Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec ve filmu: Zagorová zpívala v Pražské, tehdy přes Benešák jezdily tramvaje

 
pondělí, 4. března 2019, 06:00

Legendární písničku Asi, asi v podání Hany Zagorové zdá prostě každý, že ne? To není možné. Určitě znáte z rádií, muzikálu Mamma Mia nebo oldies party minimálně její originál Honey, Honey od skupiny ABBA. Hana Zagorová nazpívala písničku s českým textem a natočila k ní videoklip v centru Liberce.

Písnička je vlastně duet, který nazpívala zpěvačka s Petrem Rezkem v roce 1975 a vyšla poprvé v témže roce na desce s názvem Asi, asi/Dávám kabát na věšák. A právě pro videoklip k této písni si zpěvačka zvolila centrum Liberce, konkrétně ulici Pražskou. Není to tedy tak úplně Liberec ve filmu, ale i videoklip podle nás stojí za pozornost.

Dopravní prostředky se změnily, ale radnice zůstává stejná a krásná

Hana Zagorová nazpívala s Petrem Rezkem nejen píseň Asi, asi, ale i další hity jako Duhová víla nebo Ta pusa je Tvá.

Pražská jistě patří mezi nejznámější liberecké ulice, vede přeci přímo od radnice a náměstí Dr. E. Beneše. A právě odsud se zpěvačka s prvními slovy písničky „Asi, asi ráda šeptám, to víš asi, asi...“ vydává ulicí dolů k Soukennému náměstí.

Dva zpěváci kráčející centrem v doprovodu filmařů tehdy jistě vzbudili velký rozruch. Ostatně to je vidět i na zvědavých obličejích, které tehdejší hvězdy popové hudby ve videoklipu sledují.

Procházející pár zpěváků budil pozornost

Hned na začátku ale za Hanou Zagorovou, které se také přezdívá Hanička Písnička, jede tramvaj. Tu tam dnes již nepotkáte, dřív ale „Benešák“ opravdu křižovaly tramvaje. Moskevskou ulicí jezdily tramvaje nahoru, Pražskou dolů. Tehdy tramvaje vozily místní i návštěvníky od nádraží až do Lidových sadů.

První tramvaje se před libereckou radnicí projely v roce 1897.

Náměstí před radnicí bylo opravdovým dopravním uzlem. Místo totiž křižovala dnes již také neexistující tramvajová trasa z Rochlice do Růžodolu. Poslední tramvaje projely Pražskou ulicí v polovině prosince v roce 1984. Zmizely koleje, vybledly vzpomínky. Původní trasu tramvají tak dnes dokládají už jen dobové fotografie, nebo právě video k hitu Asi, asi.

Tehdy bylo v Pražské ulici pěkně živo

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Repro Youtube, Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Lukostřeleckou historii odhaluje nová výstava ve Vlastivědném muzeu a...

neděle, 3. března 2019, 18:21

Věděli jste, že lukostřelci byli v České Lípě již od 16. století? Pokud se o nich chcete dozvědět něco víc, nenechte si ujít...

TIPY NA VÍKEND: Žít to bude v Bunkru, dorazí Lanugo nebo Poletíme?

pátek, 1. března 2019, 16:12

Pojď si užít víkend... Ale jakože fakt! Následující dny totiž nabídnou nadupanej odvaz, ale najde se i pár akcí pro rodiny s...

Kdo si podle vás zaslouží udělení Pocty hejtmana? Nominujte ho

čtvrtek, 28. února 2019, 16:05

Člověk, který se významně zasadil o rozvoj nějaké oblasti, ať už umělecké, vědecké nebo společenské. Tak právě takové lidi nyní...

Myšlenka Mostu! začne v lidech pracovat až po posledním dílu, říká...

čtvrtek, 28. února 2019, 07:46

Rok 2019 odstartovala Česká televize novým seriálem Most!. Baví diváky napříč všemi generacemi. Před několika hodinami jsme mohli...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.