Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

U libereckého soudu opět stanul doktor "Čuně"

 
pátek, 14. listopadu 2014, 07:14

Výslechem svědků a soudních znalců pokračoval ve čtvrtek v Liberci soudní proces s lékařem Jaroslavem Bartákem, který si odpykává 12letý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Nyní je obžalován z plánování vraždy tři lidí a vydírání dalších tří lidí. Za to mu hrozí 15 až 20 let vězení.

U soudu vypovídal i bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, hrozbu nájemné vraždy bral vážně a jeho rodina se z toho důvodu o jeho život obává dodnes.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy loni na podzim ve Vazební věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli zemřít Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz z Teplic Eugen Freimann. Vraždy měl podle spisu zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává desetiletý trest za ozbrojenou loupež. Barták podle obžaloby zároveň plánoval, že vydíráním získá přes 80 milionů korun, které mu pomohou k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Soud včera vyslechl další tři svědky, kteří se měli stát obětí vraždy či vydírání. Šándor se s Bartákem znal od roku 2005, kdy mu lékař nabídl členství v prestižním Lvím klubu. Podle obžaloby ho měl vrah zabít v metru nejlépe vystřelovacím nožem. Únosu se Barták obával vzhledem k výcviku, kterým Šándor jako člen vojenské tajné služby prošel. Mělo jít údajně o pomstu za to, že právě on a klub stáli za zničením Bartákova života.

Přestože jakýkoli podíl na nějakém spiknutí Šándor odmítl a Bartákovy konstrukce považuje za fantasmagorie, hrozbu nájemné vraždy bral vážně. Nebál se ale, že by to byl přímo Barták, kdo se ho pokusí zabít. "Myslím, že je to v zásadě slaboch," řekl u soudu Šándor. Hrozbu ale považoval za reálnou. "Tady kdokoli udělá pro peníze cokoli," dodal. Obavy podle něj přetrvávají, rodina se podle Šándora stále bojí, že by se vražda mohla stát. "Kolena se mi z toho neklepou, žiju tak, jak jsem žil dřív, dál jezdím městskou dopravou," dodal.

Soud dnes vyslechl i bývalou zdravotní sestru z Bartákovy ordinace. Lékař ji vydíral v souvislosti s její 13letou dcerou, o níž tvrdil, že je jeho. Po ženě chtěl údajně milion korun. Vypovídal také právník, který Bartáka zastupoval v předchozí kauze. Po něm chtěl lékař údajně vydíráním vymáhat 20 milionů korun. Obě obvinění Barták odmítl. V případě právníka řekl: "Je to nesmysl, vím, že žije z ruky do huby. Je to advokát, který mi pomáhal, 20 milionů nikdy neviděl."

Lékaře v liberecké věznici advokát pravidelně navštěvoval, někdy s ním údajně zůstával i do dvou do rána. "Radikálně se změnil, nechoval se adekvátně, vůbec jsem ho nepoznával," řekl soudu jednasedmdesátiletý právník. Barták po něm prý také chtěl, aby jednomu z vězňů poslal balík s čokoládou a dalšími běžnými věcmi, jako je tabák a podobně, protože mu prý vyhrožoval. "Neudělal jsem to," vypověděl svědek.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Nikoho jsem zavraždit nechtěl, říká Jaroslav Barták

středa, 12. listopadu 2014, 11:58

V Liberci dnes začal soud s lékařem Jaroslavem Bartákem. Podle obžaloby plánoval vraždy tří lidí a vydírání dalších tří, aby se...

U libereckého soudu dnes začíná líčení s doktorem "Čuně"

středa, 12. listopadu 2014, 07:44

Za přísných bezpečnostních opatření začne dnes v Liberci soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, který si odpykává dvanáctiletý trest...

Recidivista na svobodě dlouho nepobyl. Policistům neujel ani na kole

úterý, 11. listopadu 2014, 12:30

Jízdní kolo není nejlepším dopravním prostředkem, na kterém ujíždět policistům. O tom se v sobotu v noci přesvědčil třicetiletý...

Vykradl osm benzínek s pistolí v ruce. Už ho chytili

pondělí, 10. listopadu 2014, 12:53

Mladíka, který od května vykradl osm benzínek na Liberecku, zadržela policie. Poznali ho lidé, kteří ho viděli po zveřejnění...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Mrhalu jsou miliony škeblí. Kvůli vypuštění rybníku ale umírají, snaží se je zachránit dobrovolníci

Známý jihočeský rybník Mrhal v Jivně potřebuje opravit hráz. Po šedesáti letech se tak také stane, a proto se rybník vypouští. Nikdo ale nečekal, že několik metrů od břehu jsou velké kolonie vzácných škeblí. Ty teď na vypuštěné ploše umírají. Zachránit se je snaží jen několik málo dobrovolníků.

TRANSPARENCY: Nejtransparentněji kampaň vedli Piráti, Zelení, STAN a TOP 09

Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD).

Doporučuji zdrženlivost. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, vyhrožuje kandidát SPD redakci

Práce novináře je někdy složitější, než by se mohlo zdát. To se potvrzuje i před říjnovými komunálními a senátními volbami. Redakce Drbny konfrontovala minulý týden kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že by mohla jeho habilitační práce obsahovat závažné nedostatky. Místo vyvrácení informace se redakce dočkala dopisu, který doporučuje před volbami jeho práci nezkoumat.