Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Naše sebrané trable. Liberecké divadlo uvede premiéru bláznivé komedie

 
čtvrtek, 14. února 2019, 12:00

Jako první mimo Velkou Británii uvede liberecké divadlo F. X. Šaldy bláznivou komedii Paula Lucase Naše sebrané trable. V Malém divadle bude mít v režii Petra Palouše premiéru tento pátek.

„Máme tam příběh tatínka a dcery, který jako by byl vystřižený z melodramatu 19. století a do toho je zapojena normální realita století 21., zároveň se vším dopadem všech popkulturních jevů," uvedl režisér Petr Palouš.

Mimo Anglii poprvé

Hra podle něj není příliš známá a mimo Anglii se dosud nehrála. „Já jsem si ji vybral mimo jiné proto, že originálně pracuje s mnohými klišé moderní popkultury, jakými jsou například určitá vyšinutost postav, únos, vzhlížení k módním idolům, detektivní zápletka a tak dále," řekl Palouš. Vše ve hře se podle něj děje v parodické rovině a je podpořeno suchým anglickým humorem. „Pro mě je to originální komedie do dnešní doby," dodal.

V hlavní roli otce Vaughana se představí Václav Helšus. „Mám rád takové divadlo, kdy hraju tak strašně realisticky, že divák neví někdy, jestli si z něj nedělám legraci. Takové hraní na hraně," uvedl. Podle něj to tato hra umožňuje. „Stačí trošičku přeťápnout, přešlápnout, a je z toho děsná legrace. A stačí se trochu ponořit do sebe a je to hrozně smutný, takové až čechovovské," dodal. Jeho dceru Hannah v komedii hraje Michaela Foitová. I jí hra vyhovuje. „Bylo to jedno z nejpříjemnějších zkoušení, které jsem tady zažila," uvedla.

Otec s dcerou se v bláznivé komedii dostali do tíživé sociální situace, kdy se živí, jak se dá, navíc se stanou oběťmi vyděračů, kteří unesli matku Hannah. Smůla na paty se ale lepí i vyděračům, neúspěšnému sebevrahovi Oliverovi a lehce potrhlé pošťačce Margot. V roli cholerického únosce Leytona, který nemá štěstí u žen, se představí Jakub Kabeš. Jeho bratra Rega, který se vyžívá v šílené hudbě, ztvární Přemysl Houška. Sebevraha Olivera, jehož největší zálibou je četba rekordů, bude hrát Michal Lurie a věčně zasněnou pošťačku Margot ztvární Jana Hejret Vojtková.

O autorovi hry, jež měla premiéru v roce 1999 v Birminghamu, toho v libereckém divadle moc nevědí. „Dnes v době internetu a facebooku jsem nepředpokládal, že to bude nějaký problém," uvedl dramaturg Jiří Janků. O Lucasovi se mu podařilo zjistit, že napsal osm her, většina byla uváděná v britských regionálních divadlech. „Po roce 2008 o něm veškeré zprávy mizí," dodal Janků.

Napsal(a) ČTK | Foto DFXŠ
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Hraběte Harracha připomíná kniha Jana Luštince, který přijede...

středa, 13. února 2019, 08:00

Do Knihkupectví Fryč dorazí ve čtvrtek dlouholetý ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, znalec Krkonoš, Jizerských hor a jejich...

FOTO, VIDEO: Monkey Business na libereckém náměstí

pondělí, 11. února 2019, 19:52

Doprovodný program Jizerské 50 se tradičně z Bedřichova přesunul na liberecké Benešovo náměstí, kde se vždy vpředvečer hlavního...

Týden v knihovně vás zavede na Galapágy i k francouzským autorům

pondělí, 11. února 2019, 18:05

Krajská vědecká knihovna v Liberci si na tento týden připravila opravdu bohatý program. Během následujících dní můžete zavítat na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.