Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oblastní galerie představí díla Jana Měřičky a na jaře se sem vrátí vodní hladina

 
pátek, 4. ledna 2019, 07:02

Oblastní galerie našla v bývalých lázních ideální zázemí. V uplynulém roce sem zavítalo více než 40 000 návštěvníků. Bohatý program nabídne galerie i v následujících měsících.

Oblastní galerie v Liberci měla loni druhou nejvyšší návštěvnost od přestěhování do historické budovy lázní, zavítalo do ní 44.212 lidí. Na letošní rok chystá výstavu grafika Jana Měřičky, nejlepších českých sochařek a na výstavě zaměřené na hygienu se objeví vodní hladina jako připomínka původního využití budovy, řekl ředitel galerie Jan Randáček.

Liberecké galerii prospělo, že se v roce 2014 přestěhovala do zrekonstruovaných městských lázní. Ve starých prostorech novorenesančního Liebiegova paláce mívala ročně mezi 10.000 až 18.000 návštěvníky, v lázních jich zatím pokaždé bylo více než 42.000 za rok.

„Mám radost, že se liberecká galerie těší velké podpoře, a věřím, že se již plně etablovala jako důležitý kulturní a turistický cíl návštěvníků Libereckého kraje,“ řekl Jan Randáček. Rekordní byl pro galerii rok 2017 s 50.731 návštěvníky. „Bylo to zejména díky výstavě sbírky rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana nazvané Giacometti - Picasso - Chirico,“ uvedl ředitel galerie. Loni přišlo sice do galerie zhruba o 6500 lidí méně než v roce 2017, i tak ale šlo podle Randáčka o druhou nejlepší sezonu.

„K nejúspěšnějším výstavám roku 2018 patřily výstavy Fenomén Charlemont, Skol!!!, Plus Minus nebo výstava Sudek, Funke, Drtikol,“ dodal. Galerie je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Má více než 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Podle ředitele galerie lze těžko říci, jaké výstavy budou letos největšími lákadly.

Předpokládá, že by se mezi ně mohla zařadit výstava grafických děl Jana Měřičky, která začne za dva týdny. „Ta by mohla být zajímavá. Je to dobrý grafik a hlavně je to jméno z regionu, to by mohlo přilákat Liberečany,“ uvedl Randáček. Mezi stěžejní řadí ředitel i jarní výstavu děl nejlepších českých sochařek.

Bude připomínkou 50 let od památné venkovní výstavy, kdy po Liberci bylo instalováno téměř 50 uměleckých děl. Hlavní letní výstava ponese nejspíš název Hygiena. „Nebude jen o vystavených uměleckých dílech, ale bazénová hala se úplně změní a objeví se tam vodní hladina,“ podotkl ředitel galerie.

Napsal(a) ČTK | Foto Jaroslav Appeltauer
 


 

Kam dál?

V Liberci se bude točit seriál z druhé světové války. Natáčení uzavře...

pondělí, 3. prosince 2018, 14:14

V centru města se bude opět natáčet. Tentokrát ale půjde jen o dva dny z neděle na pondělí. Půjde o seriál World on Fire...

Na Benátské zazpívá Karel Gott. Festival odtajnil první jména

středa, 14. listopadu 2018, 16:02

Hudební festival Benátská oznámil první jména nadcházejícího ročníku 2019. Na zahajovacím večeru vystoupí Karel Gott. Slavného...

Matylda je v cíli! Z Jablonce do Pelhřimova cestovala přesně sedm dní

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 07:11

Včera dorazil robot Matylda do svého vysněného cíle v podobě Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Zde najde humanoid svůj nový...

Kissáci se přijedou rozloučit i do Prahy, kapela po téměř půl století...

úterý, 6. listopadu 2018, 20:39

Čas je neúprosný… I nejžhavější kapela na světě (samozvaná) musí jednou do důchodu. End Of The Road. Tak zní název finálního...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Co žene sportovce do čím dál tím větších extrémů, aneb přetváří kapitalismus sport?

Co žene sportovce do neustále větších extrémů? Je to individuální potřeba posouvání hranic nebo požadavky společnosti na show, extrémy a neustálý nárůst výkonu? Na to se v tématu dnešního dne zaměřila Drbna.

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu. Posunulo se něco v tématech, o kterých se tehdy jednalo? I to se promítlo na klasickém školním vysvědčení.

Na protest proti změně autorského práva je vypnuta Wikipedie

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.