Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oblastní galerie představí díla Jana Měřičky a na jaře se sem vrátí vodní hladina

 
pátek, 4. ledna 2019, 07:02

Oblastní galerie našla v bývalých lázních ideální zázemí. V uplynulém roce sem zavítalo více než 40 000 návštěvníků. Bohatý program nabídne galerie i v následujících měsících.

Oblastní galerie v Liberci měla loni druhou nejvyšší návštěvnost od přestěhování do historické budovy lázní, zavítalo do ní 44.212 lidí. Na letošní rok chystá výstavu grafika Jana Měřičky, nejlepších českých sochařek a na výstavě zaměřené na hygienu se objeví vodní hladina jako připomínka původního využití budovy, řekl ředitel galerie Jan Randáček.

Liberecké galerii prospělo, že se v roce 2014 přestěhovala do zrekonstruovaných městských lázní. Ve starých prostorech novorenesančního Liebiegova paláce mívala ročně mezi 10.000 až 18.000 návštěvníky, v lázních jich zatím pokaždé bylo více než 42.000 za rok.

„Mám radost, že se liberecká galerie těší velké podpoře, a věřím, že se již plně etablovala jako důležitý kulturní a turistický cíl návštěvníků Libereckého kraje,“ řekl Jan Randáček. Rekordní byl pro galerii rok 2017 s 50.731 návštěvníky. „Bylo to zejména díky výstavě sbírky rakouského sběratele a galeristy Helmuta Klewana nazvané Giacometti - Picasso - Chirico,“ uvedl ředitel galerie. Loni přišlo sice do galerie zhruba o 6500 lidí méně než v roce 2017, i tak ale šlo podle Randáčka o druhou nejlepší sezonu.

„K nejúspěšnějším výstavám roku 2018 patřily výstavy Fenomén Charlemont, Skol!!!, Plus Minus nebo výstava Sudek, Funke, Drtikol,“ dodal. Galerie je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Má více než 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Podle ředitele galerie lze těžko říci, jaké výstavy budou letos největšími lákadly.

Předpokládá, že by se mezi ně mohla zařadit výstava grafických děl Jana Měřičky, která začne za dva týdny. „Ta by mohla být zajímavá. Je to dobrý grafik a hlavně je to jméno z regionu, to by mohlo přilákat Liberečany,“ uvedl Randáček. Mezi stěžejní řadí ředitel i jarní výstavu děl nejlepších českých sochařek.

Bude připomínkou 50 let od památné venkovní výstavy, kdy po Liberci bylo instalováno téměř 50 uměleckých děl. Hlavní letní výstava ponese nejspíš název Hygiena. „Nebude jen o vystavených uměleckých dílech, ale bazénová hala se úplně změní a objeví se tam vodní hladina,“ podotkl ředitel galerie.

Napsal(a) ČTK | Foto Jaroslav Appeltauer
 


 

Kam dál?

Chod divadla v Liberci ovlivní v roce 2019 oprava, premiér ubude

pondělí, 31. prosince 2018, 10:05

Sedm činoherních, tři operní a dvě baletní představení obohatí v roce 2019 repertoár libereckého divadla F. X. Šaldy. Premiér...

Dětský Silvestr mezi knihami. U Fryče přistáli mimozemšťani

sobota, 29. prosince 2018, 12:11

Také děti mají svou oslavu Silvestra. Koná se o den dříve, tedy už v neděli 30. prosince, v Knihkupectví Fryč. Na děti čekají...

GLOSA: Milý Ježíšku, příště mi úplně postačí ten Daniel Landa

pátek, 28. prosince 2018, 10:28

Milý Ježíšku, už je to dobrých pár let, co jsem Ti psal naposledy. Promiň. Vlastně jsem ani nečekal, že Ti ještě vůbec někdy...

Do liberecké knihovny přijede na debatu youtuber Kovy a novinář...

pátek, 28. prosince 2018, 08:30

Youtuber Kovy alias Karel Kovář, tvůrce parodií, ale také videí, která se zabývají volbami či politikou, a novinář Jindřich...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.