Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Děd Ještěd, Sorela a Hubáček. Malé divadlo uvádí kabaret SIALská trojčata

 
čtvrtek, 4. října 2018, 14:14

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl Liberec světovým městem architektury. Karel Hubáček tu se svými kolegy Masákem a Binarem založil ateliér SIAL, který se proslavil o celém světě. Liberecké divadlo tuto trojici připomíná originálním kabaretem, který má premiéru už tento pátek.

Hra s názvem SIALská trojčata připomíná osudy třech zmíněných architektů a také příběh nejslavnější stavby – hotelu a vysílače na Ještědu. „Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," řekl režisér představení Radovan Lipus, jinak autor cyklu Šumná města a Šumné stopy.

Podle něj jsou autoři Ještědu hrdinové, kteří bojovali se složitými klimatickými podmínkami, ale i dobou, ve které žili a pracovali. „Byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Samotným hercům se Ještěd dostal pod kůži. „Na první čtenou zkoušku nás auto odvezlo na Ještěd do tamního salonku,“ řekl Václav Helšus, představitel Děda Ještěda a také jediný pamětník zlaté doby SIALu.

„Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla dramaturgyně Lenka Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. „Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek. Trojici architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák.

Premiéra představení je v pátek 5. října v Malém divadle.

 


 

Kam dál?

Nahlédněte za zeď věznice, k padesátému výročí vznikla výstava

úterý, 2. října 2018, 11:45

V letošním roce uplynulo již půl století od založení věznice v jabloneckých Rýnovicích. Tuto událost připomíná výstava, díky níž...

Dnes začíná celostátní akce Týden knihoven

pondělí, 1. října 2018, 12:25

Právě dnes začíná Týden knihoven, do kterého se zapojí například Krajská vědecká knihovna v Liberci a Česká Lípa.

FILMOVÉ PREMIÉRY: První říjnový týden mohou zpestřit tři novinky....

neděle, 30. září 2018, 12:50

První říjnové dny může dětem ještě zlepšit nový animovaný film Yeti: Ledové dobrodružství, dospělí si mohou volný den zpestřit u...

TRAILER TÝDNE: Raubíř Ralf bude řádit ve vodách internetu

sobota, 29. září 2018, 13:59

K oblíbeným animovaným filmům z Disney dílny se zanedlouho zařadí i pokračování příběhu o nezbedném raubíři Ralfovi. Ten se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.