Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

STV Group končí se zpracováním munice v Hajništi

 
úterý, 16. prosince 2014, 15:08

Společnost STV Group už nebude v Hajništi na Liberecku zpracovávat munici. Výrobu firma přesouvá do strojírenského závodu v Poličce na Svitavsku, který je na zpracování munice vybavený. Firma už tam začala přesouvat technologii, v Hajništi zůstanou jen sklady munice.

STV Group však plánuje, že výrobu do areálu v budoucnu opět vrátí. U příležitosti dnešní inspekce Bezpečnostní rady Libereckého kraje v Hajništi o tom dnes novináře informoval ředitel divize průmyslových trhavin STV Group Bohumír Pospíšil.

Hlavním cílem inspekce bylo prověřit zajištění areálu, kde se skladuje a zpracovává munice. Podnět k tomu daly nedávné události v podobném areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde 16. října vybuchl jeden ze skladů s municí a 3. prosince další. Dva lidé při tom zahynuli. Z areálu, jehož objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group, se ještě v pátek ozývaly detonace. Kolem obou ohnisek výbuchů je dnes bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Munice by odtud měla být v příštích měsících odvezena do Květné na Svitavsku.

"Hned po prvním výbuchu ve Vrběticích jsme si nechali zjistit, kolik podobných areálů máme v Libereckém kraji, ukázalo se, že tenhle je jediný," řekl liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Inspekce tam ale podle něj nebyla poprvé, na areál a jeho zabezpečení dohlížejí báňský úřad, policie a také krajský úřad, které dělají pravidelné kontroly. "To, co jsme viděli, mě nijak nezneklidnilo a byl jsem ujištěn, že k podobné události jako ve Vrběticích tady dojít nemůže," dodal Půta. Měl možnost prohlédnout si dva muniční sklady a zajímal se také o zabezpečení areálu.

Muniční sklady v Hajništi jsou roztroušené v lese v takové vzdálenosti, aby nemohla nastat řetězová reakce. Ale i tady v roce 2002 zahynul dělník při zneškodňování dělostřeleckých nábojů. O pět let později v areálu hořelo. Požár způsobila technická závada na stroji, kde se pracuje s malorážnou municí. Jeden člověk byl tehdy zraněn. "Ten člověk utrpěl popáleniny, myslím, že je už zdráv. Nás to poučilo, technologii jsme zdokonalili a žádný člověk už tam není potřeba," dodal Pospíšil.

V Hajništi jsou muniční sklady 60 let, areál patří Novému Městu pod Smrkem, které ho firmě STV Group pronajímá. Firma v něm skladuje tuny výbušnin a munice, z níž největší jsou dělostřelecké náboje. "Areál využíváme zhruba za 40 procent, je tady asi 30 skladů, my jich používáme 26, dva sklady rekonstruujeme a dva používáme k jiným účelům," řekl Pospíšil. Firma má podle něj v Česku tři velké areály v nichž zaměstnává kolem 200 lidí. V Hajništi pracovalo pro STV Group 55 lidí, většinu ale podnik propouští, protože výrobu stěhuje. V Hajništi zůstane jen ostraha.

Ohlášené propouštění nepotěšilo starostu Nového Města Pavla Smutného (SOS pro Nové Město). Region dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost a ztráta každého pracovního místa situaci zhoršuje. Podle informací z Úřadu práce ČR dosahoval na konci listopadu podíl nezaměstnaných na Novoměstsku 10,7 procenta. Úřad práce evidoval v regionu 364 uchazečů o práci, pro něž měl v nabídce jen 25 volných míst. S areálem podle Smutného žádné zásadní problémy nebyly. "Lidé, kteří tady kolem léta žijí, jsou na to zvyklí, areál je také po celou dobu pod dozorem," řekl Smutný.

Napsala ČTK a Michael Daněk

 


 

Kam dál?

Při zbraňové amnestii byl v Liberci odevzdán granát do tarasnice

pondělí, 15. prosince 2014, 16:32

Neaktivní granát do tarasnice či sbírku zbraní po zemřelém otci odevzdali lidé policii v Libereckém kraji v rámci zbraňové...

Neznámý agresor napadl a okradl muže v centru Liberce

neděle, 14. prosince 2014, 19:36

Drzost zlodějů nezná mezí. Jeden takový si ve středu v poledne počíhal na třiatřicetiletého muže v ulici U Náspu v Liberci. Muže...

Zlatnictví v Pražské ulici vykradli během jediného dne dvakrát

pátek, 12. prosince 2014, 08:03

Pět hodin stačilo zlodějům na to, aby dvakrát během středy vykradli zlatnictví v Pražské ulici v Liberci. Škoda je po jejich...

Tenhle vězeň ráno utekl na Českolipsku. Policie ho hledá

středa, 10. prosince 2014, 17:57

Desítky policistů od rána pátrají po uprchlém vězni Danielu Andrejevovi. Jednačtyřicetiletý muž utekl z nestřeženého pracoviště v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Liberci se bude točit americký velkofilm....

  • V Rochlici našli mrtvolu muže. Pitva objasní...

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • Hledá se svědkyně nehody auta s cyklistou na...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na pražském magistrátu zasahuje policie kvůli dotacím na sport

Podle dostupných informací zasahuje policie na pražském magistrátu. Zásah se údajně týká problematiky sportu a tělovýchovy. Zda byl někdo zadržen, není zatím jasné. Informaci potvrdil také mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Japonská firemní kultura? Po zkušenosti z Afriky a Ruska bych neměnil, říká Zoran Jankulovski

Zoran Jankulovski od přelomu 80. a 90. let působil v jižní Africe, Rusku a Rakousku. Už 19 let pracuje pro japonskou společnosti Hitachi Koki (od října 2018 jen HiKOKI), předního světového výrobce elektrického nářadí a od roku 2000 vede pobočku pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Po zkušenostech s jinými kulturami vidí u Japonců klady i zápory, ale ve výsledku na ně nedá dopustit.

Zítra přijede do Olomouce premiér Babiš s vládou. Zavítají do Fakultní nemocnice i Muzea umění

Předseda vlády Andrej Babiš a další členové kabinetu navštíví ve středu 20. června Olomoucký kraj. Během své cesty budou jednat o průmyslové zóně v Přerově Bochoři, modernizaci Fakultní nemocnice v Olomouci i využití hotelu Strojař v Přerově. Navštíví také Muzeum umění Olomouc.