Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

STV Group končí se zpracováním munice v Hajništi

 
úterý, 16. prosince 2014, 15:08

Společnost STV Group už nebude v Hajništi na Liberecku zpracovávat munici. Výrobu firma přesouvá do strojírenského závodu v Poličce na Svitavsku, který je na zpracování munice vybavený. Firma už tam začala přesouvat technologii, v Hajništi zůstanou jen sklady munice.

STV Group však plánuje, že výrobu do areálu v budoucnu opět vrátí. U příležitosti dnešní inspekce Bezpečnostní rady Libereckého kraje v Hajništi o tom dnes novináře informoval ředitel divize průmyslových trhavin STV Group Bohumír Pospíšil.

Hlavním cílem inspekce bylo prověřit zajištění areálu, kde se skladuje a zpracovává munice. Podnět k tomu daly nedávné události v podobném areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde 16. října vybuchl jeden ze skladů s municí a 3. prosince další. Dva lidé při tom zahynuli. Z areálu, jehož objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group, se ještě v pátek ozývaly detonace. Kolem obou ohnisek výbuchů je dnes bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Munice by odtud měla být v příštích měsících odvezena do Květné na Svitavsku.

"Hned po prvním výbuchu ve Vrběticích jsme si nechali zjistit, kolik podobných areálů máme v Libereckém kraji, ukázalo se, že tenhle je jediný," řekl liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Inspekce tam ale podle něj nebyla poprvé, na areál a jeho zabezpečení dohlížejí báňský úřad, policie a také krajský úřad, které dělají pravidelné kontroly. "To, co jsme viděli, mě nijak nezneklidnilo a byl jsem ujištěn, že k podobné události jako ve Vrběticích tady dojít nemůže," dodal Půta. Měl možnost prohlédnout si dva muniční sklady a zajímal se také o zabezpečení areálu.

Muniční sklady v Hajništi jsou roztroušené v lese v takové vzdálenosti, aby nemohla nastat řetězová reakce. Ale i tady v roce 2002 zahynul dělník při zneškodňování dělostřeleckých nábojů. O pět let později v areálu hořelo. Požár způsobila technická závada na stroji, kde se pracuje s malorážnou municí. Jeden člověk byl tehdy zraněn. "Ten člověk utrpěl popáleniny, myslím, že je už zdráv. Nás to poučilo, technologii jsme zdokonalili a žádný člověk už tam není potřeba," dodal Pospíšil.

V Hajništi jsou muniční sklady 60 let, areál patří Novému Městu pod Smrkem, které ho firmě STV Group pronajímá. Firma v něm skladuje tuny výbušnin a munice, z níž největší jsou dělostřelecké náboje. "Areál využíváme zhruba za 40 procent, je tady asi 30 skladů, my jich používáme 26, dva sklady rekonstruujeme a dva používáme k jiným účelům," řekl Pospíšil. Firma má podle něj v Česku tři velké areály v nichž zaměstnává kolem 200 lidí. V Hajništi pracovalo pro STV Group 55 lidí, většinu ale podnik propouští, protože výrobu stěhuje. V Hajništi zůstane jen ostraha.

Ohlášené propouštění nepotěšilo starostu Nového Města Pavla Smutného (SOS pro Nové Město). Region dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost a ztráta každého pracovního místa situaci zhoršuje. Podle informací z Úřadu práce ČR dosahoval na konci listopadu podíl nezaměstnaných na Novoměstsku 10,7 procenta. Úřad práce evidoval v regionu 364 uchazečů o práci, pro něž měl v nabídce jen 25 volných míst. S areálem podle Smutného žádné zásadní problémy nebyly. "Lidé, kteří tady kolem léta žijí, jsou na to zvyklí, areál je také po celou dobu pod dozorem," řekl Smutný.

Napsala ČTK a Michael Daněk

 


 

Kam dál?

Při zbraňové amnestii byl v Liberci odevzdán granát do tarasnice

pondělí, 15. prosince 2014, 16:32

Neaktivní granát do tarasnice či sbírku zbraní po zemřelém otci odevzdali lidé policii v Libereckém kraji v rámci zbraňové...

Neznámý agresor napadl a okradl muže v centru Liberce

neděle, 14. prosince 2014, 19:36

Drzost zlodějů nezná mezí. Jeden takový si ve středu v poledne počíhal na třiatřicetiletého muže v ulici U Náspu v Liberci. Muže...

Zlatnictví v Pražské ulici vykradli během jediného dne dvakrát

pátek, 12. prosince 2014, 08:03

Pět hodin stačilo zlodějům na to, aby dvakrát během středy vykradli zlatnictví v Pražské ulici v Liberci. Škoda je po jejich...

Tenhle vězeň ráno utekl na Českolipsku. Policie ho hledá

středa, 10. prosince 2014, 17:57

Desítky policistů od rána pátrají po uprchlém vězni Danielu Andrejevovi. Jednačtyřicetiletý muž utekl z nestřeženého pracoviště v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Mrhalu jsou miliony škeblí. Kvůli vypuštění rybníku ale umírají, snaží se je zachránit dobrovolníci

Známý jihočeský rybník Mrhal v Jivně potřebuje opravit hráz. Po šedesáti letech se tak také stane, a proto se rybník vypouští. Nikdo ale nečekal, že několik metrů od břehu jsou velké kolonie vzácných škeblí. Ty teď na vypuštěné ploše umírají. Zachránit se je snaží jen několik málo dobrovolníků.

TRANSPARENCY: Nejtransparentněji kampaň vedli Piráti, Zelení, STAN a TOP 09

Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD).

Doporučuji zdrženlivost. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, vyhrožuje kandidát SPD redakci

Práce novináře je někdy složitější, než by se mohlo zdát. To se potvrzuje i před říjnovými komunálními a senátními volbami. Redakce Drbny konfrontovala minulý týden kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že by mohla jeho habilitační práce obsahovat závažné nedostatky. Místo vyvrácení informace se redakce dočkala dopisu, který doporučuje před volbami jeho práci nezkoumat.