Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

STV Group končí se zpracováním munice v Hajništi

 
úterý, 16. prosince 2014, 15:08

Společnost STV Group už nebude v Hajništi na Liberecku zpracovávat munici. Výrobu firma přesouvá do strojírenského závodu v Poličce na Svitavsku, který je na zpracování munice vybavený. Firma už tam začala přesouvat technologii, v Hajništi zůstanou jen sklady munice.

STV Group však plánuje, že výrobu do areálu v budoucnu opět vrátí. U příležitosti dnešní inspekce Bezpečnostní rady Libereckého kraje v Hajništi o tom dnes novináře informoval ředitel divize průmyslových trhavin STV Group Bohumír Pospíšil.

Hlavním cílem inspekce bylo prověřit zajištění areálu, kde se skladuje a zpracovává munice. Podnět k tomu daly nedávné události v podobném areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde 16. října vybuchl jeden ze skladů s municí a 3. prosince další. Dva lidé při tom zahynuli. Z areálu, jehož objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group, se ještě v pátek ozývaly detonace. Kolem obou ohnisek výbuchů je dnes bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Munice by odtud měla být v příštích měsících odvezena do Květné na Svitavsku.

"Hned po prvním výbuchu ve Vrběticích jsme si nechali zjistit, kolik podobných areálů máme v Libereckém kraji, ukázalo se, že tenhle je jediný," řekl liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Inspekce tam ale podle něj nebyla poprvé, na areál a jeho zabezpečení dohlížejí báňský úřad, policie a také krajský úřad, které dělají pravidelné kontroly. "To, co jsme viděli, mě nijak nezneklidnilo a byl jsem ujištěn, že k podobné události jako ve Vrběticích tady dojít nemůže," dodal Půta. Měl možnost prohlédnout si dva muniční sklady a zajímal se také o zabezpečení areálu.

Muniční sklady v Hajništi jsou roztroušené v lese v takové vzdálenosti, aby nemohla nastat řetězová reakce. Ale i tady v roce 2002 zahynul dělník při zneškodňování dělostřeleckých nábojů. O pět let později v areálu hořelo. Požár způsobila technická závada na stroji, kde se pracuje s malorážnou municí. Jeden člověk byl tehdy zraněn. "Ten člověk utrpěl popáleniny, myslím, že je už zdráv. Nás to poučilo, technologii jsme zdokonalili a žádný člověk už tam není potřeba," dodal Pospíšil.

V Hajništi jsou muniční sklady 60 let, areál patří Novému Městu pod Smrkem, které ho firmě STV Group pronajímá. Firma v něm skladuje tuny výbušnin a munice, z níž největší jsou dělostřelecké náboje. "Areál využíváme zhruba za 40 procent, je tady asi 30 skladů, my jich používáme 26, dva sklady rekonstruujeme a dva používáme k jiným účelům," řekl Pospíšil. Firma má podle něj v Česku tři velké areály v nichž zaměstnává kolem 200 lidí. V Hajništi pracovalo pro STV Group 55 lidí, většinu ale podnik propouští, protože výrobu stěhuje. V Hajništi zůstane jen ostraha.

Ohlášené propouštění nepotěšilo starostu Nového Města Pavla Smutného (SOS pro Nové Město). Region dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost a ztráta každého pracovního místa situaci zhoršuje. Podle informací z Úřadu práce ČR dosahoval na konci listopadu podíl nezaměstnaných na Novoměstsku 10,7 procenta. Úřad práce evidoval v regionu 364 uchazečů o práci, pro něž měl v nabídce jen 25 volných míst. S areálem podle Smutného žádné zásadní problémy nebyly. "Lidé, kteří tady kolem léta žijí, jsou na to zvyklí, areál je také po celou dobu pod dozorem," řekl Smutný.

Napsala ČTK a Michael Daněk

 


 

Kam dál?

Při zbraňové amnestii byl v Liberci odevzdán granát do tarasnice

pondělí, 15. prosince 2014, 16:32

Neaktivní granát do tarasnice či sbírku zbraní po zemřelém otci odevzdali lidé policii v Libereckém kraji v rámci zbraňové...

Neznámý agresor napadl a okradl muže v centru Liberce

neděle, 14. prosince 2014, 19:36

Drzost zlodějů nezná mezí. Jeden takový si ve středu v poledne počíhal na třiatřicetiletého muže v ulici U Náspu v Liberci. Muže...

Zlatnictví v Pražské ulici vykradli během jediného dne dvakrát

pátek, 12. prosince 2014, 08:03

Pět hodin stačilo zlodějům na to, aby dvakrát během středy vykradli zlatnictví v Pražské ulici v Liberci. Škoda je po jejich...

Tenhle vězeň ráno utekl na Českolipsku. Policie ho hledá

středa, 10. prosince 2014, 17:57

Desítky policistů od rána pátrají po uprchlém vězni Danielu Andrejevovi. Jednačtyřicetiletý muž utekl z nestřeženého pracoviště v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky v Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?