Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oldřich Plíva z katedry designu liberecké univerzity získal na mnichovské výstavě zlatou medaili

 
úterý, 14. března 2017, 13:52

Dva pedagogové liberecké univerzity, konkrétně katedry designu textilní fakulty, vystavovali své práce na prestižní mnichovské výstavě designu a umění konané pod hlavičkou veletrhu Internationale Handswerkmesse. Oldřich Plíva za své skleněné plastiky dokonce získal zlatou medaili, Marcela Kindl Steffanová tam prezentovala své šperky.

Oldřich Plíva v Mnichově vystavoval skleněné plastiky v sekci Meister der Moderne. „Moji tvorbu předurčují vlastnosti skla jako sochařské hmoty. Mé práce jsou o podstatě existence tvaru, objemu i pohybu v gravitačním poli Země,“ říká designér, jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách domácích i světových muzeí umění a galerií, například i v pařížské Musée des arts décoratifs.

Na liberecké univerzitě vyučuje od roku 2013. „Vyhýbám se stereotypu estetické produkce a estetizaci vůbec. Nezatěžuju plastiku dějem, zajímám se o charakter tvaru, jeho tektoniku, nároky na hmotu a vztah k barvě,“ pokračuje.

Přehlídka Meister der Moderne se zaměřuje na tvorbu renomovaných autorů. Letos představuje práce 34 tvůrců ze 14 zemí.

Kindl Steffanová pochází z Nového Města pod Smrkem a v Mnichově vystavila kolekci s názvem Mimikry – Skryté síly přírody. „Ráda pracuji cestou site specific. Bez příběhu nebo atmosféry konkrétního místa by mé šperky často nevznikly,“ popisuje Marcela Kindl Steffanová, která třetím rokem působí jako asistentka studijního zaměření sklo a šperk katedry designu.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto archiv TUL
 


 

Kam dál?

Navštěvujete rádi hrady a zámky? Letos si za vstup připlatíte

úterý, 14. března 2017, 13:26

Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Zvířeti se budou opět zapalovat lýtka! Odolá Kráska?

úterý, 14. března 2017, 13:00

Tento týden nás v Cinestaru čeká pouze jedna premiéra. Ta by mohla do kina přilákat celé rodiny – jedná se o hranou adaptaci...

Michal Nesvadba, Věra Špinarová i Dezertér z Volšan. V březnu je z...

úterý, 14. března 2017, 11:20

Nevíte, kam v druhé polovině března vyrazit za kulturou? Liberecká Drbna si pro vás připravila seznam několika zajímavých...

Jakub Děkan po boku zlatého slavíka již tento pátek v Liberci

úterý, 14. března 2017, 08:21

V listopadu si nadějný kutnohorský zpěvák Pekař přišel vyzvednout ocenění Zlatý slavík v kategorii Objev roku. Po úspěšné tour s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.