Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Děd Ještěd, Sorela a Hubáček. Malé divadlo uvádí kabaret SIALská trojčata

 
čtvrtek, 4. října 2018, 14:14

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl Liberec světovým městem architektury. Karel Hubáček tu se svými kolegy Masákem a Binarem založil ateliér SIAL, který se proslavil o celém světě. Liberecké divadlo tuto trojici připomíná originálním kabaretem, který má premiéru už tento pátek.

Hra s názvem SIALská trojčata připomíná osudy třech zmíněných architektů a také příběh nejslavnější stavby – hotelu a vysílače na Ještědu. „Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," řekl režisér představení Radovan Lipus, jinak autor cyklu Šumná města a Šumné stopy.

Podle něj jsou autoři Ještědu hrdinové, kteří bojovali se složitými klimatickými podmínkami, ale i dobou, ve které žili a pracovali. „Byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Samotným hercům se Ještěd dostal pod kůži. „Na první čtenou zkoušku nás auto odvezlo na Ještěd do tamního salonku,“ řekl Václav Helšus, představitel Děda Ještěda a také jediný pamětník zlaté doby SIALu.

„Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla dramaturgyně Lenka Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. „Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek. Trojici architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák.

Premiéra představení je v pátek 5. října v Malém divadle.

 


 

Kam dál?

Nahlédněte za zeď věznice, k padesátému výročí vznikla výstava

úterý, 2. října 2018, 11:45

V letošním roce uplynulo již půl století od založení věznice v jabloneckých Rýnovicích. Tuto událost připomíná výstava, díky níž...

Dnes začíná celostátní akce Týden knihoven

pondělí, 1. října 2018, 12:25

Právě dnes začíná Týden knihoven, do kterého se zapojí například Krajská vědecká knihovna v Liberci a Česká Lípa.

FILMOVÉ PREMIÉRY: První říjnový týden mohou zpestřit tři novinky....

neděle, 30. září 2018, 12:50

První říjnové dny může dětem ještě zlepšit nový animovaný film Yeti: Ledové dobrodružství, dospělí si mohou volný den zpestřit u...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.