou společné policejní hlídky i akce. Společný postup proti kriminalitě by měl usnadnit dokument, který zástupci obou zemí podepíšou v červenci.

Novinářům to dnes v Liberci řekl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který tam jednal se saským ministrem vnitra Markusem Ulbigem.

"Chceme více využívat společné pátrací a vyšetřovací skupiny. To jsou možnosti, kterými můžeme trestnou činnost potírat," uvedl Ulbig. Jeho slova potvrdil i český policejní prezident Tomáš Tuhý. "Jednoznačně lze očekávat, že budeme v daleko četnější míře k vidění s německými kolegy při společných akcích," řekl. Jedním z nejvážnějším problémů česko-saského příhraničí jsou drogy, které se z Česka do Německa pašují ve stále větším množství. Zatímco v roce 2011 zajistili saští celníci v pohraničí jen tři kilogramy pervitinu, v roce 2013 toto množství vzrostlo už na 14,1 kilogramu. Mezi německými uživateli je syntetická droga známá jako Crystal oblíbená, protože je relativně levná - cena pervitinu se pohybuje v závislosti na regionu od 80 do 100 eur (2200 až 2750 korun) za gram.

Chovanec tvrdý postup proti výrobcům pervitinu v pohraničí slíbil už před několika měsíci, první výsledky se podle něj dostavují. "Nechceme usnout na vavřínech. Chtěli jsme však vyslat jasný signál, že boj s drogami a drogovými gangy bereme velmi vážně," řekl dnes. V Česku se podle odhadů ročně vyrobí až šest tun pervitinu. Policii se ale podaří zachytit jen zlomek tohoto množství. Loni to bylo 69 kilogramů.

Surovinou pro výrobu pervitinu neboli metamfetaminu je pseudoefedrin, který obsahují léky proti chřipce. V Česku se jejich prodej omezil, k dostání jsou na občanský průkaz. Volně prodejné jsou ale v Polsku. Pašeráky neodrazují ani vysoké tresty. Nedávno soud v Liberci potrestal, zatím nepravomocně, třemi až 15 roky vězení šest členů skupiny Petra Ryžáka, která z dovezených léků vyrobila zhruba 15 kilogramů pervitinu. Jeho prodejem mohla získat 15 milionů korun.

Podle Chovance se ročně do Česka dovezou z Polska asi čtyři miliony tablet s pseudoefedrinem. Ministr míní, že pašování nelze zabránit bez toho, aby Poláci přijali zákon, který by volný prodej omezoval. Podle Chovance je naděje, že se jim budou polští poslanci zabývat. "Je to v legislativním procesu. Žádali jsme i naše německé kolegy, aby deklarovali polským partnerům, že je to téma číslo jedna pro boj s drogami v českém příhraničí," dodal Chovanec.

Spolupráce s německými policisty by se ale v česko-saském příhraničí neměla omezit jen na drogové delikty. "Věnovat se chceme i majetkové trestné činnosti a krádežím aut, kde už je dobrá spolupráce. Na to chceme navázat," uvedl saský ministr vnitra.

Napsala ČTK

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Na pomoc koni musela přijet těžká technika. Zvedl ho traktor

pondělí, 30. června 2014, 10:33

Nejen požáry a autonehody zaměstnávají hasiče. Mezi čtyřiadvaceti víkendovými zásahy byla také záchrana koně, který v Hajništi...

Video: Policie pátrá po lupiči, který postřelil barmana

pátek, 27. června 2014, 13:51

„Drbno, nevíš něco o střelbě v Hejnicích?“ Podobné dotazy jste posílali do redakce během čtvrtka jako na běžícím páse. Informace...

Podivný host se obsloužil sám. Vína přesunul z lednice na toalety

pátek, 27. června 2014, 10:53

Podivnou krádež řeší v těchto dnech policisté z Vratislavic. Někdo z hostů, kteří v úterý mezi desátou a jedenáctou večerní...

Večerní požár u Hrádku zapříčinila závada na komíně

pátek, 27. června 2014, 09:06

Celkem pět jednotek hasičů zaměstnal včera večer požár rodinného domu v Doníně nedaleko Hrádku nad Nisou. Kvůli závadě na komíně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.